"Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

"Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Marcin Dąbek ()
Liczba odpowiedzi: 28
"Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej a ja nawet do konca nie wiem co to takiego jest? Gdzie szukać odpowiedzi itd. Jestem troszke załamany smutny Jeśli jest ktoś kto mógłby mi pomóc bardzo proszęuśmiech Czekam na odpowiedzi z góry dziekuje.
Pozdrawiam wszystkich. Marcin
W odpowiedzi na Marcin Dąbek

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Polecam Moodle Documentation Project - można sie tam dowiedzieć, czym jest Moodle i z czym się to je.

Trudno coś więcej doradzić nie wiedząc, o co chodzi w pracy. "Moodle jest tematem pracy" to zbyt ogólne. Czy to praca z informatyki (Moodle jako kod), czy z pedagogiki/andragogiki (Moodle jako narzędzie do nauczania), czy z psychologii, socjologii (Moodle jako platforma wspierająca tworzenie społeczności rozproszonych), czy jeszcze z innej dziedziny?

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Łukasz L ()
Witam. Tematem mojej pracy jest "Analiza porównawcza platform informatycznych systemów kształcenia na odległość" czyli krótko mówiąc w e-learning'u. Czy Moodle można uznać za taką platformę i czy mogę liczyć na ewentualne wsparcie w tym temacie? Pozdrawiam. Mój e-mail migcar@interia.pl
W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Marcin Dąbek ()
Witam uśmiech
To znowu jauśmiech Po dlugiej nie obecnosci znow jestem uśmiech Wiec tak moja specjalizacja (ktora studiuje) jest "Informatyka Ekonomiczna". Temat mojej pracy brzmi tak "Charakterystyka platformy Moodle jako przykladowy system wspomagania edukacji". Moge liczyc na pomoc?
P.S.
Moj e-mail to: martin.dabek@poczta.fm
Pozdrawiam

W odpowiedzi na Marcin Dąbek

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Łukasz Kurnik ()
Moodle stał się tematem także mojej pracy dyplomowej - więc jeżeli chcesz sie spotkac i powymieniać informacje to chętnie to ucznię. mój e-mail: kurnik@akcja.pl
W odpowiedzi na Łukasz Kurnik

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()
  1. Ja aktualnie pisze prace o Moodle i byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc bo podręcznikow nadal brak... smutny
W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Proponuję udać się do biblioteki i wypożyczyć "E-learning dla nauczycieli" Stanisława Szabłowskiego. Nic nadzwyczajnego ale zawsze coś.
A na stronie http://os-cms.pl/ ,która poświęcona jest promowaniu Systemów Zarządzania Treścią CMS można wypróbować różne platformy i jako uczeń i jako administrator - niestety moodle tam brak.
W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()
Jeśli chodzi o książki, to w tym temacie już się pojawiła pewna pozycja: "Platformy edukacyjne. Administrowanie i Zarządzanie.", a wkrótce pojawi się następna: "Tworzenie serwisów e-learningowych z Moodle 1.9"

Ponadto nieocenioną skarbnicą wiedzy jest strona projektu http://docs.moodle.org/en/About_Moodle Tak na prawdę dobór dokumentacji i ew.książek (w mojej opinii książki są zbędne) zależy od tego czy praca dotyczy strony deweloperskiej platformy (rozwijania jej funkcjonalności o nowe moduły) czy wyłącznie strony użytkownika, wykorzystującego to co wcześniej zaimplementowali programiści Moodle.

Do testów polecam zainstalować sobie lokalnie serwer np. pod Windowsem : Xammp & Moodle.
Uzupełnię post Pana Janusza: http://os-cms.pl/pl/moodle pozwala przetestować też Moodle puszcza oczko
W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()
Temat mojej pracy to "Tworzenie aplikacji na potrzeby Uniwersytetu Trzeciego Wieku". Mam stworzyc kurs komputerowy na Moodle dla starszych ludzi i opisac caly ten proces, możliwoci jakie daje platforma...
W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Piotr Kawalec ()
Jeśli chodzi o książkę "Platformy edukacyjne. Administrowanie i Zarządzanie." to będzie problem bo nigdzie jej już chyba nie ma (mowa o księgarniach) - przynajmnije ja nie mogę znaleźć...

