bir arkadaş yardımcı olabilir mi acaba?

bir arkadaş yardımcı olabilir mi acaba?

yazan selvi naz -
Yanıt sayısı: 6

arkadaşlar, bir kaç sorum olacak. yardımcı olabiliecek bir arkadaşımız var mı acaba?

1- moodle ın en son sürümünü kuramıyorum. sürümünüzü denetliyor deyip bir sürü hata veriyor. şunları güncellemeniz şunları yükleniz gerekiyor falan diyor. kurulum esnasında. bunun sebebi ne olabilir?

2- 1.5.2 sürümünü kurdum. daha önceden hazırladığım flash animasyonları var. ders anlatımı yaptığım. konu açıyorum. ders de açıyorum. ama bir türlü bu dosyaları ekleyemedim. bunu nasıl yapacağız?

3- konulara giren öğrencileri nasıl takip edebiliriz? yani hangi öğrenci nereye girmiş? ne kadar durmuş?

4- bir öğrenci bir derse girip bir bitirmiş diyelim. 2. derse geçmiş. biz bu öğrenci giriş yaptığında onu tekrar kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilir miyiz? yani öğrenci giriş yapınca 1 değil de 2. dersten başlayabilir mi?

selvi naz yanıt olarak

Ynt: bir arkadaş yardımcı olabilir mi acaba?

yazan Kemal Can -
1- Server yetkilesine başvurunuz.
2- Moodle da dersi hangi sekilde ekliyorsunuz? Web sayfası olarak mı, konu biçimi mi, vs..
2 a) Web sayfası ya da konu biçimi olarak ekliyorsanız, konu biçiminde de dersleri web sayfası olarak ekleyecekseniz flash dosyalarınızı çağıracak kodu html düzeneyecisi ile girmelisiniz.
2 b) Bunun yerine derslerinizi scorm olarak seçin; exe learning xhtml editörünü indirip kurun. Exe ile free text device'i seçerek flashı sayfaya gömün ve publish ayarlarından scorm olarak yapın, daha sonra bu scorm dersini ( *.zip uzantılı ) moodle a ekleyin
3) Moodle sitenizde admin ( Yönetici ) olarak oturum açın raporlar > Kayıtlar yolunu izleyin ( 1.5.2 sürümünde de sanırsam aynıdır. 1.8 + ve 1.9 + sürümlerinde bu sekilde.
4 ) Öğrencinin ders sırasında kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz. 1. değilde 2.dersten başlaması yönünde bir kısıtlama sanırsam şu an etkin olmayabilir ama öğrenciyi bu şekilde yönlendirebilirsiniz.

not: tüm eğitimleri halen taşımaktayım. bugün sorun olmazsa tamamlanacak.
selvi naz yanıt olarak

yazan burak inner -
1- moodle kurmaya çalıştığınız sunucu yeni moodle sürümlerinin gereksinimlerini karşılamıyor. dolayısıyla sunucunuzu değiştirmeniz gerekir.

2- önce dosyanızı yüklemeniz gerekiyor. daha sonra ders açıp oradan bağlantı vermeniz gerekiyor.

3- uzaktan eğitimi birilerini anlatınca ilk olarak sordukları şey budur. yani kim ne kadar nereye girmiş ne kadar durmuş. kişisel kanatime göre bunun hiçbir anlamı yok. bir öğrenci siteyi açıp sonra saatlerce açık bırakmış olabilir. neyin kontrolünü yapabilirsiniz ki ?
bunun yerine quiz sınavı yapabilirsiniz gerçekten anlaşılıp anlaşılmadığını anlamak için.

