ساختن محتوای الکترونیک

ساختن محتوای الکترونیک

از Ruhollah Ahmadi در
Number of replies: 9
انواع روشهای تولید محتوای الکترونیک

تعداد امتیازات:  -
In reply to Ruhollah Ahmadi

نظر در مورد: ساختن محتوای الکترونیک

از Ruhollah Ahmadi در
راحت ترین و سریع ترین نرم افزار برای اینکه یک کتاب اسکن شده را بتوان به صورت یک کتاب الکترونیک به عنوان منبع درسی برای یک درس در مودل قرار داد چیست؟
نرم افزار picasa این کار را انجام می دهد و بصورت اچ تی ام ال یک آلبوم می ساز ولی بیشتر شبیه یک آلبوم است تا یک کتاب.
لطفا اگر نرم افزار بهتری سراغ دارید معرفی نمائید.
البته سبک بودن حجم صفحات هم در نظر بگیرید. یعنی ترجیحا اچ تی ام ال بهتر از فلش است.

از BEHROOZ KASHAF در
راستش تهیه محتوای الکترونیک یه بحث به حساب میاد، تهیه کتاب الکترونیک هم بحث دیگری است!
روش های مختلفی برای تهیه این محتوا وجود داره و چند مورد رو باید در تهیه محتوای الکترونیک در نظر داشته باشیم.
چه محتوایی الکترونیک به حساب میاد؟
به نظر هر محتوایی به غیر از آنچه روی کاغذ می آید و به صورت مکتوب در اختیار خواننده قرار میگیرد (مانند روزنامه، کتاب، مجله، نامه و ...) محتوای الکترونیک به حساب می آیند.
وقتی شروع به تایپ نوشته ای می کنیم ضمن اینکه به تولید محتوای الکترونیکی شده ایم در عین حال زمینه تهیه محتوای الکترونیکی دیگر رو هم فراهم می کنیم.
text plain/متن ساده - فایل هایی که برای ارائه مطلب از آنها استفاده میکنیم (فایلهایی که در پاورپوینت مجموعه آفیس مایکروسافت یا در برنامه Open office.org Impress تهیه می شوند) - محتوای اچ تی ام ال - ویکی - فایل های ویدئویی و صوتی - فایل Flash - پی دی اف - همه‌ی اینها محتوای الکترونیک هستند.
* در مورد ویکی ما رابط های متعددی در اختیار داریم که هر کدوم سینتاکس مخصوص به خودشون رو دارند، بنابراین اینکه این ویکی رو با چه نرم افزاری و برای کجا تهیه می کنید شرایط رو کمی متفاوت میکنه)
اما کتاب الکترونیک بحث متفاوتی به حساب میاد ... با همین ورد مایکروسافت یا نرم افزار فتوشاپ شرکت ادوبی هم می تونید ebook درست کنید با فتوشاپ میشه خروجی پی دی اف تهیه کرد که شکل ساده و البته کابردی از یک کتاب الکترونیک (محتوای الکترونیک) به حساب می آید.
من اگر بخوام یک سری نوشته رو به صورتی غیر از تایپ مستقیم به محتوای الکترونیک تبدیل کنم بی شک پی داف رو انتخاب میکنم ...
یک مثال برای دوستانی که از سیستم عامل های گنو/لینوکسی استفاده میکنند (در دو مرحله فال پی دی اف بسازیم)
۱- مستنداتم رو اسکن میکنم و هنگام ذخیره هر کدوم از اونها نامگذاری رو هم انجام میدم به عنوان مثال ۰۱، ۰۲، و ... ضمنا همه این فایل ها رو در مسیر خانگی (پوشه کابری که در حال کار با سیستم است قرار میدم )
* این مهم نیست فایل ها کجا باشه اما اگر در پوشه ای دیگر قرار دادیم برای اجرای مرحله بعد باید در موقعیت مناسب قرار بگیریم
۲- در قدم بعدی به ترمینال رفته فرمان زیر رو صادر میکنم:
convert -define pdf:use-trimbox=true -compress jpeg -quality 95% *.png ebook.pdf
نتیجه کار یک فایل پی دی اف از تمام فایل های اسکن شده با فرمت png که در مسیر پوشه مورد نظرمان وجود دارد خواهد بود. این عملیات بسته به تعداد فایل ها و dpi فایل های اسکن شده زمان می برد.

