Правилник за организиране на дистанционна форма на обучение (ДО)- eLearning Regulations in to Bulgarian University

Правилник за организиране на дистанционна форма на обучение (ДО)- eLearning Regulations in to Bulgarian University

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Правилник за Дистанционно обучение

(проект)

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този правилник регламентира организирането, провеждането и финансирането на обучението, чрез дистанционна форма в ВУЗ, в съответствие с „Наредбата за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища” за усвояването и прилагането на съвременни, високоефективни и конкурентни информационни технологии за обучение.

Чл. 2. (1.) Целта на този правилник е да се определят рамките на дистанционната форма на обучение в ВУЗ, като алтернатива на редовното и задочното обучение в университета, в неприсъствена форма на обучение за постигане, по-големи възможности за използване формите на обучението по време и по място, и по-ефективно да се използват наличните образователни ресурси.

(2.) да се определят правилата за получаването на висше образование в Образователно-Квалификационна Степен (ОКС) “бакалавър” и получаването на следдипломната квалификация да се организира по реда за прием на студенти в ОКС “бакалавър” или “магистър” в професионално направление, своевременно да предоставя и да поддържа актуално учебно съдържание на работещи в системата на МОМН.

(3.) да даде възможност за обучение на студентите в чужбина, студентите със специфични образователни изисквания и в други случаи, когато те се намират на определено разстояние от ВУЗът и да даде по-големи възможности за обучение на ръководни и експертни кадри от структури на държавната администрация за придобиване на висше образование (обучение на работното място), имащи отношение към образователната сфера у нас.

Чл. 3. За осигуряване необходимото качество на дистанционното обучение, организацията на учебния процес се осъществява на основата на съвременни аудио, видео, компютърни и комуникационни технологии и средства.

Чл. 4. Дистанционната форма на обучение във ВУЗ се оценява по критерии, разработени от Националната агенция за оценяване и акредитация по реда на чл. 85, ал. 1, т. 1 от Закона за висшето образование.

Чл. 5. Дистанционното обучение във ВУЗ се организира в съответствие със Системата за трансфер на академични кредити в рамките на Европейската общност, отразени в дипломата за завършена ОКС или професионална квалификация.

Глава втора

СТРУКТУРА И УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 6. (1) Обучението в дистанционна форма се извършва от основните звена на ВУЗ - факултетите, Департамент „Компютърни системи” и Центъра за Дистанционно обучение, влизащи в структурата на университета.

(2) Учебно-методическото осигуряване на обучението в дистанционна форма е задължение на основните звена по алинея (1), а технологичното осигуряване се осъществява от - Центъра за Дистанционно Обучение (ЦДО).

(3) Центърът за Дистанционно Обучение осъществява своята дейност в съответствие с утвърдения от Академическия съвет Специален правилник и в съответствие с Правилника и учебната дейност във ВУЗ.

Чл.7.(1.) Управлението на Дистанционното обучение се подразделя на общо и непосредствено.

(2.) Общото управление на Дистанционната форма на обучение във ВУЗ се осъществява от МОМН, чрез Началника на университета .

(3.) Непосредственото управление на Дистанционната форма на обучение се осъществява от Началника на ВУЗ чрез - Центъра за Дистанционно обучение.

(4.) Управлението на Дистанционното обучение по алинея (1) се заключава в управлението на интелектуална собственост съгласно действащото законодателство, чрез координация, съгласуване и обединяване усилията на преподавателските екипи и обучаемите с отчитане спецификата на обучението във ВУЗ, относно усвояването и прилагането на съвременни, високоефективни и конкурентни информационни технологии за постигане целите на обучението.

Глава трета

3. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБРАЗОВАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

Чл.8. Дистанционната форма на обучение е организация на учебния процес, при която обучаемият и преподавателят могат да бъдат разделени по местоположение и/или по време, като дистанцията се компенсира с технологични средства за придобиване на образователно-квалификационната за професионални направления получили програмна акредитация с оценка „добра” или „много добра” от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Чл.9. (1.) Дистанционната форма на обучение се организира ежегодно със заповед на ректора на ВУЗ, с която се назначават екипи, включващи:

(2.) научно-преподавателски състав, определен в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование и Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС (ОКС) „бакалавър”, „магистър” и „специалист”, приета с Постановление № 162 на Министерския съвет от 2002 г. ;

(3.) администратори, отговорни за технологичното и логистичното осигуряване на програмата, интерактивната връзка обучаем-преподавател и процедурите за провеждане на изпитите, намиращи в състава на Центъра за Дистанционно обучение.

