Forum Ogólne

Zdjęcia w moodle 2

Obraz Tomasz Walasek
Zdjęcia w moodle 2

Szanowni Państwo,

Przepraszam, że tak oficjalnie ale "Witam" jest ostatnio na cenzurowanymuśmiech

Chciałbym poruszyć problem, z którym nie bardzo mogę sobie poradzić sam. Sprawą oczywistą dla mnie jest sposób wykorzystania zapożyczonych materiałów objętych licencją CC lub copyright w kursach e-learningowych. Mniej więcej orientuję się co można używać, jak należy uznać autorstwo (choć tutaj już sprawa się komplikuje - czy podany wyraźnie link do zasobu wystarczy?).

Sprawa komplikuje mi się znacznie, gdy w moim kursie podaję jedynie linki do zasobów zewnętrznych (np. artykułów, filmów, wpisów na blogach).

Natomiast zupełnie nie wiem czy/jak mogę korzystać ze zdjęć i grafik objętych licencją "Wszelkie prawa zastrzeżone" w momencie kiedy (tak jak to się dzieje np. w nowym Moodle albo Prezi) zdjęcie w kursie zamieszczam linkując do niego. (np. jeśli chciałbym użyć zdjęcia sławnych ludzi, plakaty, zdjęcia publikowane w gazecie...)

Uprzejmie proszę o pomoc.
Łączę pozdrowienia
Tomek Walasek

Obraz Ryszard Kudlicki
Odp: Zdjęcia w moodle 2

Cześć Tomku !

Znalazłem twój post na forum nie wiem czy jeszcze aktualny? Miałem podobny problem u siebie. Trochę rozmawiałem z prawnikami bo mnie to interesowało z identycznych powodów. Co udało mi się ustalić:

• zamieszczenie  informacji "Wszelkie prawa zastrzeżone" w sensie prawnym nie ma  żadnego znaczenia. Ochrona utworów – zdjęć wynika z wprost z przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych i nie jest zależna od umieszczenia jakiegokolwiek znaku.
  • Ponadto ustawa o prawie autorskim nie uznaje za przedmiot prawa autorskiego np. zdjęć prezentujących elewacje budynków, zdjęć dokumentacyjnych oraz zdjęć będących prostymi informacjami prasowymi.
  • Z utworów można korzystać w granicach tzw dozwolonego użytku. Warunkiem korzystania ze zdjęcia w ramach dozwolonego użytku jest wymienienie imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Dozwolony użytek  jest zdefiniowany tutaj http://www.zaiks.org.pl/142,87 (chyba najbardziej miarodajne)
No a tu jest istotne - pochodzi z
Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
:
Art. 27.
Instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych lub prowadzenia
własnych badań, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu
oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów rozpowszechnionego
utworu.

ale...

Art. 29.
1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych
utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym
wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione
drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.
21. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione
drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 21, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

To tyle. Ja się do tego stosuję i jest OK.
Pozdrawiam
Ryszard

Obraz Tomasz Walasek
Odp: Zdjęcia w moodle 2

Witaj Ryszard,

Dziękuję za podjęcie tematu i naprawdę bogate wyjaśnienia!

Przeczytałem to wszystko łącznie ze źródłami i ,kurcze, nadal nie wiem czy mogę linkować bezpośrednio do zdjęć, czyli de facto ilustrować mój kurs cudzymi zdjęciami. Teoretycznie nie kradnę. ale z drugiej strony...

Mam co do tego spore wątpliwości przede wszystmi natury formalnej, gdyż w głębi serca jestem zwolennikiem otwartych licencji i wolnego dostępu.

Ciekawe co mówili na ten temat w tym roku na Uniwersytecie Wirtualnym. Podobno miała być sesja poświęcona otwartym zasobom edukacyjnym. Może ktoś był i opowie?

Pozdrawiam

Tomek