Образованието в чужбина - предимство или недостатък за кариера в България

Образованието в чужбина - предимство или недостатък за кариера в България

от Daniel Denev -
Number of replies: 0
Източник: в-к Дневник

. "Перспективните сектори за кариера са информационните технологии, телекомуникациите, високотехнологичното производство, енергетиката. В България има и по-голяма възможност да се прави собствен бизнес", каза Шишкова.Да се завърна ли в България, или да започна кариера в чужбина? Отговор на този въпрос се опита да даде форумът "Кариера в България. Защо не?". Събитието събра в края на миналата година над хиляда българи, завършили или учещи в чужбина, и около 50 фирми, готови да им предложат работа. "Връщането веднага след дипломирането е много по-лесно, отколкото след години", заяви Мария Шишкова, управляващ съдружник в консултантската HR компания "Еймс хюман кепитал".

. Според нея младите специалисти трябва да са наясно и с митовете за кариерата в България. "Първият от тях е скоростна кариера и бърза възвращаемост на вложените в образование средства, въпреки че в България резултатите от работата се виждат по-бързо", заяви Шишкова. Предимство за младежите е, че у нас те имат по-големи възможности да развиват собствен бизнес, смята тя. Специалистите препоръчаха на търсещите работа да подхождат към българските работодатели както към чуждестранните. Шишкова ги посъветва да търсят информация за компаниите от хора, които работят в тях, или от техни партньори, но да игнорират крайно позитивните или негативните мнения. Според Диана Николаева, съдружник в "Ърнст енд Янг", намирането на работа е по-лесно, ако по време на летните си ваканции студентите от чужбина карат стаж в български фирми. Мениджърите на форума посъветваха младежите да не разчитат, че работодателите ще ги назначат само защото са учили в чужбина. "Да си завършил в чужбина не е нито необходимото, нито достатъчното условие да бъдеш нает", смята Йонита Григорова, партньор в "Аркадия консултинг".

. Предимствата на тези кандидатите са езиковите им умения и практическото образование, добави тя. "Важни са личностните качества като самостоятелност, упоритост, целеустременост, отговорност", добави Борис Бояджиев, изпълнителен директор на "Индустриална холдингова компания". Според Диана Николаева CV-ата на кандидатите от чужбина са по-добре написани, което им дава известно предимство при първоначалния подбор. "След това правим тестове и интервюта и оценяваме комплексно кандидатите", каза Николаева. Трудностите пред кариерата на завършилите в чужбина идва и от стереотипа сред българските работодатели, че те са капризни и с високи изисквания, отбеляза Шишкова. Според мениджърите няма разлика в това колко бързо израстват специалистите, учили в България, и тези, следвали в чужбина.

. "В "Ърнст енд Янг" е имало случаи и завършили тук, и завършили в чужбина да се провалят още в изпитателния срок", каза Николаева. Тя обаче смята, че перспективите за кариера в България са добри въпреки по-ниските заплати. "Мениджърите в офисите на "Ърнст енд Янг" в Западна Европа взимат 30-40% повече от хората на същите позиции в България. Те обаче плащат по-големи данъци, живеят под наем и все още търсят средата си, докато нашите мениджъри вече са стъпили на краката си - имат собствено жилище, семейство, деца", заяви Николаева. Тя посъветва младежите да потърсят реална информация за компанията, в която искат да кандидатстват, за да разберат дали това е подходящата за тях фирма и позиция. Шишкова посъветва и работодателите да не подхождат с предразсъдъци към кандидатите за работа, завършили в чужбина.