(4.) технически лица, отговорни за поддръжката на техническите средства и за осигуряването на ефективна комуникация с ВУЗ и обучаемите.

Чл.10. Дистанционната форма на обучение в ВУЗ се провежда съгласно учебните планове и програми за удовлетворяване интереса на обучаемите със специални образователни потребности, както и по конкретни социални поръчки.

Чл.11. Условията и реда за кандидатстване и приемане на обучаемите в дистанционна форма на обучение за придобиване на ОКС на висшето образование, се определят с определени ежегодни наредби на министъра на образованието и в съответствие с Правилника за учебната дейност на ВУЗ.

Чл. 12.(1.) Дистанционната форма на обучение се осигурява с Учебни материали и ресурси за самостоятелна работа по дадена специалност или курс, с не по-малко от 75 на сто от учебното съдържание на учебната програма.

(2.) За всяка специалност по ОКС или курс се разработва методика, която отчита тяхната специфика, главно по отношение на продължителността и съдържанието на дистанционното обучение в ВУЗ,

Чл. 13 (1) За всяка специалност или курс и ОКС се разработват отделни учебни планове, осигурени ресурсно съгласно Наредбата за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища.

(2) В учебните програми за дистанционна форма на обучение задължително се включват заданията на казуси, контролни и курсови работи и други форми за самостоятелна подготовка.

Чл. 14 (1) Информационните ресурси за осигуряване на обучението в дистанционна форма са:

a) учебници и методически материали на хартиен носител или техните електронни варианти;

b) м ултимедийни и интерактивни учебни материали;

c) учебни материали за обучение и оценяване, разположени на специализирани сървъри с високоскоростен достъп до интернет;

d) учебни материали и ресурси за самоподготовка, разположени в базирана в интернет система за дистанционно обучение с високоскоростен достъп и др.

(2) Учебните материали и ресурси в алинея (1) се разработват съгласно определена инструкция за подготовка и написване на учебници и допълнителни учебни материали, разработена в ВУЗ,

(3) В базираната в интернет система се поддържа информация за организацията и графика за провеждане на дистанционното обучение, учебните програми, задачи, тестове и друга информация, свързана непосредствено с учебния процес.

(4) Лекциите съгласно разработените учебни програми се провеждат под формата на консултации с хорариум 30 на сто от аудиторната заетост на редовната форма на обучение по съответната дисциплина в учебния план.

Чл. 15 Дистанционно обучение в ОКС ”магистър” се извършва срещу заплащане за лица, притежаващи степен на висшето образование „бакалавър” или „магистър” с успех от дипломата не по-нисък от “добър” (4,00);

Чл. 16 (1) Дистанционно обучение в ОКС “магистър” се организира по програми (за департамента) разработени в съответните катедри.

(2) Дистанционното обучение в ОКС “магистър” на лица, които притежават ОКС “бакалавър” по специалност на висшето образование в записаната магистратура е с продължителност на обучение една година (два семестъра), с минимален хорариум от 300 часа и осигурява придобиване на 60 кредита.

(3) Дистанционното обучение в ОКС “магистър” на лица, които притежават ОКС “бакалавър” или “магистър” в професионално направление, което съвпада с това на записаната магистратура, но е по друга специалност, е с продължителност на обучение година и половина (три семестъра), с минимален хорариум от 400 часа и осигурява придобиване на 90 кредита.

(4) Дистанционното обучение в ОКС “магистър” на лица, които притежават ОКС “бакалавър” или “магистър” по професионално направление, което не съвпада с това на записаната магистратура, е с продължителност на обучението две години (четири семестъра), с минимален хорариум от 600 часа и осигурява придобиване на 120 кредита.

(5) По предложение на Факултетните съвети и съвета на Департамент „Компютърни системи” може да се провежда дистанционно обучение с различни от посочените в ал. 2, 3 и 4, организация и продължителност.

