Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Monika Parysko ()
Liczba odpowiedzi: 13
Witam,
Jestem bardzo raczkująca w dziedzinie informatyki. Pracuję na drobnej uczelni, w której mój przełożony powierzył mi zainstalowanie platformy moodle do nauczania studentów (jako, że wraz z koleżankami stanowimy "trzon młodych pracowników" tejże uczelni.. ;o )

Szybko się uczę, więc myślę, że raczej dam radę (oczywiście mam nadzieję na Waszą pomoc uśmiech )
Trapuje mnie jednak parę pytań:

1.Przełożony przekazał mi, że mam zainstalować platformę moodle w taki sposób, aby z głównej strony serwisu uczelni możliwe było przejście do moodle. Niestety nie mam pojęcia jak wygląda serwerownia, a administratora chwilowo nie ma. Jeśli dobrze rozumiem to istnieją 2 rodzaje umieszczania stron www w internecie, tak?
- poprzez hosting jakieś firmy zewnętrznej (np home.pl)
- umieszczenie strony "napędzanej" statyczną serwerownią w budynku uczelni
Tak? Dobrze rozumiem?
Chciałabym Was prosić o pomoc, w jaki sposób przygotować się do instalacji i jak zainstalować moodle w I-szym przypadku i w II-gim (teoretycznie przygotowałam się do tego czytając dokumentację Moodle oraz przewodnik po instalacji). Prosiłabym tylko "jak do kobiety" ... ;)

2.Z jakiej wersji Moodle skorzystać do instalacji, oraz jak zabezpieczyć to wszystko, żeby chodziło i by było bezpiecznie.

3.Na czym sobie w warunkach domowych popróbować? Jakiś darmowy hosting na którym będzie działać Moodle?

Mam nadzieję, że napisałam wszystko zrozumiale i proszę Was serdecznie o pomoc.


Pozdrawiam,
Monika Parysko
W odpowiedzi na Monika Parysko

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Imię Nazwisko ()
Odnośnie pkt 3- jako że w warunkach domowych panuje M$ wydaje sie byc słuszne skorzystanie z gotowego środowiska MoodleWindowsInstaller-latest-19.zip /zajmuje 60M/ - znalezionego w portalu- po rozpakowaniu dostajemy gotowy pracujący lokalny serwer http://localhost
W odpowiedzi na Monika Parysko

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Szefom chodzi często o umieszczenie linka na głównej szkole. To drobiazg dla webmastera zarządzającego stroną szkoły.

Wersja moodla - najaktualniejsza jest najlepszą na początek czyli ta: BEST CHOICE FOR A NEW SERVER!. Po instalacji, ze względu na bezpieczeństwo, warto nauczyć się aktualizowania moodla.

Dowiedz się więcej szczegółów, o serwerze lub hostingu szkoły oraz, o tym ile szef jest skłonny dać funduszy na platformę. Danych tu nie ujawniaj puszcza oczko możesz napisać na "priv" to podpowiem jakie rozwiązanie wybrać.


W odpowiedzi na Grzegorz Nowosielski

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Monika Parysko ()
Dzięki wielkie, czyli z Twojego postu wywnioskowałam, że:
- serwer - to statyczny komputer stojący w szkolnej serwerowni.

- hosting - to "dostęp" do serwera leżącego gdzieś hen hen w świecie, za pomocą którego mogę umieścić swoje pliki/stronę wysyłając pliki poprzez FTP.

Dobrze rozumiem? O ile jeszcze umiem sobie wyobrazić instalację Moodle wykorzystując płatny hosting, o tyle nie umiem tego sobie już wyobrazić jeśli chodzi o szkolny serwer. Jak się do niego podłączyć, gdzie wgrać pliki? Mógłby mi ktoś to wyjaśnić? uśmiech
W odpowiedzi na Monika Parysko

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Tak, dobrze rozumiesz. uśmiech

Serwer szkolny też jest "płatny" (czyli generuje koszty). Jeśli ma być również dostępny ze świata, a nie tylko z pracowni, będzie np. obciążać łącze szkoły, potrzebny będzie stały adres IP (ewentualnie można zastosować dyndns).

