Problem z latexem

Problem z latexem

Napisane przez: Sławomir Radz ()
Liczba odpowiedzi: 14

Witam

Mam postawioną stronkę na CMS moodle. Problem leży w sposobie wyświetlania znaków. Sam latex działa ale generuje obrazki z bardzo nieczytelną czcionką. Nic nie pomogły zabiegi dotyczące formatu (z gif na png). Zmiana formatu na png tylko nieznacznie poprawiła wygląd (rzeczywiście tworzony jest obrazek w formacie png)

Dodam że posiadam moodle w najnowszej wersji, ale na tym samym serwerze mam stronę w wersji 1.9.x i tam jest ten sam problem (ale tam nie muszę korzystać z latexa szeroki uśmiech). Strona jest postawiona na serwerach linuxpl.com. Wersja php 5.3 (bo tego wymaga ta wersja). W pliku php.ini support dla grafiki jest włączony. Opisy, które znalazłem na tym forum poradzenia sobie z tym problemem nie działają u mnie. I tak prawdę mówiąc nie bardzo wiem co mam robić. Proszę o jakieś rady jak problem rozwiązać.

W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()

Witam

Czy używa Pan tylko Mimetexa załączonego do moodle (filter/tex) , czy oddzielnej dystrybucji Latexa na serwerze ?
Jeśli korzysta Pan tylko z Mimetexa, to nie uzyska Pan rewelacyjnych efektów (elementy wzorów będą koślawe, cienkie, różnej wysokości itp.)
Wyraźne czcionki, wzory to zasługa zainstalowania oddzielnej dystrybucji Latexa wraz z odpowiednimi pakietami czcionek oraz konwerterami typu Ghostscript lub Imagemagic - więcej nt. temat w dokumentacji moodle.org

W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Sławomir Radz ()

Korzystam z oddzielnej systrybucji latexa na serwerze.

W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()

Jakieś konkretniejsze informacje o wersji używanej dystrybucji Latexa oraz konwertera tex2img ? Jak wygląda w pańskim moodle konfiguracja Texa  (ścieżki do konwertera, preambuła ...) ?

 



 
W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Sławomir Radz ()

Jak jest to wersja latexa szczerze mówiąc nie wiem. Musiałbym zapytać admina. Ale jak znam życie to jest najnowsza (bo wiem, że chłopaki się starają).

Co do preambuły to zostawiłem ją bez żadnych zmian. Kiedy zmieniałem treść preambuły niewiele to zmieniało w wyglądzie czcionki. Gęstość zwiększyłem do 170 bo przy mniejszej liczby i litery były słabo widoczne. A reszta to jest tak jak Pani widzi na obrazku poniżej.

Latex

W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()

Z dystrybucją Latexa troszkę się nie zrozumieliśmy, jest kilka różnych (zawierają domyślnie różne pakiety/fonty ). Nie wnikając w szczegóły chodzi o to czy używany jest TexLive, MikTex, TeTex, ... ?
Na pierwszy rzut oka można w preambule dodać:
\
usepackage{polski}  //o ile pakiet polski jest w używanej dystrybucji Latexa na serwerze

oraz zmienić z latin1 na latin2 lub utf8 //w zależności czy używa Pan iso-8859-2 czy utf8:
\
usepackage[latin2]{inputenc

Żeby nabrać pewności, że konwersja wzorów nie przebiega pomyślnie ze względu na konfigurację Latexa na serwerze, proszę pokazać jaki efekt ma wpisanie u Pana w moodle następującego wzoru
f(x)=\int_{-\infty}^x~e^{-x^2}dx
Spodziewamy się efektu:








W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Sławomir Radz ()

Ok. Jest to TexLive. Co do kodowania i polonizacji to nie widzę sensu wprowadzania zmian (ma to służyć prostym zapisom matematycznym).  Nie mniej jednak już to zmieniałem i nic nie pomogło. A co do efektu:

dsfsdf

I powiem w ten sposób. Tu i tak wszystko jest widoczne.  Pozdrawiam

W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()

Witam

O pakiecie polski wspomniałam dlatego, że w polskiej notacji używamy np tg(x) zamiast tan(x). Ale przechodząc do sedna.
Poniżej załączam mój przykład publikacji ww. wzoru w sposób taki jak Pan to robi na kolorowym tle oraz moja wersja bez tła. Efekt diametralnie różny, wskazujący na to, że problem leży w przezroczystości plików .png i .gif i ich stracie jakości na tle innym niż białe (i nie dotyczy to wyłącznie wzorów). Przyznam, że w tej chwili nie wiem jakie rozwiązanie można zastosować by szybko pozbyć się tego problemu.