Чл. 17. (1) Изпитите в дистанционна форма на обучение се провеждат писмено в Центъра за дистанционно обучение в ВУЗ или на друго место по предложение на обучаващата катедра и утвърдено от ректора на Факултета и Департамент „Компютърни системи”.

(2) Семестриалните изпити съдържат два компонента:

a) самостоятелна разработка на студента по предварително задание, която се извършва текущо по време на семестъра и се предава в деня на изпита;

b) писмен изпит в учебна зала на ВУЗ.

(3) Комплексната оценка по всяка учебна дисциплина се формира с правилата залегнали в учебните програми.

(4) За изпълнението на задълженията по всяка учебна дисциплина, предвидени в учебната програма, се присъждат определен брой кредити, след успешно полагане на изпит.

Чл. 18. (1) Дистанционното обучение в ОКС “бакалавър” завършва с държавен изпит или защита на дипломна работа, съобразно с учебния план на специалността, по която се реализира обучението.

(2) Провеждането на държавни изпити и защити на дипломни работи се извършва от държавна изпитна комисия, в чийто състав влизат не по-малко от трима преподаватели, хабилитирани в съответната научна област. Съставът и членовете на комисиите се предлагат от Катедрите на Факултета и Департамент „Компютърни системи”, и се утвърждават от ректора на ВУЗ.

(3) Обучаемите, изпълнили задълженията си по учебния план, получават диплома за висше образование за ОКС „бакалавър” по съответната специалност на висшето образование.

Чл. 19. (1) Дистанционното обучението в ОКС “магистър” завършва със защита на дипломна работа по предварително определена тема.

(2) Провеждането на защитата на дипломните работи се извършва от държавна изпитна комисия, в чийто състав влизат не по-малко от трима преподаватели, хабилитирани в съответната научна област. Съставът и членовете на комисиите се предлагат от ръководителите на катедрите или преподавателски групи в Департамент „Компютърни системи”, които осигуряват обучението по специалността и се утвърждават от ректора на ВУЗ.

(3) Студентите, изпълнили задълженията си по учебния план, получават диплома за висше образование за ОКС“магистър” по съответната специалност на висшето образование съгласно утвърдените форми и приложения.

Глава четвърта

научно преподавателски състав, ПРЕПОДАВАТЕЛИ И Център за дистанционно обучение

4.1. научно преподавателски състав и ПРЕПОДАВАТЕЛИ

Чл. 20. Научно-преподавателският състав и Преподавателите, от състава на екипите привлечени в провеждането за дистанционно обучение, получават име, парола и служебен e-mail адрес от системния администратор на Центъра за Дистанционно обучение на Университета.

Чл. 21. При осъществяване на обучението в дистанционна форма Научно- преподавателският състав и Преподавателите са длъжни системно да осъществяват контакти по Интернет с обучаемите си чрез електронна поща, кратки консултации, форум, разговори и др. и да отговаря на всички техни заявки.

Чл. 22. (1) Отчитането на заетостта на научно-преподавателският състав и Преподавателите за подготовката на информационните ресурси и формите за провежданото дистанционно обучение се реализира по правилника за учебната дейност във ВУЗ.

(2) Хорариумът от часове за подготовката на информационните ресурси съгласно Чл. 14. (1) залегнали в учебните планове за провежданото дистанционно обучение , се отчита като лекционен хорариум на Научно-преподавателският състав и упражнения за Преподавателите.

Чл. 23. (1) Всяка специалност, организирана в дистанционна форма на обучение, има научен ръководител на екипа, който е хабилитирано лице от Факултета, или старши преподавател от Департамент „Компютърни системи”, избрано от техните съвети.

(2) Научният ръководител на екипа провеждащ дистанционното обучение се определя от ректора на катедрата на катедрено съвещание, водеща съответната специалност. Останалите членове от състава на екипите се избират на катедрени съвещания в катедрите имащи отношение към обучението.

Чл. 24 (1) Научният ръководител на екипа , разработва и предоставя на електронен носител, ЦДО на ВУЗ, учебно плановата документация и информационните ресурси изготвени в съответствие със Специализиран Правилник

(2) Разработените информационните ресурси от членовете на всеки екип се признават за публикация на електронен носител, ако са спазени изискванията на БДС и ВАК от 24.01.2002 г.

