Moodle - ограничение за преподаватели

Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Number of replies: 16
Привет, работя по проект свързан с електронно обечение в училищата. За система съм избрал Moodle - удобна и практична. Сблъсках се с един проблем - как може да бъде поставено ограничение на преподаватели. Тоест да имат информация от тестове само на ученици, на които преподават, на един, два или повече класа. Благодаря Ви предварително...
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Daniel Denev -

Опитахте ли със създаването (преобразуването в) на Мета-курс? Знаете ли как в даден курс се създават групи студенти? Понеже до колкото разбирам курсът Ви се води от няколко преподавателя и не желаете те да виждат взаимно оценките на студентите на които не преподават. Така ли е? Правилно ли Ви разбирам?

Поздрави: Даниел

Послепис: управлението на групите в Moodle е много важно (както и на форматите на курсовете)

In reply to Daniel Denev

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Става дума всеки един ученик да има достъп до всеки ресурс, включително и тестовете, но само неговите преподаватели (от съответната секция) да могат да видят резултатите му.
С мета-курс не съм боравил. Дали ще се получи?
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Daniel Denev -

Поначало курс може да бъде воден от няколко преподавателя. В Moodle е прието, че щом курсът се води от тези преподаватели, то те имат достъп до всичко и преподават на цялата група записани. Вие обаче искате разделение по отношение преглеждането на страницата с оценките. Те виждат резултатите от тестовете и на тези студенти (ученици) на които не преподават. (Значи въпреки, че курса се води от тези преподаватели те трябва все пак да са разделени и ограничени). Това в Moodle се прави с работа с групите. Всяка група от курса си има назначен само на нея преподавател. По-долу описвам различните нива на този особен режим. Подразбира се, че трябва да сте с права на "Преподавател" или "Администратор"

Курсът има административно меню където ще откриете линкът "Настройки"

"Настройки на курс"-> от страницата с настройки намерете падащото меню "Показване на оценките"


Много от учебните дейности позволяват оценяване (не само както се мисли - Тестовете).

По подразбиране, резултатите от оценяванията в даден курс могат да бъдат видяни от всички преподаватели които водят курса на страницата "Оценяване"  (Grades page), достъпна от главната страница на курса.

Ако преподавателят не се интересува от използването на оценки в курса, или просто иска да скрие книгата с оценките от студентите, той просто деактивира показването на тази книга от страницата с настройки на курс (Course Settings). Това не забранява "писането на оценки", а просто всеки имащ позволения може да вижда само своите оценки по отделните учебни дейности.


Настройки на курс -> Groups (групи)

- Групов режим (Group Mode)

Груповият режим може да бъде зададен на едно от следните 3 нива:

  • Без групи- тук в рамките на курса не се създават под-групи на основнат група записани ученици. Така всеки е част от една голяма общност. Преподавателите назначени на такъв курс виждат всички оценки и няма начин това да се ограничи;
  • Отделни групи в рамките на курс (на всяка група си има преподавател) - всеки преподавател вижда само своята под-група студенти, само техните оценки. Всички останали студенти в рамките на този курс остават невидими за него;
  • Видими групи- всяка под-група си работи в нейна група, но също може да вижда студентите и от другите групи

Груповият режим може да бъде дефиниран на две нива:

1. На ниво Курс (Course level)


Това е подразбиращият се режим в който работят всички дефинирани в курса учебни дейности.

2. На ниво учебна дейност (Activity level) - такава е и тестът


За всяка учебна дейност, която поддържа групи може да се дефинира нейн собствен режим на групиране на студентите в под-групи. Ако в настройките на курса е зададено ДА за опцията "Принудителен групов режим" ("force group mode") то тогава настройките по отношение групи за всяка отделна учебна дейност се игнорира и се установява масов централизиран режим на групиране.


Принудителна работа в групов режим (Force Group Mode)

Използва се в случаите когато създалият курса иска в него да си има напълно разделени групи при еднакво учебно съдържание и няколко преподавателя. Така студенти и преподаватели от една група няма да виждат профили и оценки на преподаватели и студенти от друга група.

