kurulumda zip php eklentisi hatası

kurulumda zip php eklentisi hatası

yazan Gürkan MUTLU -
Yanıt sayısı: 3
herkese merhaba. moodle 2.0ı linux hostingime kurmaya çalışıyorumç yalnız daha en başında dil seçiminden sonraki ekranda aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaştım. kuruluma devam edemiyorum. hosting şirketiyle görüştüm ama zip php diye bir eklentinin olmadığını söylediler. sitede daha önce bu konu ile ilgi bir başlık açıklmış. ama orada verilen kodların nereye ekleneceğini ve nasıl ekleneceğini göremedim.

yardımcı olursanız sevinirim.

HATA:

Zip PHP eklentisi
yüklenmesi/etkinleştirilmesi gerekli

Gürkan MUTLU yanıt olarak

Ynt: kurulumda zip php eklentisi hatası

yazan Mesut Aydemir -
http://docs.moodle.org/en/admin/environment/php_extension/zip sayfasında bahsettiğiniz konuyla ilgili bilgiler var. Hosting firmasının kullanmış olduğu php versiyonunun zip özelliğini desteklemesi gerekiyor. Ya da php nin --enable zip özelliği ile yeniden derlenmesi.Eğer hosting firmanız fedora, centos veya redhat tabanlı bir yazılım kullanıyorsa mevcut php sürümüne zip özelliği kazandırmak için aşağıdaki linkte anlatılanlar yapılabilir:

http://www.lampdocs.com/blog/2008/08/how-to-install-zip-functions-support-for-php/

Mesut Aydemir yanıt olarak

yazan Gürkan MUTLU -
ilgilediğin için çok teşekkür ederim. hosting firmasıyla görüştüm ama kullandıkları sistemde php'nin tekrar derlenmesi söz konusu değilmiş. bu sorunu gidermenin başka bir yolu var mı acaba? moodle 2.0 değilde moodle 1.9 u yani eski sürümü kursam aynı problemle karşılaşır mıyım?yüksek lisans tezimde moodle kullanmam gerekiyorda onun için bu problemi çözmem gerekiyor. hosting firması awtservers adlı bir firma onlarda birşey yapamayacaklarını söylediler. sitelerine 7 gün içinde para iadesi yazmışlar ama pek yanaşmıyorlar.
Gürkan MUTLU yanıt olarak

yazan Mesut Aydemir -

PHP Version 5.2.9 da moodle 1.9.6 sorunsuz kurdum. Fakat hosting firmaları ile ilgili çok bilgim olmamakla birlikte godaddy moodle u kurma seçeneği veriyor bildiğim kadarıyla ama çok yavaş; uğraşmıyorsun kurulumuyla yani. Hosting firmasının kullandığı PHP versiyonunu öğrenebilirsen sanırım ona göre çözüm bulunabilir. Moodle 2.0 stable değil bildiğim kadarıyla. Bence moodle 1.9.6 sorunsuz kurulacaktır.