(3) Публикуването на представените информационните ресурси на хартиен носител става с писмено съгласие на автора.

(4) Пълното или частично актуализиране на учебно–плановата документация и информационните ресурси при провеждането на дистанционното обучение се реализира по същия ред, както при тяхното първоначално изготвяне.

Чл. 25 (1) Цялостната дейност на Научно-преподавателският състав и Преподавателите, от състава на екипите се отчита с документи, които са установени в правилниците на ВУЗ.

(2) Резултатите от изпитните форми на обучаемите в дистанционна форма на обучение се нанасят в утвърден на ВУЗ протокол и главна книга, а резултатите от контролните форми, залегнали в учебните програми в електронните им досиета водени в ЦДО на ВУЗ.

Чл. 26 . (1) Екипите провеждащи дистанционното обучение се формират от щатни преподаватели на ВУЗ, от външни преподаватели и специалисти, които имат правата и задълженията по ЗВО, Правилника за дейността на ВУЗ и Правилника за учебната дейност на ВУЗ.

Чл. 27. Всички преподаватели от екипите подписват договор за обучение, в който задължително се отразява: учебните групи, количеството часове и форми за завършване и контрол, сроковете за предаване на разработените информационните ресурси и други материали, свързани с обучението, неустойките при неизпълнение на договора и срокове за заплащането и др.

4.2. Център за Дистанционно Обучение (ЦДО) 

Чл. 28. (1) Центъра за дистанционно обучение на ВУЗ отговаря за цялостната техническа и организационна дейност на образователният процес, логистичното осигуряване на обучаемите в различните образователно-квалификационни степени.

(2) Центъра за дистанционно обучение осигурява актуализирането на учебно-плановата документация и информационните ресурси за дистанционно обучение.

(3) Центъра за дистанционно обучение упражнява текущ контрол на обучаемите чрез бази от данни, осигурява интерактивните връзки - преподавател – администратор - обучаем, осигурява технически процедурите по провеждане на консултациите, текущите форми за контрол и др.

(4) Центъра за дистанционно обучение отговаря за правилното оформяне на изпитните протоколи, академичните справки, главните книги и изготвянето на дипломите на завършилите студенти и приложенията към тях. Останалите функции на Центъра за дистанционно обучение на ВУЗ са съгласно Специализиран правилник.

Пета глава

ОБУЧАЕМИ

Чл. 29. (1.) Учебната година за студентите в дистанционна форма на обучение включва летен и зимен семестър, които съвпадат по време със съответните семестри в редовната форма обучаващите се във ВУЗ-ът.

(2.) След получаване на достъп до компютърната система в Центъра за дистанционно обучение на ВУЗ обучаемият е длъжен:

a) да се запознае с учебно-плановата документация и информационните ресурси по дадената специалност, както и с преподавателския екип;

b) да осъществява непрекъснат контакт с научно-преподавателският състав и преподавателите от екипа провеждащ обучението;

c) да участва в организирани за специалността форми за текущ контрол, както и изискваните курсови работи, проекти и др. по съответните дисциплини.

d) да уведомят незабавно администратора от ЦДО в случай на проблеми с достъпа или ползването на Интернет системата.

Чл. 30. За контролиране и оценяване знанията, всеки студент е длъжен в сроковете залегнали в графиците на учебно-плановата документация да изпълни възложените форми на текущ контрол (тестове, есета, казуси и др.).

Чл. 31. (1) Семестриалните изпити се провеждат във факултетите, Департамент „Компютърни системи” по график, обявен в началото на всеки семестър. Графикът се изготвя от съответния ръководител на екипа и се публикува в сайта на Центъра за дистанционно обучение на ВУЗ .

(2) Всеки изпит се организира в съответствие с правилника на учебната дейност на ВУЗ, като резултатите от тях се съхраняват в електронните досиета на студентите.

Чл. 32. Записването на обучаем за следващ семестър става след успешно приключване на изпитите от предходния и представяне на документ за платена семестриална такса за обучение в ЦДО .

Чл. 33. Приемането на студенти в дистанционна форма на обучение се осъществява по условията и реда, посочени в кандидатстудентския справочник на ВУЗ за съответната година.

