Форма на оценяване на Есе за анализ на причинно-следствени отношения (Cause and Effect essay)

Форма на оценяване на Есе за анализ на причинно-следствени отношения (Cause and Effect essay)

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Форма на оценяване на Есе за анализ на причинно-следствени отношения (Cause and Effect essay)

СТРУКТУРА

.   В началото на уводната част студентът представя събитие (явление или тенденция), в контекста на причините, които го пораждат, и следствията, които произтичат от него.

.   След това студентът запознава читателя (преподавателя) с темата и му предоставя изчерпателна информация за обстоятелствата, свързани с нея. Степента на задълбоченост на въведението зависи от сложността на проблема. Ако той е по - сложен, след въвеждащия параграф студентът може да добави още един с повече детайли. Например , той трябва да докаже, че съществува определено явление, преди да посочи какви са неговите причини и последици.

.   В изложението студентът представя добре обмислени аргументи, чрез които да убеди читателя, че посочените от него причини и следствия са смислени. Той може да посочи източници, съдържащи подходящи факти и доказателства. Допустимо е използването на примери и конкретни събития. Аргументите трябва да бъдат такива, че да обезсилят предварително евентуалните възражения на читателя.

В заключението се обобщава обективната, а не личната позиция на студента.

Езикът и стилът на есето са аналитични, логически издържани и “сдържани ”.

ПРИМЕРНА ТЕМА ЗА ЕСЕ

Пълноценната социо-културната интеграция на ромските деца зависи от изучаването на български език преди постъпване в училище.

НАЧИН НА ОЦЕНЯВАНЕ

.   Чрез този вид есе се проверява нивото на логическо мислене и способността за системно и убедително представяне на аргументи и защита на позиция. Оценяването се извършва въз основа на степента на изпълнението на предварително зададени критерии. Всеки критерий се оценява в точки. Препоръчително е критериите за този тип есета да се основават на оценка на уменията на студентите: да представят обективно събитието, да очертават причинно-следствените връзки, да аргументират тезата си с достатъчни доказателства (факти), да правят обективни изводи и оценки.