A jeśli chodzi o pracę, to jeśli termin pracy jest jeszcze daleki (czyli dajmy że maj przyszłego roku) to warto pochodzić po różnego rodzaju konferencjach, załapać się na szkolenia z UE, albo załapać kogoś kto zna moodle parę godzin korepetycji i jest prościej.
W odpowiedzi na Piotr Kawalec

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()
No niestety nie można dostać a w styczniu praca ma być już gotowa.
W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()
Czytając Pani wypowiedź "Temat mojej pracy to "Tworzenie aplikacji na potrzeby Uniwersytetu Trzeciego Wieku". Mam stworzyc kurs komputerowy na Moodle dla starszych ludzi i opisac caly ten proces, możliwoci jakie daje platforma..." odniosłam wrażenie, że zasadniczą częścią pracy ma być przygotowanie internetowego kursu komputerowego (obsługi komputera?) dla ludzi starszych, a platforma Moodle ma być miejscem docelowym, w którym ten kurs ma zastać osadzony.
W tym przypadku najważniejszym etapem byłoby przygotowanie merytorycznej zawartości kursu (przygotowanie scenariusza) i dobranie do niego metod przedstawienia treści w Moodle.
Treść bowiem można przedstawić w formie moodlowskiej Lekcji, a równie dobrze można przygotować ją w postaci SCORMa (np. w darmowym eXe, CourseLabie, WBTExpress for Moodle lub programach komercyjnych Adobe Presenter, Articulate). Zadania sprawdzające wiadomości nabyte przez słuchaczy również można przygotować na kilka sposobów:albo użyć wbudowanych mechanizmów Moodle (Quizów), albo skorzystać z dostępnych narzędzi (m.in. tych wymienionych wcześniej).
A więcej na temat Moodle znajdzie Pani na stronach internetowych (wystarczy Google). Polecam m.in. krótką prezentację nt. Moodle, oraz niezastąpione pozycje Using Moodle i Moodle manuals.

W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Piotr Brzózka ()
Sądzę że największą trudnością nie będzie klikanie po Moodle uśmiech tylko dostosowanie formy kursu do osób nieprzyzwyczajonych do takiej formy pracy.
W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()

Najbardziej obawiam się części teoretycznej pracy bo nie mam pojęcia co w niej pisać a czas goni smutny

Udało mi się kupić  "Platformy edukacyjne administracja i zarzadzanie"

Wstęp

1. Metody nauczania

1.1 Metody nauczania w XXI wieku

1.2 Epoka społeczeństwa informacyjnego – perspektywy

1.3 E-lerning

2. Nauczanie wspomagane mediami elektronicznymi

2.1 Funkcjonalność platformy modle –tworzenie kursu

2.2 Jak rozpocząć pracę? Przyjazne wprowadzenie do platformy edukacyjnej modle

2.3 Tworzenie nowego kursu

2.3.1 Projekt kursu etapowość konstruowania kursu

2.3.2 Wstawienie treści ćwiczeń do wykonania

2.3.3 Przesyłanie zadania wykonanego przez użytkownika

2.3.4 Umieszczenie komunikatu w modle zawierającym Forum aktualności

2.3.5 Umieszczenie komunikatu z wykorzystaniem zasobu etykieta

2.3.6 Dołączenie plików w formacie PDF

2.3.7 Przeprowadzenie kontroli wiedzy

2.3.8 Zasób lekcja

3. Instalacja platformy modle

3.1 instalacja serwera sieciowego

3.2 Baza danych platformy

3.3 Instalacja oprogramowania platformy

3.4 Struktura katalogowa serwisu

3.5 Kilka słów na temat innych serwerów sieciowych

4. Zarządzanie platformami

5. Bibliografia

W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Damian M ()
a możesz podac namiar na księgarnie - też szukam tej ksiazki
W odpowiedzi na Damian M

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()

Kupiłam przejazdem w jakiejś zwykłej księgarni w Szczecinie ostatni egzemplarz, ale szukam jeszcze dla znajomego jak znajdę dam namiar.

W odpowiedzi na Agnieszka Herczak-Ciara

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()

Witam

Mam dwa pytania

1. Posiadam lekcje w formacie .doc, .ppt czy są jakieś darmowe konwertery żeby ładnie je zamieścić na Moodle. Wiem, że WBTExpress Enterprise ma, ale niestety jest płatny :/

2. Czy są już jakieś gotowe komponenty do pobrania tj. np. słowniki, quizy...

W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Piotr Kawalec ()
Najbardziej łopatologicznie to zrobić z tego pdf roboty na kilka minut, ale jeśli ma to wyglądać jako tako to może być darmowe eXe.

Jeśli chodzi o WBTExpress to jest wersja dla Moodle za darmo (ale jak się to sprawuje to nie wiem) pewenie do prostych rzeczy wystarczy.

