Учим в чужбина и с преводач

Учим в чужбина и с преводач

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Учим в чужбина и с преводач

Стела Стоянова

. Молдова създава бакалаври по педикюр и татуировки. Заради кризата вузовете предлагат и онлайн магистратури.

. Ако това може да бъде някаква утеха, не само българските висши училища са закъсали за студенти. Кризата вече е в световен мащаб, както стана ясно и от последното образователно изложение на наши и чужди вузове, което тече в момента в НДК. Битката вече е за всеки студент, като университетите прибягват до доста причудливи прийоми, за да си осигурят повече кандидати.

. Да не знаеш чужд език вече не е грях. Не е и пречка да не следваш висше в чужбина. Френският университет "Пари стар бизнес скул" вече осигурява симултанен превод на онези, които карат магистратура там. Основната част от програмите му се четат на френски или английски, но за незнаещите тези езици има осигурени слушалки с превод на руски, китайски и хинди. От висшето училище обясниха, че въвеждането на последния език се дължи на факта, че един от собствениците на частния университет е индиец. Иначе университетът предлага три магистратури, като особено офертата за бизнес администрация звучи доста привлекателно. Следването по нея трае две години при такса 12 000 евро, като втората година всъщност се състои от 50 седмици стаж в държава по избор. Достатъчно е само да изберете европейска страна, уточни г-н Ги Левионоа, представител на висшето училище у нас. След като завършат, кандидатите имат възможност да кандидатстват за работа във френски компании и дори да разкрият собствена фирма в страната на Балзак. Останалите две магистърски програми са едногодишни и струват 7000 евро, като покриват международния бизнес и информационните технологии. Парижкият университет е един от малкото, който не изисква стаж за магистърските програми.

. В последните години стана трайна тенденция повечето магистратури, особено по бизнес администрация, да се влиза само ако имаш три години стаж по специалността. Това обаче води до редица неудобства, защото малко от фирмите се съгласяват да освободят качествени кадри, работили вече три години при тях, за да карат магистратура, като в същото време пазят мястото им. Особено пък в ситуация на криза. Повечето висши училища обаче са преодолели проблема, като предлагат вземане на магистърска степен онлайн. Едно от тях е Лондонското училище за бизнес и финанси, при което МВА програмите струват 14 500 лири. За сметка на това цялото учене може да бъде по интернет - в сайта на университета се изтегля апликационната форма, подават се документи заедно с оценките от бакалавърската степен. След това лекциите се провеждат виртуално, студентът има възможност да изпълнява курсови работи, чатейки с колегите, и в крайна сметка също става магистър. За онези, които все пак отидат да следват на място, университетът дава и стипендии, които обаче покриват само част от разходите - сумата достига 4500 лири.

. След като следването може да става онлайн, голяма част от програмите също са ориентирани към различни дейности в интернет. Дигитален маркетинг и продажби в мрежата са само част от предложенията на висшите училища за атрактивни магистратури. Все повече факултети предлагат и магистратури, свързани със сигурността - както на служителите, така и на информацията. В Германия и Великобритания се предлагат специалности като управление на информацията, корпоративна сигурност, корпоративен тренинг. Средните такси са от 4000 до 6000 евро на година в британските университети. Стипендии в самите висши училища не се дават, но кандидатите могат да подадат документи за финансова помощ по различни европейски програми. В Германия пък бакалавърските програми са безплатни, докато за някои магистратури се плаща само 650 евро на семестър, което ги прави много търсени. Прави впечатление, че както Франция Германия също е заложила много от магистърските програми на английски, за да привлече студенти от най-различни страни. За да бъдат приети обаче, те трябва да покрият не само ТОЕFL, а и задължително ниво по немски език.

. За първи път на просветни изложения у нас идват висши училища не само от традиционните централноевропейски страни, а и от Балканите, както и от бившия соцлагер. Литва например дава доста добри магистърски познания, при това на английски. Университетът във Вилнюс например предлага магистратури дори по английска литература срещу 1280 евро на семестър. Освен това има факултет по социални науки и технологични науки.

Унгарските висши училища са избрали интересно разделение за студентите си. Както повечето европейски университети, те имат програми на английски език, като таксите варират от 2900 до 5000 евро. Стипендии се отпускат обаче само на студенти, които са записани в курсове, където лекциите се водят на унгарски език, казаха от университета Корвинус в Будапеща.

. За първи път тази година на просветно изложение у нас стъпи и руски университет. Висшето училище "Михаил Ломоносов" предлага програми във всички области, включително и военно обучение. Има възможност да се изкара и магистратура онлайн, като такси не се заплащат. Кандидатства се без изпит, като трябва да се представи нотариално заверен руски превод на дипломата и сертификат за руски език. Една от странностите в изискванията на това висше училище е задължителното подаване на документ, че студентът не е болен от СПИН. Университетът е истински мастодонт, съпоставен с останалите - той разполага с повече от 600 сгради, а студентите му са 52 000.

. Колежът "Мондостуд" от молдовската столица Кишинев пък е единственият, който предлага висше образование по програми, свързани с козметика и козметични процедури. Звучи наистина странно, но там само срещу 400 евро на семестър човек може да стане бакалавър по маникюр, педикюр и татуировки. Там се намира и единственото в цяла Европа обучение по бижутерство, което дава дипломи за висшисти.

Стела Стоянова