Hosting moodle

Hosting moodle

Napisane przez: Tomasz Grzejszczyk ()
Liczba odpowiedzi: 14
Witam,
Mam pytanie o podstawowy hosting Moodle. Chodzi o trochę przestrzeni dyskowej, domenę, możliwość instalacji Moodle (albo żeby już był preinstalowany). Oczywiście najbardziej zależy mi na sprawdzonych ofertach z których sami korzystacie.

Dziękuję i pozdrawiam,
Tomek
W odpowiedzi na Tomasz Grzejszczyk

Odp: Hosting moodle

Napisane przez: Andrzej Wojnowski ()
Ja korzystam z cal.pl i jestem mega zadowolony. Automatyczna instalacja moodla, łatwe podpięcie domeny, niezbyt drogo.
W odpowiedzi na Andrzej Wojnowski

Odp: Hosting moodle

Napisane przez: Łukasz Sanokowski ()
Nie polecam home.pl - wiele problemów związanych z serwerem, które spowodowały moją rezygnację z hostowania Moodle na home.pl

Pozdrawiam
W odpowiedzi na Andrzej Wojnowski

Re: Odp: Hosting moodle

Napisane przez: Maria Szlajter ()

Używam lh.pl, który polecono mi na forum wordpress, kiedy zaczęłam zabawę z CMS.

Faktycznie, działa i jestem z niego bardzo zadowolona. Mam na nim poza wordpressem jeszcze postawioną Joomlę oraz Moodle.

Na swoim serwerze każdy ma wydzielony katalog "_public", co pozwala w przypadku Moodle, na bezkolizyjne tworzenie katalogu z danymi (moodledata) - w głównym katalogu serwera (hostingu). 

Jako firma z tego co wiem mają nowoczesny sprzęt. Strony dosyć szybko otwierają się. Posiadają też sporą przepustowość, ale jaką nie pamiętam. Największy u nich hosting ma pojemność 100GB i kosztuje na rok 200/400zł.

Nigdy się na nich też nie zawiodłam. Mili i zawsze służą pomocą, nawet w sposób łopatologiczny. 

W przypadku tworzenia dużej platformy e-learningowej (kilkaset wejść jednocześnie), wybrałabym jednak, zamiast hostingu, serwer dedykowany lub cloud server z obsługą administracyjną i serwisową. Żaden hosting, nawet największy, nie zapewni nikomu płynności wejść przy tak dużej liczbie użytkowników. 

W tym wypadku osobiście postawiłabym na cloud server, jako lżejszy, bardziej elastyczny i bardziej nowoczesny/rozwojowy. Żeby w przyszłości uniknąć przenoszenia dużych partii plików z miejsca na miejsce oraz sytuacji jaka ma obecnie miejsce na przestarzałych hostingach takich jak home.

Co się dzieje na home - wiem, bo sama z niego po latach uciekłam.

W odpowiedzi na Tomasz Grzejszczyk

Odp: Hosting moodle

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()
Polecam kei.pl. Sprawdzałem kilku providerów i dopiero w kei wszystko było, jak trzeba. Szczególnie sobie cenię to, że kontrolują obciążenie swoich platform wirtualnych. Ale zastrzegam, że korzystam tylko z platform e-biznes (a konkretnie z Luny), nie mam pojęcia, jak to u nich wygląda w przypadku zwykłego hostingu.
W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Hosting moodle

Napisane przez: Arek Jaskolski ()
Rowniez polecam kei.pl.
Korzystam z ich serwera ponad 4 lata bez wiekszych problemów.
Oferują możliwość ustawiania parametrów (zmiennych) osobno dla kazdej przyporządkowanej domeny
W odpowiedzi na Tomasz Grzejszczyk

Odp: Hosting moodle

Napisane przez: Janusz Przybył ()
A ja będę promował tu , darmowy serwer.

To rozwiązanie ma swoje słabe strony ale za to jest za free a to lubię.

Oczywiście minusem jest brak dostępu do serwera a więc i brak możliwości dodawania nowych modułów ale z tym co oferują dużo można zrobić. Inny minus to reklamy, do czego należy przywyknąć albo płacić za hosting. Przez rok użytkowałem wirtualny serwer za 180zł/rok brutto/ też byłem zadowolony. Ale teraz dopóki dyrekcji nie przekonam postanowiłem, że nie będę dopłacał do szkoły. Ponadto należy sprawdzić ile będzie kosztowało przedłużenie umowy na rok następny oraz ile będzie kosztowało utrzymanie domeny, którą zwykle dają w pierwszym roku za przysłowiową złotówką (lub 10 gr)

W odpowiedzi na Janusz Przybył

Re: Odp: Hosting moodle - PILNE

Napisane przez: Andrzej D ()

Witam,

Zwracam się do Państwa z prośba o wskazanie dobrego przetestowanego hostingu. Padają tu kei.pl cal.pl ale proszę o wskazanie czy któryś z hostingów będzie spełniał wymogi, które chce mu postawić.

Z góry mówię, że cal.pl. Skusiłem się z pół roku temu na zakup serwera u nich i muszę przyznać, że czegoś tak beznadziejnego dawno nie widziałem. Odpalić na tym Moodle to faktycznie. Nie jeśli chodzi o instalację, ale użytkownanie. Nawet jak ja sam jako admin probuje się logować, to często trwa to kilkadziesiąt sekund, a czasem w ogóle się nie da. Baaa, żeby to tylko tak moodle chodził, ale nawet po panelu na ich stronie czasem nie mogę pochodzić. Stąd też nie polecam hostingu na cal.pl ale zwracam się do Was o pomoc w doborze innego.