W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Sławomir Radz ()

Witam serdecznie Próbowałem już zmieniać kolor tła, ale to nic nie dało. Tak prawdę powiedziawszy to na stronie mam białe tło. To co przesłałem to widok z podglądu pytania. Tam zawsze jest tło tego typu niezależnie od stosowanego tematu graficznego. Ale dziękuję bardzo za pomoc i wsparcie, będę nadal poszukiwał rozwiązania. Teraz radzę sobie w sposób, oględnie mówiąc, skomplikowany. Wzory matematyczne na moją stronę wstawiam przy pomocy czegoś takiego.

http://www.codecogs.com/latex/eqneditor.php

Działa bez zarzutu. Widać je doskonale. Jednak łatwiej byłoby wstawiać tradycyjnie.

W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Piotr Szczepaniak ()

Osobiście posiadam host na Linuxpl.com i również nie dałem rady z nimi załatwić tej sprawy. Poszperałem troszeczkę i znalazłem coś takiego:

http://docs.moodle.org/20/en/Advanced_Maths_Tools

Jestem w trakcie instalacji tego na serwerze. Jeżeli uda mi się rozwiązać problem z Latex`em, albo go zastąpię innym rozwiązaniem, to napiszę. Może ktoś jeszcze spróbuje tej metody (wygląda bardzo interesująco). Kiedy mi się nie udam to może komuś innemu.

W odpowiedzi na Piotr Szczepaniak

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Piotr Szczepaniak ()

Proszę mnie nie zabijać za post za post, ale udało mi się rozwiązać problem równań.

Zainstalowałem krok po kroku dodatek http://docs.moodle.org/20/en/Advanced_Maths_Tools

Następnie całkowicie wyłączyłem filtr TEX-a, a edytor DragMath przełączyłem na GoogleTex i teraz działa wszystko pięknie. Idealnie wyświetla wszelkie "równania".

Mam nadzieję, że to rozwiązanie uprości życie wielu wspaniałym nauczycielom matematyki i innych przedmiotów równie ściśniętych, którzy chcą na lekcji coś więcej niż tylko podręcznik.

W odpowiedzi na Piotr Szczepaniak

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Sławomir Radz ()

Witam

Dziękuję bardzo za przedstawienie rozwiązania tego problemu. Mam nadzieję, że i u mnie wszystko zadziała. Kiedy zainstaluje ten plugin dam znać czy działa. Ja na razie korzystam ze sposobu który opisałem w poście wyżej. Ale jest on nieco skomplikowny. Tak przynajmniej twierdzą niektórzy nauczyciele szeroki uśmiech.

W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Ten prościutki edytor równań MimeTeXeditor w zakresie przynajmniej szkoły średniej jest wystarczający i godny polecenia. Znalazłem go na płycie 1/2012(156) dołączonej do PC Worda. Równanie matematyczne jest zapisywane w formie .bmp więc można je wklejać bez problemu do wypowiedzi na forum czy do dowolnego dokumentu. Mamy także podgląd jak nasz zapis będzie wyglądał więc to i troszkę szkolenie z texa.
Program polecam również dlatego, że jego młody autor pochodzi z Radomska.

Wesołych świąt Bożego Narodzenia bo już gwiazdka za pasem uśmiech
W odpowiedzi na Sławomir Radz

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Dorota Krzysztoszek ()

Dzień dobry

Minęło już prawie 4 lata, a na  linuxpl nadal jest problem z niewyraźnym wyświetlaniem wzoru, dokładnie tak jak to Pan opisał w poście. Czy przez ten czas poradził Pan sobie z tym problemem?  Ja mam moodle 2.3.4 i jest to kolejna wersja gdzie nie mogę rozwiązać tej zagadki. Panowie z linuxpl mimo chęci i poświęcenia mi sporej ilości czasu nie znaleźli rozwiązania.

W odpowiedzi na Dorota Krzysztoszek

Odp: Problem z latexem

Napisane przez: Jarosław Maciejewski ()

ogólnie dla moodle jest dostępna na github wtyczka https://github.com/oohoo/moodle-filter_mathjax, pozwala ona na generację wzorów latex, tex, mathml używając JavaScript czyli nie używając serwera a przeglądarki. To lepsza alternatywna niż męczenie się ze ścieżkami na serwerze. Nie wiem czy dla 2.3 będzie działać, chyba nie.