In reply to BEHROOZ KASHAF

از Ruhollah Ahmadi در
ممنون از راهنماييتان
ولي يک مشکل فايل ورد اين است که کل فايل بايد اول دانلود شود و بعد مي توان آن را خواند.
لطفا روشي را پيشنهاد دهيد که صفحات اسکن شده يکي يکي لود شوند.
نرم افزارهايي هستند که همچين صفحه اي را بصورت يک گالري تصاوير مي سازند و يک خروجي اچ تي ام ال آماده تحويل مي دهند.
اگر بخواهيم اين کار را با فلش يا همچين نرم افزاري انجام دهيم چه راه سريع و راحتي سراغ داريد؟

از BEHROOZ KASHAF در
در این صورت پیشنهاد می کنم از ماژول book ( اینجا کلیک کنید )که به طور مشخص به همین منظور توسعه داده شده استفاده کنید. من فرصت نکردم ببینم مییشه از تصویر استفاده کرد یا نه! قریب به یقیین میشه چون کتاب بدون تصویر که معنی نداره لبخند

از BEHROOZ KASHAF در
از روی کنجکاوی ماژول کتاب رو نصب کردم. مهم ترین زمینه برای کسب تجربه داشتن زمینه/فرصت کاری است. اگر شما قصد تولید چنین محتوایی رو دارید الان بهترین فرصت می تونه باشه که این ماژول رو بکار ببرید ( نظورم اینه که الان شما کاری دارید که با این ماژول انجام بدید)
امکان درج تصویر داره و حتی امکان پورت کردن محتوای اچ تی ام ای که از قبل تهیه شده، می تونید بخش های مختلف رو تعریف کنید و همین طور بخش های فرعی. کاربر این امکان رو داره با استفاده از کلید‌های جهت بین بخش ها و صفحات کتاب حرکت کنه ... بنابراین نتیجه کار برای شما یک کتاب خواهد بود ... فکر کنم همون چیزی باشه که انتظارش رو دارید این هم یک پیش نمایش از این ماژول که تهیه کردم، البته کتاب من هنوز کامل نشده در مرحله تحریر قرار داره tongueout
پیش نمایشی از ماژول کتاب

از mahdi gholami در
من یک سوال داشتم این که چه جوری میشه یک ماژول رو در مودل قرار داد
ماژولی مثل همین ماژول کتاب
ایا مثل جوملا باید insert کنیم یا اینکه نه به گونه ای دیگر باید عمل کرد لطفا کامل توضیح بدین
با تشکر
In reply to mahdi gholami

از BEHROOZ KASHAF در
کار پیچیده‌ای نباید انجام بدید
ماژول مورد نظر رو در پوشه ماژول‌ها کپی می کنید و از بخش مدیریت سیستم به قسمت ماژول‌ها رفته و اون رو نصب می‌کنید. اما اونچه این میون لازم به اشاره است؛ توجه به توصیه‌های مرتبط با هر ماژول در فایل راهنمای نصب است. منظور پوشه هایی که باید دستی ایجاد کنید یا سطوح دسترسی‌ای که باید اعمال کنید است. وگرنه کلیات روال نصب در همه‌ی موارد یکی است

از mahdi gholami در

از راهنماییتون ممنونم

من می خواهم ببینم که مثلا این ماژول book  که در بالا اشاره شده رو چه جوری میشه نصب کرد

من این ماژول رو در پوشه mod کپی کردم اما در لیست ماژول هام ظاهر نشد

ایا مربوط به یک ورژن خاصی است یا اینکه نه در هر ورژنی کار می کند

یه خواهشی هم داشتم

می خواستم ببینم این مودل جدید رو چه جوری میشه از سورس فرج گرفت با وجود تحریم ایران توسط سورس فرج

با تشکر از اینکه وقت با ارزش خود را برای پاسخ گویی صرف می کنید 

In reply to mahdi gholami

از Shamim Rezaie در
عکس توسعه دهندگان مرکزی مودل عکس دفتر مرکزی مودل عکس مترجم‌ها

بعد از اینکه پوشهٔ ماژول رو کپی کردید، باید در منوی مدیریت به قسمت «تذکرات» یا «notifications» برید تا مراحل نصب ماژول شروع بشه.