Чл. 34. Документите за кандидатстване в Центъра за дистанционно обучение на студенти в образователно-квалификационните степени “бакалавър” и “магистър” за платено обучение се приемат от системният администратор на Центъра , отговарящ за студентите.

Чл. 35. (1) Студентите в ОКС “бакалавър”, и “магистър” обучавани в дистанционна форма, имат правата и задълженията на студентите от редовна форма на обучение в ОКС “бакалавър” съгласно ЗВО, Правилника за дейността на ВУЗ и Правилника за учебната дейност на ВУЗ.

(2) Обучаваните в образователната и научна степен “доктор” имат правата и задълженията на докторантите уредени в правилника на ВУЗ.

Чл. 36. Обучаемите записани в дистанционна форма на обучение в Университета задължително получават:

1. индивидуален код за достъп до базираната в интернет система в ЦДО на ВУЗ, ;

2. справочник за организацията на достъпа до информационните ресурси, списък на техническите и комуникационните средства, както и преподавателите от екипа провеждащ обучението;

3. учебни и методически материали на хартиен носител или техните електронни варианти – всеки семестър за включените в него учебни дисциплини;

4. достъп до допълнителни материали за провеждане на текущ контрол, които включват комплект от казуси и курсови работи, валидни само за текущия семестър, указания и изисквания за разработването им, както и примери за решения на такива и др.

Чл. 37. Допълнително по решение на ръководителя на екипа в соътветствие с учебните програми студентите могат:

а) Да ползват организираните форуми в системата по определени теми, касаещи учебния процес на дадената специалност;

б) Да търсят съдействие от администратора на ЦДО относно ползването на Интернет базираната система.

в) Системно, да осъществяват контакти с преподавателският състав във връзка с решаване на казуси, задачи, тестове и други форми за текущ контрол.

Чл. 38. За контролиране и оценяване на подготовката, всеки студент е длъжен в посочените от катедрата срокове да изпълни възложените форми на текущ контрол (тестове, казуси и др.). Графикът за текущ контрол се публикува в Интернет базираната система.

Чл. 39. Обучението завършва с държавен изпит или защита на дипломна работа в съответствие с учебния план. Същият се провежда в Центъра за дистанционно обучение на ВУЗ и в съответствие с чл.72, и чл.73 от Правилника за учебната дейност на ВУЗ.

Глава шеста

ФИНАНСИРАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ

Чл. 40. (1) ЦДО се обслужва счетоводно от отделение “Финанси ” на ВУЗ;

(2) ЦДО има самостоятелна партида в банковата сметка на ВУЗ в лева и във валута;

Чл. 41. ЦДО може да формира приходи от:

а) такси за кандидатстване и административни услуги;

б) такси за обучение, които се определят от Академичният съвет и се внасят от обучаемите в началото на всеки семестър;

в) национални и международни проекти и програми;

г)дарения на физически и юридически лица, на държавата и на общините, спонсорство;

д) други допустими от закона приходи.

Чл. 42. ЦДО извършва разходи за:

а) авторски хонорари за написване на учебници и учебни помагала за дистанционна форма на обучение, както и техни допълнени и преработени издания;

б) хонорари на рецензентите за всеки учебник за дистанционно обучение;

предпечатна подготовка, стилова и техническа редакция на учебници и учебни помагала за дистанционна форма на обучение;

в) отпечатване на учебници и учебни помагала за дистанционна форма на обучение;

г) закупуване на учебници, магнитни и оптични носители и други материали;

д) хонорари за разработване на допълнителни материали за дистанционно обучение, разпространявани на електронни носители;

е) хонорари за проверка на кандидатстудентски писмени работи, проведени консултации, изпити, научно ръководство, рецензии и защити на дипломни работи;

ж) хонорари на научните ръководители на специалности;

з) инсталиране и поддръжка на система за дистанционно обучение;

и) ежегодно заплащане на необходимия брой абонаменти за студентите, ползващи базираната в интернет система за дистанционно обучение от ЦДО и от локалните центрове за дистанционно обучение;

к) разработване и публикуване на мултимедийни материали, на презентации, аудиобеседи и видеолекции;

л) създаване на видеоконферентна връзка между различните участници в процеса на дистанционно обучение;

м) оказване на консултантска помощ, управление на дейността;

н) други.