Nie wiem jak rozumieć gotowe komponenty (?) ale Moodle ma słownik i quiz wbudowany w siebie.
W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Dariusz Jagła ()
Można też przesłać te dokumenty do katalogu kursu i dać do nich link.
Ewentualnie, jeszcze lepiej, napisać tekst w formacie html i tam wstawiać odnośniki do tych dokumentów.
W odpowiedzi na Kasia Wizard

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Tomasz Walasek ()
Najładniej to chyba do flash'a.
Na co dzień używam Articulate Presenter - strasznie drogi ale łatwiutki i milutki.
Ostatnio wyszedł Adobe e-learning suit i tam też coś jest Presenter chyba. Bardzo podobny.
Zajrzyj tutaj - ciekawe porównanie darmowych i komercyjnych narzędzi. Wiele z nich jest bardzo fajna. Kiedyś się bawiłem.
Tutaj jest coś nowego - nigdy tego nie sprawdzałem.
Tę stronę znalazłem szukająć odpowiedzi na twoje pytanie - nigdy nie sprawdzałem tych narzędzi. Wyglądają sympatycznie.

Open Office też konwertuje do flash'a ale bez animacji. Z drugiej strony - proste rozwiązania są zwykle najlepsze...
Miłej zabawy i podziel się z nami swoimi wrażeniami. Napisz, które polecasz i do czegouśmiech
Pozdrawiam
Tomek
W odpowiedzi na Tomasz Walasek

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Jarosław Majski ()
Z formatu ppt można zaimportować cały materiał do modułu lekcja. Trzeba tylko ustawić we właściwościach stronę kodowania jako UTF-8, zapisać prezentację jako stronę html (nie jedno plikową), następnie spakować do formatu zip folder z plikami i ten plik zaimportować w module lekcja.
Co do formatu doc, to najlepiej podłączyć jako zasób. jeżeli ma się dużo czasu, to można przykleić zawartość, ale radze to zrobić przez notatnik (wyczyścić ustawienia formatu Worda).

W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Kasia Wizard ()

Niestety ma problem zrobiłam tak jak Pan pisał, ale gdy importuje pokaz slajdów do modułu lekcja wyświetla mi komunikat „could not get data” tak samo było w przypadku flash’a. Co robie nie tak?  

W odpowiedzi na Marcin Dąbek

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Paweł Puła ()

Znam ten ból ja tez nie wiem co to takiego i o co tu chodzi ale jesli bedziesz juz wiedzial prosze o przeslanie szczegolow na temat tego moodle

pozdrawiam Paweł

W odpowiedzi na Paweł Puła

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Jarosław Maciejewski ()
Studiuję Informatykę o specjalizacji systemy i sieci komputerowe, i tak się zastanawiam czy np. nie podać własnego tematu związanego z platformami informatycznymi.
Nie wiem jak sformułować ewentualnie temat pracy.

Co o tym myślicie? Mogę prosić o propozycje. Dzięki.
W odpowiedzi na Jarosław Maciejewski

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Jarosław Maciejewski ()
W odpowiedzi na Jarosław Maciejewski

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Janusz Przybył ()
A czy temat "Internetowa platforma edukacyjna jako przykład wykorzystania nowych technologii w edukacji z przykładowymi rozwiązaniami na MOODLE" może być?
To jest raczej temat dla dydaktyka niż dla informatyka.
Tematem pracy dyplomowej mogłaby gyć także próba rozwiązania któregoś z problemów zgłaszanych na tym forum - np. opracowanie e-dziennika dobrze wspólpracującego z platformą i dającego łatwy wgląd dla rodzica z zachowaniem poufności informacji albo dodatkowy moduł do telekonferencji. Pomysłów noże być wiele. Wszystko zależy od tego czy chcesz bardziej skupić się na informatyce i udoskonalaniu tego narzędzia czy bardziej na jego wykorzystaniu czyli filozofii moodle i dydaktyce.
Dla tej drugirj opcji mółby byc także temat "metodyka kształcenia na odległość - nowe możliwości na przykładzie moodle".

Zachęcam do większej kreatywności.
W odpowiedzi na Jarosław Maciejewski

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Dariusz Jagła ()
Zaproponuję temat: "Bezpieczeństwo danych na platformach e-learingowych na przykładzie platformy Moodle"
W odpowiedzi na Dariusz Jagła

Odp: "Moodle" stał się tematem mojej pracy dyplomowej

Napisane przez: Jarosław Maciejewski ()
Jeżeli oto chodzi to ja chciałbym bardziej dydaktycznie zrobić.. + mini platforma e-learningowa... i jakieś porównanie CMSów które zajmują się e-learningiem... tak bym przynajmniej chciał... ale każdy pomysł jest dobry...

oczywiście dziękuję za propozycje... zastanowię się nad nimi uśmiech