Serwerem w szkole może być komputer z windowsem lub z linuxem pracujący 24h/dobę. To rozwiązanie ma swoje zalety ale potrzebny jest człowiek, który umie zadbać o bezpieczeństwo systemu i danych. Bez takiego człowieka lepiej skorzystać z hostingu zewnętrznego. Przykładowa zaleta posiadania serwera na miejscu: ftpowanie na home.pl trwa dość długo, wgranie na serwer lokalny jest błyskawiczne.

"Hosting" to dostęp do wspólnego (z wieloma innymi serwisami www) serwera w firmie hostingowej, na którym otrzymujemy swój przydział transferu i wielkości zasobów dyskowych. Często nie jest jednak przydziela "gwarantowana moc obliczeniowej". W większości przypadków nie ma to znaczenia (jeśli sąsiedzi nie są uciążliwi i nie obciążają serwera) ale mogą zdarzać się problemy. Małe firmy potrafią przyblokować serwis bo "generowała za duże obciążenie".

Znaczenie ma też odległość do serwera. Jeśli skorzystasz z dalekiego hostingu możesz się liczyć ze zwolnioną reakcją serwera na kliknięcie (klikasz na link i czekasz parę sekund) gdy nałożą się oba problemy "obciążenie przez sąsiadów" + "duży ping" z powodu odległości i "wielu hopów".

Testowo (okres próbny rok) można kupić hosting zewnętrzny. Byłby to czas na naukę i rozeznanie się z potrzebami szkoły.

Polecam poszukanie hostingu z panelem administracyjnym zawierającym możliwość konfiguracji serwera pocztowego, crona, zarządzającego kopiami zapasowymi baz danych i plików.

Może ktoś z czegoś takiego korzysta w PL? Pochwalcie się możliwościami jakie macie do dyspozycji. uśmiech

Moje platformy moodle mam w profesjonalnej serwerowni moje uczelni więc nie muszę korzystać z zewnętrznego hostingu i nie ma zbyt wielu problemów.

Bajery z panelem administracyjnym mam w USA na prywatnym koncie, na które przeniosłem się z home.pl bo męczyło mnie długie ftpowanie tysięcy plików. uśmiech
W odpowiedzi na Grzegorz Nowosielski

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Monika Parysko ()
Ooo to teraz już wszystko jasne uśmiech
W najbliższym czasie dowiem się wszystko co i jak na uczelni i wtedy prosiłabym Was o dalszą pomoc w razie czego ;)

A teraz ze zwykłej, babskiej ciekawości... Interesuje mnie jeszcze tylko jak mniej więcej wygląda proces instalacji Moodla korzystając z "serwerowni". Jakoś nie umiem sobie tego zobrazować, na komputerze jest włączany WAMP (tak?) to gdzie wgrać pliki z moodla? Jakiś specjalny katalog? :P
W odpowiedzi na Monika Parysko

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Instalacja w serwerowni też może być robiona zdalnie z "dowolnego" komputera. Różnicy nie ma żadnej, bo w jednym i w drugim przypadku instalacja przebiega w przeglądarce www.

Sposób wgrania plików i przygotowania bazy danych zależy od systemu operacyjnego. Na WAMP się nie znam, wolę LAMP. uśmiech
W odpowiedzi na Grzegorz Nowosielski

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Łukasz Sanokowski ()
Ja mam taką sugestię co do ftpowania tysięcy plików - o wiele szybciej można przesłać na serwer paczkę zip i rozpakować ją odpowiednim skryptem php (jeśli nie mamy dostępu ssh).