Чл. 43. Всеки семестър научният ръководител на всяка специалност изготвя план- сметка за дистанционното обучение в ЦДО , която се приема от АС и се утвърждава от ректора на ВУЗ .

Чл. 44. Общият хонорар на преподавателският екип в платените форми на дистанционно обучение включва хонорара за планирания в учебния план хорариум в лекционни часове (съвпада с хорариума за самостоятелна работа и консултации на студентите) и авторския хонорар (съгласно план-сметката на магистърската програма).

Чл.45. Всички разходи, свързани с дейността на ЦДО, се утвърждават от ректора на ВУЗ .

Чл.46 . Всички разходи, свързани с дейността на ЦДО, се одобряват от Ректора.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.47 (1) . Дистанционната форма на обучение се организира ежегодно със заповед на ректора на ВУЗ, с която се назначават екипи, включващи:

a) научно-преподавателски състав, определен в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование и Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС „бакалавър”, „магистър” и „специалист”, приета с Постановление № 162 на Министерския съвет от 2002 г. ;

b) администратори, отговорни за технологичното и логистичното осигуряване на програмата, интерактивната връзка обучаем-преподавател и процедурите за провеждане на изпитите;

c) технически лица, отговорни за поддръжката на техническите средства и за осигуряването на безпрепятствена комуникация;

Чл.48 Успех от дипломата за завършена степен на висшето образование е успехът, който се формира като средна аритметична оценка от средния успех по дисциплините, включени в учебния план, и от средния успех от оценките от държавните изпити или от защитата на дипломната работа в съответствие с Правилника за учебната дейност на ВУЗ.

Чл.49 . Дистанционната форма на обучение в ОКС “магистър” се извършва само по специалности, които са получили при акредитацията оценка “много добра” или “добра”. Това изискване е в сила до изтичане срока на акредитация на специалностите в ВУЗ. След този срок обучението в магистърска степен срещу заплащане се извършва по специалности от само и единствено по акредитирани професионални направления на висшето образование.

Чл.50 . Дистанционната форма на обучение осъществява предмета на своята дейност в съответствие с внедрената система за управление на качеството въз основа на разработена документация и сертификация по BS EN ISO 9001:2000.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Този правилник е създаден въз основа и в съответствие със следните закони и нормативни актове:

а) Закон за висшето образование, Обн., ДВ, бр. 112 от 27.12.1995 г., изм., бр. 28 от 2.04.1996 г., бр. 56 от 15.07.1997г., попр., бр. 57 от 18.07.1997 г., изм., бр. 58 от 22.07.1997 г., изм. и доп., бр. 60 от 2.07.1999 г., в сила от 2.07.1999 г., попр., бр. 66 от 23.07.1999 г., изм., бр. 111 от 21.12.1999 г., в сила от 1.01.2000 г., изм. и доп., бр. 113 от 28.12.1999 г., бр. 54 от 4.07.2000 г., в сила от 4.07.2000 г., изм., бр. 22 от 9.03.2001 г., бр. 40 от 19.04.2002 г., в сила от 19.04.2002 г., изм. и доп., бр. 53 от 28.05.2002 г., в сила от 28.05.2002 г., бр. 48 от 4.06.2004 г., в сила от 4.06.2004 г., доп., бр. 70 от 10.08.2004 г., в сила от 1.01.2005 г., изм. и доп., бр. 77 от 27.09.2005 г., в сила от 27.09.2005 г., бр. 83 от 18.10.2005 г., в сила от 18.10.2005 г., изм., бр. 103 от 23.12.2005 г., изм. и доп., бр. 30 от 11.04.2006 г., изм., бр. 36 от 2.05.2006 г., в сила от 1.07.2006 г., изм. и доп., бр. 62 от 1.08.2006 г., в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз - 1.01.2007 г., изм., бр. 108 от 29.12.2006 г., в сила от 1.01.2007 г., изм. и доп., бр. 41 от 22.05.2007 г., бр. 13 от 8.02.2008 г., в сила от 8.02.2008 г., изм., бр. 43 от 29.04.2008 г., доп., бр. 69 от 5.08.2008 г.

б) Наредба за държавни изисквания за организация на дистанционна форма на обучение във висшите училища (Постановление № 292 от 2.11.2004 г., обнародвана в ДВ 99/09.11.2004 г.);