Polskie znaki - ale nie wszędzie

Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
Liczba odpowiedzi: 11
Witam,

mam moodle 1.9.9+, mysql kodowane utf-8, a jednak nie wszędzie mam polskie czcionki.
Przyglądając się sprawie bliżej zorientowałem się, że problem dotyczy wszystkich dat. Czyli w działach "Co się ostatnio działo?", "Najświeższe wiadomości", kalendarz, daty postów na forach itp wszędzie pojawiają sie robaczki.
I nigdzie indziej. Próbowałem zmienić kodowanie niektórych podejrzanych plików ale bezskutecznie. Miałem tak w poprzednich wersjach i po aktualizacji moodla myślałem, że problem rozwiąże się sam.
Gdzie szukać winowajcy? Jakiś plik php? tabele w mysql?

Pozdrawiam
Artur SR
W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Bartosz Cisek ()
Myślę że problem leży w niewłaściwie ustawionej zmiennej "default_charset" w pliku php.ini.
W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
Ups... to znaczy, że sprawa jest poza moodle u administratora?
Ale moodle mam w katalogu www z joomlą i tam nie mam takich problemów.


Pozdrawiam
Artur SR
W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: marek szur ()
Czy to znaczy że jesli na cba.pl zainstaluje joomle a potem wrzuce w katalog np kurs instalke moodle to ona pojdzie bez problemów?
W odpowiedzi na marek szur

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
Raczej nie powinno być problemów, ponieważ instalacja odpala się z danego katalogu. Inaczej rzecz biorąc w katalogu www na serwerze mam katalogi joomla i katalog moodle (i moodledata oczywiście) w rezultacie ścieżka dostępu do logowania to www.mojajoomla.pl/moodle.
Oczywiście potrzebna jest do tego druga baza mysql.
W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()
> Oczywiście potrzebna jest do tego druga baza mysql.

Nawet druga baza nie jest potrzebna. Moodle do swoich tabel dodaje prefix "mdl_" (domyślnie taki, ale można go zmienić), więc tabele moodla mogą spokojnie koegzystować w jednej bazie z tabelami joomli. Swoją drogą, wydaje mi się, że joomla też dodaje jakiś prefix (ale tego już nie jestem pewien, minęło sporo czasu, odkąd ostatnio instalowałem joomlę).
W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
Joomla dodaje prefix jos_. Nie eksperymentowałem z jedną bazą. Ale dwie bazy w wypadku awarii są bezpieczniejsze. Przestaje działać tylko moodle albo tylko joomla - w zależności od tego gdzie się właśnie "zaeksperymentowało". Dla potencjalnych ataków też jest lepiej - pod warunkiem używania rożnych haseł Szeroki uśmiech
W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: marek szur ()
Witam
Czy joomle i moodle ma Pan na cba.pl czy na innym hostingu?
W odpowiedzi na marek szur

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
Serwer jest komercyjny. Ale nie wydaje mi się aby na cba.pl był jakiś z tym problemem.

Wracając do meritum. Mój administrator zmienił "default_charset" ale niestety nic to nie dało smutny Dalej mam robaczki w datach i w streszczeniach wysyłanych mailem.
W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Bartosz Cisek ()
ok, to może dodanie

CFG->locale = pl_PL.utf-8;

do config.php pomoże.

Generalnie problem polegana tym że funkcja date w php uzywa nie tych ustawień lokalizacyjnych których powinna (iso8859-2 miast UTF-8). Możliwe że w systemie nie ma zainstalowanych odpowiednich pakietów. Można to sprawdzić komendą:

locale -a

która wypisuje wszystkie pakiety lokalizacyjne zainstalowane w systemie. Jesli nie pl_PL.utf-8 to trzeba go doinstalować. W Debianie robi się to poprzez

dpkg-reconfigure locales
.
W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: Polskie znaki - ale nie wszędzie

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
$CFG->locale = 'pl_PL.utf-8';
pomogło!

Wielkie dzięki za pomoc!

Interesuje mnie jeszcze tylko jak korzystać z komend w stylu locale -a w moodle? Nigdy tego nie robiłem ani też nie znalazłem takiej możliwości na poziomie www. A może się przydać...