prawa autorskie

prawa autorskie

Napisane przez: Marek Jasiok ()
Liczba odpowiedzi: 5

witam moodlowiczów.

Mam mały problem dotyczący umieszczania materiałów na platformie internetowej.

Chcę zamieścić na stronie szkoły (prywatnej) materiały publikowane przez wydawnictwa oferujące książki do nauki języka angielskiego. Z tego co się orientuję nie mogę tego zrobić bo każdy materiał zamieszczony w tychże książkach jest chroniony prawem autorskim. Ale kto wie... może się mylę. Z prawem autorskim nie jestem w całości zapoznany, no i tutaj się pojawia pytanie do was drodzy forumowicze...

Czy mogę wykorzystać te materiały? Jeśli nie to co muszę zrobić żeby je móc wykorzystać? Jeśli tak ale muszę coś zmienić w tych materiałach - to co muszę zmienić?

 

Mam także drugie pytanie. Czy znacie może jakieś bazy gotowych już testów wygenerowanych pod moodle? Jeśli tak to napiszcie gdzie można taką bazę pobrać.

W odpowiedzi na Marek Jasiok

Odp: prawa autorskie

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Witam,

Niestety, nie można na platformie umieszczać materiałów chronionych prawem autorskim, jeśli nie uzyskamy zgody właściciela praw majątkowych. Więc odpowiadając na pytanie "co muszę zrobić żeby je móc wykorzystać?" - trzeba uzyskać zgodę wydawcy.

Jest wprawdzie tzw. dozwolony użytek dzieł chronionych, ale tak wiele jest czynników, które mogą taki użytek dopuścić lub wykluczyć, a przy tym jest on tak otwarty na interpretacje (szczególnie w odniesieniu do mediów elektronicznych), że niestety najczęściej na pytanie "czy mogę zastosować klauzulę dozwolonego użytku?" nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Można zaryzykować, a ostateczny werdykt będzie należeć do sądu, jeśli wydawca się nie zgodzi z naszym rozumieniem dozwolonego użytku puszcza oczko smutny Zalecałbym więc raczej daleko idącą ostrożność w tej kwestii.

Czasami spotykam się z twierdzeniem, że jeśli np. słuchacze/uczniowie wykupili podręcznik w wersji papierowej, to nauczyciel ma prawo umieścić tekst z tego podręcznika na platformie i zrobić ćwiczenie na jego podstawie. Ale niestety jest to sprawa mocno dyskusyjna i raczej skłaniałbym się do tego, że nie jest to dozwolone.

Podobnie w przypadku książek, które oznaczone są jako "photocopiable" - fakt, że wydawca wyraził zgodę na kserowanie ćwiczeń z tych książek, nie oznacza, że równocześnie wyraził zgodę na ich umieszczenie na platformie e-learningowej.

Dlatego tworząc ćwiczenia e-learningowe, przykładamy szczególną uwagę do tego, żeby były to nasze autorskie materiały. A jeśli korzystamy z tekstów (reading comprehension) lub nagrań, to z takich, które są na licencjach pozwalających na ich wykorzystanie (np. niektóre rodzaje licencji Creative Commons)

Natomiast jeśli chodzi o bazę gotowych ćwiczeń językowych do moodle, to posiadamy taką bazę z różnych języków i na różnych poziomach zaawansowania. Jeśli jest Pan zainteresowany, proszę o przesłanie danych kontaktowych na adres pstencel@weblang.pl.

Pozdrawiam,

Przemysław Stencel

Poznaj Moodle
WebLang

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: prawa autorskie

Napisane przez: Marek Jasiok ()

Znalazłem w ustawie o prawie autorskim taki zapis:

Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631

Oddział 3
Dozwolony użytek chronionych utworów
Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do  korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego

 

A także:

Art. 27.
Instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych lub prowadzenia własnych badań, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów rozpowszechnionego utworu.