Kryteria, które musi spełniać hosting to oczywiście poprawna insalacja moodle, najlepiej instalowana z panelu. Możliwość dogrania jeśli nie będzie go moodle domyślnie posiadał Texa i co najważniejsze, ma działać tak, żebym się nie bał, że jak 30 osób wejdzie w podobnym czasie na platformę to będzie zwiech.
Na tym koncie oprócz moodle ma stać jeszcze Joomla.

Bardzo proszę o sprawdzone informacje.

W odpowiedzi na Andrzej D

Re: Odp: Hosting moodle - PILNE

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Używam kei'a, ale nie hostingu, tylko platformy Luna. Przez wiele lat służyła mi rewelacyjnie, ale ostatnio pojawił się w moodle'u 2.0 problem związany z czasem wykonywania skryptów. Niestety, przy odtwarzaniu (restore) dużych kursów (a mam sporo kursów językowych, niektóre z nich są naprawdę duże) narzucony przez KEI'a w Lunie limit max_execution_time nie wystarczał (wynosił 60 albo nawet 30 sekund).

Natomiast jeśli nie zamierzasz odtwarzać dużych kursów, to Lunę mogę zdecydowanie polecić. A miejmy nadzieję, że #MDL-27120 zostanie wkrótce usunięty.

Niestety, więcej na ten moment nie mogę pomóc, może ktoś jeszcze coś zaproponuje. Szczególnie ciekawi mnie, czy ktoś używa serwera dedykowanego, wirtualnego albo chmurowego w 1&1. Ale mam prośbę, jak będziecie pisać o różnych ofertach hostingu, wspomnijcie proszę, jakie są tam narzucone limity max_execution_time. I czy jest dostępna baza Postgres (bo np. w 1&1 jest chyba tylko MySQL).

W odpowiedzi na Andrzej D

Re: Odp: Hosting moodle - PILNE

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

poprawna insalacja moodle, najlepiej instalowana z panelu

A, dopiero teraz to doczytałem. KEI używa własnego, autorskiego panelu, nie ma tam opcji auto-instalacji moodle. Trzeba sobie wszystko zrobić na piechotkę (co ma też swoje plusy, ale rozumiem, że chcesz tego uniknąć).

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Re: Odp: Hosting moodle - PILNE

Napisane przez: Andrzej D ()

dziękuję za odpowiedź. Zależy mi na instalowaniu z panelu tylko z powodu komplikacji jakie się napotyka podczas instalacji. Samą instalację krok po kroku umiem zrobić jednak na wielu serwerach jak pewnie wiecie się nagle wykrzacza i cała robota na nic. Stąd ten wymóg (choć nie do końca konieczny jeśli jest pewność, że moodla ręcznie bez problemu się postawi) tej instalacji z panelu.

Co do Luny no specyfikacja piękna ale cena....szkoła mi na to nie pójdzie smutny

W odpowiedzi na Andrzej D

Odp: Re: Odp: Hosting moodle - PILNE

Napisane przez: Radosław Tomasik ()

W wyborze hostingu nie należy się kierować ceną, a przede wszystkim rozdądną wydajnością dla nanej liczby kursów/użytkowników. Niestety ale budowanie platformy tanim kosztem nie jest dobrą opcją.

Warto budować platformę na serwerze dedykowanym, wtedy mamy pełen wpływ na parametry php i serwera (np. czasy wykonywania, maksymalne wielkości uploadowanych plików etc..). Sam zarządzam bardzo dużą platformą na serwerze dedykowanym i parametry serwera są ustawiane pod platformę a nie platforma pod serwer.

Przy wyborze hostingu warto się też kierować często nie podawanymi parametrami takimi jak czasy wykonywania skryptów, maksymalne wielkości uploadowanych plików, maksymalny % obciążenia w czasie, brak mod_security, dostęp do crona, ssh, rozwiązania klastrowe..

Nie znam kei nie znam cal.pl odradzam home.pl, nazwa.pl. Według mnie (o ile uda się zainstalować - bo nie próbowałem) ovh.pl może być ciekawym rozwiązaniem (wydajne serwery wirtualne).

P.S. każdy serwer dedykowany będzie lepszy od dzielonego hostingu.

W odpowiedzi na Radosław Tomasik

Odp: Re: Odp: Hosting moodle - PILNE

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

Można się zgodzić, o ile tyczy się to firmy prywatnej czy instytucji szkoleniowej, tam wydatki pójdą w koszty. W przypadku np. szkół cena jest problemem. Czasami może warto zastanowić się nad własnym serwerem, wbrew pozorom może to wyjść w sumie taniej.

Generalnie zauważyłem u siebie na teraz aktywnych 400 osób że logowanie i krótkie akcje chwilowo zajmują prosesor a długotrwała praca na dużym kursie uderza w pamięć. Nie mam problemu u siebie z czasem wykonywania skryptów, cron zajmuje maksymalnie do 10s. Powoli przenosimy się na 2.x ale tu robi się po prostu dramat.

Faktycznie przed własnym lub dedykowanym serwerem chyba nie będzie dało się uciec.