Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Iga Floras ()
Liczba odpowiedzi: 9

Jestem na etapie instalacji moodle w wersji 2.0 na serwerach nazwa.pl (na tych serwerach nie mam możliwości wyjścia poza katalog "wwwrot")

Na początku swojej drogi trafiłam na taki komunikat Dataroot location is not secur i nijak nie mogę pójść dalej.

Rozwiązaniem miało byś utworzenie w pliku .htaccess w katalogu moodledata i wpisanie do niego

order deny,allow
deny from all


Jednak w dlaszym Ciągu mam kłopot z pojawiającym się komunikatem Dataroot location is not secure

Proszę o pomoc
Edyta

W odpowiedzi na Iga Floras

Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Wojciech Majkowski ()

Jeśli dobrze rozumuję to chodzi o to, że katalog moodledata musi być poziom wyżej niż reszta plików. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być utworzenie katalogu np. moodle w katalogu głównym i tam zainstalowanie moodle. Dodatkowo trzeba zmienić katalog główny - zamiast wwwrot na ten utworzony ( to zmieniasz w ustawieniach domeny). Wtedy masz problem rozwiązany masz dostęp do katalogu wyższego niż ten z moodle. Taki problem miałem na 1and1 i poszło bez problemu.

Może pomoże

Wojtek

W odpowiedzi na Wojciech Majkowski

Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Iga Floras ()

Sprawa była by prostrza, gdyby nie było tam innych katalogów z funkcjonującymi stronami ;/

Niemniej, wspomniałeś o 1&1, a czy miałeś doczynienia z nazwa.pl?

W odpowiedzi na Iga Floras

Re: Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Malgosia Eguia ()

Witam,

a ja własnie mam taki problem na nazwa.pl gdzie neistety nei mozna, z tego co wiem, wyjśc poza katalog główny serwera. Czy jest jakaś opcja obejścia tego problemu?

Przeszłam już przez krok w którym nie chciał się utworzyć katalog moodledata, ale umiescilam go w katalog-glowny/m/moodledata

Na wszelki wypadek utworzyma w katalogu moodledata plik .htaccess z wpisami z poczatku dyskusji, jednak też nie przynioslo rezultatu i wciąż krzyczy, że

Dataroot location is not secure
Będę wdzięczna za podpowiedź, pozdrawiam
Malgorzata
W odpowiedzi na Malgosia Eguia

Odp: Re: Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Jacek Kulasa ()

Miałem taki sam problem i rozwiązałem go poprzez zainstalowanie wersji 1.8.14 (nie wymaga katalogu nadrzędnego) a potem zaktualizowałem moodla do wersji najnowszej. Droga może i nieprofesjonalna ale skuteczna.

W odpowiedzi na Jacek Kulasa

Re: Odp: Re: Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Malgosia Eguia ()

Geeenialnie! Bardzo dziękuję za odpowiedź i poradę. uśmiech  Czasem takie "nieprofesjonalne" rozwiązania są niesamowicie skuteczne i wspaniałe, a przede wszystkim kreatywne!
Dziękuję serdecznie!
Pozdrawiam,
Malgosia

W odpowiedzi na Malgosia Eguia

Re: Odp: Re: Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Robert Brenstein ()
Prostsza metoda obejscia jest zmodyfikowanie skryptu instalacyjnego. Takie czy inne obejscie pozwoli na instalacje, ale ze chwaleniem skutecznosci i wspanialosci to byl bym ostrozny. Nowy Moodle upiera sie aby moodledata byl bezpieczny nie bez przyczyny. Hackerzy wlaza do wielu instalacji Moodle, ktore nie sa poprawnie zabezpieczone. To nie jest teoria a fakt. Takie zostawianie im otwartej furtki jak w tym przypadku nie jest naprawde takie dobre na dluzsza mete. Lepiej zmienic hosting.

W odpowiedzi na Robert Brenstein

Odp: Re: Odp: Re: Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Jacek Kulasa ()

Podpisuje sie obiema rękoma pod tym co napisał Robert. Ze względu na bezpieczeństo takie czy inne obejście nie jest optymalne. Tak więc z hostingu na nazwie.pl trzeba po prostu zrezygnować.

W odpowiedzi na Jacek Kulasa

Re: Odp: Re: Odp: Re: Odp: Dataroot location is not secure - moodle 2.0

Napisane przez: Malgosia Eguia ()

Witam Szanownych Panów uśmiech

faktycznie wczoraj zbytnio się rozentuzjazmowałam - wynik zbyt intensywnej pracy w ciągu dnia. Faktycznie najzdrowsza będzie instalacja na innym serwerze, a i tak się przymierzam do zakupu dodatkowego serwera, ze względu na ograniczenia cron na nazwa.pl

Pozdrawiam