Nie jestem wykształcony w kierunku prawa i nie wiem jak interpretować te zapisy.

Czy w/g powyższych informacji z D.U. mogę zrobic tak:

Prowadzę szkołę na zasadzie blended-learning. Studenci kupują książki z których prowadzone są zajęcia. Kupują TYLKO students book(s). Na platformie internetowej zamieszczam testy z workbook(ów). W umowie podpisywanej pomiędzy studentem a szkołą zamieszczam zapis:

Opłata pobierana jest za kurs w formie tradycyjnej. Wszystkie materiały umieszczane na platforme internetowej są materiałami bezpłatnymi.

Czy w tym przypadku coś to zmieni? Wiem że może trochę za dużo "kombinuję" ale kontaktowałem się już z najbardziej znanymi wydawnictwami w Polsce i bardzo ciężko dostać od nich pozytywną odpowiedź.

Można by jeszcze dodać na umowie pomiędzy studentem a szkołą jakiś zapis o stosunku towarzyskim pomiędzy szkołą a studentem (nie wiem jak by to miało brzmieć, ale myślę że coś by to też wniosło do mojego problemu)

W odpowiedzi na Marek Jasiok

Odp: prawa autorskie

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Z ustawy o prawach autorskich - polecam rozdział 3.
Art. 27. Instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych lub prowadzenia własnych badań, korzystać z opublikowanych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów opublikowanego utworu.
Art. 28. Biblioteki, archiwa i szkoły mogą:
1) udostępniać nieodpłatnie, w zakresie swoich zadań statutowych, egzemplarze utworów opublikowanych, 2) sporządzać lub zlecać sporządzenie pojedynczych egzemplarzy utworów opublikowanych, niedostępnych w handlu - w celu uzupełniania, ochrony swoich zbiorów i nieodpłatnego ich udostępniania.
Art. 29. 1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Dla mnie fragment to cała książka bez spisu treści ale dla prawnika wydawnictwa każdy fragment to za dużo. Sąd więc znów musi rozstrzygać kto ma lepszego prawnika uśmiech
W odpowiedzi na Marek Jasiok

Odp: prawa autorskie

Napisane przez: Marcin Stanowski ()

Witam,

Umieram z chęci stworzenia takiej bazy. Kiedyś na starym moodlu taką bazę prowadziłem.

Też uczę angielskiego i mogę kilka zasobów podrzucić.

Nie wiem, czy zapoznałeś się z Moodle for Language teaching - tam jest mała baza zasobów.

Polecam zwłaszcza kontakt z Donem Hinkelmanem, który dysponuje sporą bazą testów: http://englishforum.sgu.ac.jp/downloads/

A tu jest repozytorium zasobów prowadzone przez Hinkelmana: http://ept3.sgu.ac.jp/

Jeśli znalazłby się jeszcze ktoś, kto chciałby stworzyć taką niekomercyjną bazę zasobów moodle dla językowców to byłoby super! Chętnie bym się w to zaangażował.

Marcin

W odpowiedzi na Marcin Stanowski

Odp: prawa autorskie

Napisane przez: Marek Jasiok ()

Witam,

Chętnie stworzę taką bazę, ale niestety nie wiem czy dam radę stworzyć bazę na odpowiednim poziomie i w dużej ilości.

Jeśli ktoś posiada jakieś ćwiczenia, teksty, itp rzeczy które mogły by posłużyć jako baza ćwiczeń do języka angielskiego, chetnie zajmnę się przerobieniem ćwiczeń papierowych lub innych na formaty przyjazne platformie moodle, z zastrzeżeniem że także będę mógł wykorzystać  te ćwiczenia na swojej platformie.

Jeśli ktoś posiada taką bazę ale nie pod moodla piszcie, pomożemy sobie nawzajem.

 

-> do Marcin Stanowski

Ten link : http://ept3.sgu.ac.jp/ -> nie działa