In reply to Daniel Denev

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Благодаря за бързия и точен отговор усмивка

До няколко дни ще кажа със сигурност дали е станало. Благодаря супер

Имам да Ви черпя изплезен(а)
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Daniel Denev -
Ще се опитам да съм максимално полезен. Има доста статии в речника ЧЗВ (Често Задавани Въпроси FAQ) Над който се работи много сериозно в момента.
In reply to Daniel Denev

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Привет,
получава се идеално, но има ли възможност в няколко различни курса директно да се импортират групите (трябват ми 10тина курса като в няколко от тях групите ще са еднакви)? Не ми се иска за стотина души да правя една и съща група. Потърсих н ЧЗВ, но нищо не намерих. Благодаря Ви пердварително...
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Daniel Denev -
Ще ми трябва време да помисля и отговоря. До колкото разбирам искате група от един курс да ви се появява в друг. Не е типична администраторска задача.
In reply to Daniel Denev

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Да. Няколко курса на тема математика, но класовете и преподавателите си остават в същите групи. Благодаря Ви предварително...
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Daniel Denev -

.   Здравейте г-н Андонов,

.   Поне аз не открих начин (което не означава, че такъв не съществува). Все пак, предлагам да създадете един мета-курс. Под негова "шапка" поставете всички останали. Така метакурса ще играе ролята на посредник и чрез него ще прехвърляте създадената в един курс група в друг. Това не е стандартен подход. При успешно решаване на задачата, моля, споделете с нас. Предварително ви благодаря.

Поздрави: Дидо Денев

In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Daniel Denev -

Здравейте отново,

Предлагам и още нещо... , а защо не създадете курс-шаблон и после само да го импортвате и до-надграждате. В шаблона няма да правите нищо друго освен групите и назначените им преподаватели. Надявам се да сте разбрали идеята ми.

Доздрави: Дидо Денев

In reply to Daniel Denev

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Видях, че има възможност за шаблони за курсове, но не ми стана ясно как точно става попълването. Надявам се да ми обясните по-подробно. Благодаря Ви пердварително...
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Тошко Поптолев -
Ми значи аз не съм от най-опитните ама да попитам дали не е възможно да обсъдите вариантите с ползване на групинга.

1. Значи първо нали всеки курс си е отделна група.

2. После си правите групинг (това е там съседната опция дето пък тяколко групи се обединяват в една обща).

3. Като си правите ресурса му казвате да е видим само за групинга от точка втора.

Така след време от групинга пък изваждате да кажем едни групи и добавяте пък други, а той ресурса си стои и е видим и използваем само за групинга който е актуален.

Не знам дали го обясних добре.

А там за преподавателите дето трябвало да имат не помня какви ограничения. Там пък си играйте с ролите има една опция "overrides" дето пък за конкретен курс или ресурс позволява изменяне на ролите.

Това дето ви го разказвам е валидно май за верси от 1.7 нагоре.
In reply to Тошко Поптолев

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Благодаря, но май не се получава тъжен/тъжна или аз не съм разбрал точно.
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Тошко Поптолев -
Я първо кажи на каква версия на мудлето работиш.
In reply to Тошко Поптолев

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
In reply to Svilen Andonov

Re: Moodle - ограничение за преподаватели

от Svilen Andonov -
Привет,
отново съм аз усмивка
Съвсем скоро започвам изгражането на сайт към училище за ел. обучение с Moodle и ми остава един последен въпрос - всеки един от учениците ще бъде автоматично регистиран и ще му бъде дадено име и парола.
Полетата при попълването от .csv са
id username password email firstname lastname idnumber institution department phone1 phone2 city url icq skype aim yahoo msn country
Има ли начин при попълването на тези полета да се задава и в кои групи да отиват учениците? Ще се създадат такива файлове за всеки клас. Неприятното е, че не намерих такава възможност.
По последни данни курсовете ще са 4 като по матеметика ще има около 15 групи с по един преподавател. В останалите 3 групи с по около 4 преподавателя. Всеки ученик ще трябва да влезе в по една от тези групи, но ако това трябва да се прави ръчно вероятността за грешки ще е доста голяма. Затова се обръщам към вас с мобла за помощ. Благодаря Ви предварително...