4-

yanılmıyorsam kavramlar aşağıdaki gibi :
moodle 'da bir ders eklerseniz = course olarak geçiyor
bir ders'a ders bileşenini ekleyip ders notu eklerseniz = course içinde lessons modülünü kullanmış oluyorsunuz.

lessons ile bir ders notunu okumadan diğerine geçmelerini engelleyebilir, quiz soruları sorabilirsiniz vs.

türkçe course ve lessons karşılıkları birbirleriyle karıştığından bu konuları türkçe ifade etmek benim açımdan zor oluyor.

sizce moodle'da bir ders ve ders modülünü ayırdetmek için uygun kelimeler yokmudur ?

burak inner yanıt olarak

yazan selvi naz -
peki burak bey, lessons ile bir ders notunu okumadan diğerine geçmelerini engelleyebilir diyorsunuz. bunu nasıl yapacağız ki? yani moodle da böyle bir seçenek mi var? ya da konu anlatımlarını birbirinie bağlayan butonlar yaptık diyelim. bu şekilde mi yapılabilir? açıkcası benim için en önemli olan nokta burası. bir öğrenci siteye tekrar giriş yaptığında kaldığı yerden başlaması lazım ya da en azından şu derste kalmıştınız diyebilmeli. böyle bir şey yapamaz mıyız? inanın bunu yapabilmek için joomla drupal öğrendim olmadı. moodle ı da araştırma yaparken buldum. olabileceğini düşündüm. ama moodle da da yeteri kadar Türkçe kaynak yok. uğraşıp duruyorum.
selvi naz yanıt olarak

yazan burak inner -
lütfen lessons konusuna bakınız.
lessons içinde ders notları arasındaki bağlantıları siz ayarlayabiliyorsunuz.

bir ders notunu okuduktan sonra bir sonraki ders notuna geçebilmek için 3-5 soruluk bir testi cevaplandırmasını isteyebilirsiniz. cevapları doğru verdiği taktirde bir sonraki ders notu geçirebilirsiniz.

fakat moodle 2.0 sürümünden önce koşullu olaylar yok bildiğim kadarıyla. yani bir lessons içinde yüzlerce ders notu koyabilirsiniz. fakat birden fazla lessons için konuşursam bir lessons bitirmeden ikinci lessons'dan başlayamasın diyemezsiniz.

burak inner yanıt olarak

yazan Kemal Can -
Burak Bey, kayıtlar işe yarıyor. Sorulan soru her ne kadar sizin tabir ettiğiniz gibi çok anlamlı olmasada, kayıtlardan öğrencilerin nerelerde kaç dakika durduğuna, sonrasında hangi etkinliklere geçtiğine bakabiliyorsunuz. Sanırsam kullanım alanlarında ki farklılıklardan ihtiyaçlarda farklı oluyor. Bu uzaktan eğitime yeni başlayanların sordukları sorular aslında uzaktan eğitim yapımcıların ulaşmaya calıştıkları kavramlar oluyor. Örnek olarak üniversitede uzaktan eğitim amaçlı moodle kullanıyorsanız gerçekten bir quiz ile sonraki derslere geçiş izni verebilirsiniz. Bir öğrenci grubunu ücretle uzaktan eğitim ile eğitiyorsanız, hangi öğrenci kaç dakika hanig derslerde durmuş önemli oluyor. Bir de eğitim farklılıklarından doğan öğrenim farklılıklarını karşılaştıracaksınız, farklı öğrenci grupları farklı soruları kaç dakikada cevaplamış bunun bile önemi olabiliyor. Eğer uzaktan eğitimi şu anki eğitim sistemine destek amaçlı kullanıyorsanız genel amaçlı kullanım yeterli fakat uzaktan eğitimi uzaktan eğitim olarak kullanıyorsanız ihtiyaçlarınız çok çeşitleniyor.

Mesela google analytics kodunu scorm sayfalarının içine gömüyorum. Öğrencilere oluşturmacı matematik öğretimi soruları yöneltip kaç dakikada çözüme gidebiliyorlar bunu ölçüyorum... Bu ölçümle farklı okullardaki farklı öğretmenlerin eğitim ihtiyaçlarını belirleyebiliyorum.

Kimi zaman tavsiyelerimiz kendi kulvarımızda olmayan insanlara yanlış yol gösterebilir. En güzeli ihtiyacı olanların kendilerini en güzel şekilde hitap etmelerine ortam sunabilmektir.
Kemal Can yanıt olarak

yazan burak inner -
>Kimi zaman tavsiyelerimiz kendi kulvarımızda olmayan insanlara yanlış yol gösterebilir. >En güzeli ihtiyacı olanların kendilerini en güzel şekilde hitap etmelerine ortam >sunabilmektir.

bu cümleyi neden söylediniz anlamadım.