Форма на оценяване на Писмени задачи

Форма на оценяване на Писмени задачи

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Форма на оценяване на Писмени задачи

2. Писмени задачи – общо описание

.   Чрез писмените задачи се проверяват определени аспекти от знанията и уменията на студентите по изучаваната дисциплина. Студентите изпълняват задачата под формата на разгърнат текст, в който демонстрират усвоеното относително свободно, като не са особено ограничени в начина на изразяване или в подбора на езиковите средства. Преподавателят може да постави определени условия, спрямо съдържанието, обхвата , дълбочината и стила на изложението. При някои писмено зададени задачи, студентите могат да формулират или да аргументират своите отговори и устно .

.   Най - важното предимство на писмените задачи е възможността за измерване на уменията на студентите да организират, интегрират и синтезират своите знания, да използват наученото при решаването на нови проблеми, да бъдат оригинални или иновативни в своя подход към дадена проблемна ситуация. Поради това този вид задачи са подходящи за проверката на по - висши умения – за прилагане, анализ, синтез и оценка.

2.1. Есе – общо описание

.   Думата “есе” означава “пръв опит” или “практика”. Днес понятието се използва в много по - широкия смисъл на “кратък писмен текст върху специален сюжет”.

Писането на есе е сред най - честите писмени задачи, давани на учащите в различни курсове с хуманитарна ориентация на учебното съдържание.

То помага на студентите :

  • по - добре да разберат темата, като разсъждават върху нея;
  • да развиват творческите си способности;
  • да развият способност да се изразяват писмено.

.   Оценяването на есе обаче често се свързва с липсата на обективност и предубеденост относно честността при оценяването. Затова е изключително важно предварително да се опишат критериите. Оптимален брой критерии няма, но е удобно да се работи с общ брой между 3 и 5 критерия. Степента на изява на всеки критерий също трябва да е описана предварително: например за какво ще се получават максимален и минимален брой точки по всеки критерий.

ПРИМЕР НА КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА ЕСЕ ПО ЧУЖД ЕЗИК

КРИТЕРИЙ

СТЕПЕН НА ИЗЯВА ( ОТ 1 ДО 4 ТОЧКИ )

БРОЙ ТОЧКИ

Граматическа правилност:

Недостатъчно владеене на граматиката, повечето модели на изречението са неправилни, грешките са сериозни и пречат за разбирането на текста.

1

Слабо владеене на граматиката (например времена, словоред, структура на изречението), което често пречи на разбирането на текста.

2

Слабо владеене на граматиката (например времена, словоред, структура на изречението), което често пречи на разбирането на текста.

3

Несистемни или незначителни грешки, които не пречат за разбирането на текста.

4

Адекватен подбор на лексика:

Речниковият запас не е достатъчен за изпълнението на заданието.

1

Ограничен речников запас, който не е адекватен на поставеното задание. Чести лексикални липси и неточности. Чести повторения и описателни замествания.

2

Речниковият запас е достатъчен за изпълнението на задачата. Възможни са някои лексикални неточности и многословни описателни замествания.

3

Богат, адекватен и точно използван речников запас. Почти няма неточни употреби. Някои редки отбягвания, замествания или недобре подбрани думи. Употреба на идиоматичен език.

4

Организация и кохезия:

Няма явна организация на текста. Логиката на текста трудно се извлича. Липсва кохезия. Фрагментарни и разпокъсани изречения. Почти не е възможно да се разбере написаното.

1

Слаба организация на съдържанието, опит да се развие темата, но основните аргументи и структурата не са достатъчно явни и ясни. Логиката на текста се следи с усилие и/или се налага неколкократно прочитане. Недостатъчна кохезия. Изреченията не са подходящо и адекватно свързани чрез кохезивни средства. Трудно се разбира.

2

Адекватна структура на изложението, адекватна подкрепа на основните аргументи. Известни слабости при развиването на абзаците и липса на ясни връзки между абзаците. Логиката на текста може да се проследи достатъчно добре. Адекватна кохезия при недостатъци в използването на кохезивни връзки: недостатъци, които правят комуникацията по - малко ясна и ефективна. Свързан, но не винаги плавен текст.

3

Ясна вътрешна структура и развитие на изложението, ясни организационни средства, добра подкрепа на главните идеи. Много добра кохезия. Плавен, свързан текст.

4

Въздействие:

Целта на комуникацията, определена от заданието, не е постигната.

1

Целта на комуникацията, определена от заданието, е постигната само донякъде.

2

Целта на комуникацията, определена от заданието, е постигната в сравнително висока степен .

3

Целта на комуникацията, определена от заданието, е напълно постигната .

4

Релевантност и адекватност на съдържанието:

Съдържанието не съвпада с изискванията, определени от заданието, отразява ги неадекватно.

1

Съдържанието съвпада частично, но доста непълно с изискванията на заданието.

2

Съдържанието е по - скоро отговарящо на изискванията на заданието, но има известни липси или излишни повторения.

3

Съдържанието е напълно съобразено с изискванията на заданието.

4