Само когато държавата стои зад научната степен, дипломата има безспорна тежест, казва новият председател на ВАК

Само когато държавата стои зад научната степен, дипломата има безспорна тежест, казва новият председател на ВАК

by Daniel Denev -
Number of replies: 0

Само когато държавата стои зад научната степен, дипломата има безспорна тежест, казва новият председател на ВАК

в-к "Дума", 04 Август 2009, брой 175

- За последните 15-ина години до парламента стигнаха над 40 варианта на нов закон за степените и званията, нито един не мина. В някои от вариантите се предвиждаше да няма ВАК, да няма централни критерии и комисии, а всички степени и звания да се присъждат във вуза или в института на място от събрани за целта журита. Как се отнасяте към идета за такава децентрализация?


- Да, някои хора искат да няма централно оторизиране на процедурите. Това означава, че няма да има държавна оторизация на процедурите, на степените и званията. Един институт или университет не може да представлява интересите на цялата държава, дори такъв като Софийския университет или БАН. Само държавата е упълномощена да защитава себе си, да излъчва орган, който да представлява нейните интереси. В случая това е ВАК. За мен е без значение как тази институция ще се нарича - ВАК, висш атестацонен съвет или агенция. Това е все едно, защото въпросът е друг - да бъде или да не бъде ВАК.

Ще ви кажа впечатления от моята лична практика. Бях два мандата заместник-ректор по международните въпроси в Софийския университет. Получавах писма от Германия с разпечатани документи с дипломи за докторска степен на немски граждани, уж издадени в България. В тях още в названието на Република България има грешки, това са фалшификати. Разбира се, ние не потвърждаваме, че тази диплома е издадена от Софийския университет на еди-кого си. Но, кажете ми защо, се търси дипломата с името "Република България"? Защото това име е знак на държавна оторизация. Българските докторски дипломи се ценят в света. Това е моят отговор - независимо в какъв вид, ВАК трябва да същестувва. Това е единствената гаранция за държавна оторизация на издаваните дипломи. Иначе те просто няма да бъдат интересни - особено в чужбина, но и у нас, разбира се.

Трябва да има изравненост на научните степени, присъждани в страната. Независимо дали си в Софийския университет, или в еди-кой си вуз, ти си професор и аз така възприемам моите колеги в цялата страна - като равни на мен. Представяте ли си какво ще настъпи, ако дипломите се издават от различни вузове и каква диспропорция в сравнимостта може да се получи?

в-к "Дума", 04 Август 2009, брой 175