Форма на оценяване на Казус

Форма на оценяване на Казус

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Форма на оценяване на Казус

СТРУКТУРА

.   Казусът е метод, при който се представя дадена проблемна ситуация, която е обект на анализ с цел открояване на различни алтернативи за решение. Казусът може да бъде описание на случай, част от документ, от филм и пр. с поставени към него задачи. Чрез използване на казус може да се провери прилагането на теоретични постановки на практика, изпробването на различни техники в една реалистична или симулирана ситуация.

.   Специфични особености на казуса са: представя една проблемна ситуация, техническо средство, човек, клиентска група и пр. с много детайли; базира се на факти и реален житейски сюжет; приближава максимално един проблем към истинския живот; може да се свърже с теоретични постановки и служи за илюстрирането на теорията или за нейното оспорване.

ПРИМЕР

СИТУАЦИЯ:

.   Предприятието Х произвежда парфюмерия и козметика. То е локализирано в София и се състои от цехове, специализирани в производството на паста за зъби, одеколони, червила, козметични кремове и др. Всеки цех разполага със собствени складове за суровините, които използва, като също така има и общи складове за суровини за цялото предприятие, които се използват от всички. Освен това, всеки цех има и собствен склад за готова продукция, който се използва единствено от него. Транспортът между цеховете и вътре в цеховете става посредством зачислен транспорт на всеки цех. Всеки цех има свой началник. Той ръководи няколко ръководителя на звена, извършващи различни функции – поддръжка на техниката, транспорт, складово стопанство, материали и отчетност. Цялото предприятие ползва продукцията на малка вътрешнофирмена печатница за етикети и картонени опаковки, както и услугите на външна печатница. Също така се произвеждат и част от стъклените и алуминиеви опаковки за различните изделия, но повечето се поръчват на външни фирми.

.   Получаването на заявки за изпълнение става чрез отдел „Пласмент“. Те разпределят заявките според характера им и ги предават на съответните началник цехове за изпълнение. Началник цеховете подават седмични и месечни заявки за материали и суровини в отдел „Снабдяване“ на предприятието. Те съгласуват заявките си с месечния план за изпълнение, подготвен от отдел „Пласмент“. Отдел „Пласмент“ пласира също и продукцията, която не е поръчана предварително. Обикновено клиентите на тази продукция са малки и средни магазини. Всички разплащания стават чрез финансовите структури на „Гама козметик“ и се осчетоводяват от счетоводния отдел. Има и отдел за ТРЗ, човешки ресурси, ИТ и програмно обезпечаване, административни обслужване и юридически отдел. Отчетността за трудовата норма и отработено трудово време става от началник смяната, той прави седмичен и месечен отчет. Те се предават в отдел ТРЗ на предприятието, където се изготвят фишовете за заплати…

ЗАДАЧИ:

1. Определете и опишете основните, спомагателни и управленски бизнес процеси в предприятието.

2. Дайте предложение за подобрение на процеса по обработка на заявките за материали и суровини.

НАЧИН НА ОЦЕНЯВАНЕ НА КАЗУС

.   При оценяване на казуса се отчита начинът на разсъждение на студента; даването на повече алтернативи за решение на проблема; привежданите аргументи в защита на различните позиции (алтернативи); начините на “излизане” от проблемната ситуация; формулирането на правилни изводи. Оценяването се свързва с целта, за която е използван казуса, и със степента на нейното постигане.