Pozdrawiam
W odpowiedzi na Łukasz Sanokowski

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Monika Parysko ()
Ooo właśnie!
A więc byłam w pracy i spotkałam się z administratorem, oto informacje jakie udało mi się uzyskać:
- serwer na Fedora 11
- co 3h odpalają się demony (mogłibyście mi wytłumaszyć o co chodzi?)
- co 6h resetuja sie (o to samo proszę tutaj uśmiech )

Mogę tym wszystkim zarządzać poprzez program putty. Administrator utworzył mi na Fedorze użytkownika i hasło. Znam adres IP.

I tutaj pojawia się problem, jako że nigdy nie korzystałam z putty, poszukałam sobie małego przewodnika: http://www.krater.ksiezyc.pl/instrukcje/putty/putty_konf.php
Robię wszystko jak jest tam opisane i gdy chcę się połączyć to wyskakuje mi:

Network error: Connection timed out.

Próbowałam wyłączyć windowsowego firewalla ale i to nic nie dało. :/
Macie jakieś propozycje, co może być nie tak?
Aha i czy przypadkiem nie potrzebuję hasła roota (na tej Fedorze?) - coś tam poczytałam na ten temat, i wydaje mi się że musiałabym też znać te hasło, no ale jak się mylę to poprawcie mnie proszę. uśmiech

Proszę o pomoc uśmiech
W odpowiedzi na Monika Parysko

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Może lepiej nie rób wszystkiego sama, szkoda na to czasu. uśmiech

Umów się z administratorem na instalację i szkolenie w obsłudze konta. Wcześniej z szefem uzgodnij wynagrodzenie dla siebie i administratora za pomoc, szkolenie i inne niezbędne prace. Musisz ustalić granicę między tym co należy dla Ciebie i tym co należy do administratora serwera. Możesz nauczyć się administracji moodla i być administratorem moodla - będziesz po prostu klikać w moodlu i ewentualnie dogrywać dodatkowe pliki do platformy (nowe moduły, szablony wyglądu strony itp.). Administrator serwera powinien zająć się prawidłową archiwizacją bazy danych i plików.
W odpowiedzi na Grzegorz Nowosielski

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Monika Parysko ()
Właśnie ostatnio dowiedziałam się, że szkoła wysyła naszego administratora na jakieś szkolenie (i w związku z tym ma wobec niego jakieś dalsze plany/projekty). I teraz na te pare miesięcy jego pracę przejełam ja(wiem, że to może brzmieć troche dziwnie, że teraz wszystko przypada osobie niedoświadczonej na tym stanowisku, ale tak faktycznie jest). Szefostwo stwierdziło, że skoro szkoła nie jest zbytnio liczna, to na te parę miesięcy "dam sobie radę". ;o Oczywiście dostanę za to dodatkową wypłatę - a wiadomo, że dodatkowe fundusze zawsze się przydadzą ;) Mam numer do administratora, więc w razie czego pomoże.

Hmm a może znajdę jakieś artykuły, książki apropo tych moich pytań wyżej?
i przepraszam za moją niewiedzę, w razie czego jakbym sobie nie radziła, to mam powiedzieć szefostwu i szkoła zatrudni kogoś na etat. Mimo wszystko chciałabym spróbować. uśmiech
W odpowiedzi na Monika Parysko

Odp: Przygotowanie do instalacji Moodle - pytania

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Moim zdaniem uczenie przez forum jak zarządzać kontem jest "nieekonomiczne". Zamiast pisać tu na forum dawno byśmy już to mieli uruchomione, skonfigurowane a nawet ustawione automatyczne backupy. uśmiech

Może szef i ty nie czujecie skali tego problemu.

Bardzo praktycznie byłoby gdyby administrator na początek był do dyspozycji parę godzin w tygodniu. Wcale nie jest potrzebny etat! Dwa, trzy spotkania i wszystko można dograć. Działając razem uniknie się wielu nieporozumień. W trybie natychmiastowym można się spytać i zrozumieć. Potem to już tylko kosmetyka od czasu do czasu.

Nie ma jakiegoś moodlera z Twojego Miasta? Jeden dzień i zrobione. uśmiech