Интересни неща които можете да правите по време на лекциите си

Интересни неща които можете да правите по време на лекциите си

от Daniel Denev -
Number of replies: 0
Много често в практиката си на преподаватели сме се сблъсквали с безразличието и апатията на студентите си към лекциите или провежданото упражнение (семинарно занятие). Въпреки вложените от нас усилия да им представим пълно и точно информацията, да акцентираме върху основните моменти или да разпределим предварително задачите, част от студентите ни бездействат или направо скучаят, или пък ставаме свидетели на другата крайност- в аулата ни цари шум и неорганизираност.

Естествено ефективността от такива занятия е "никаква". В част от случаите колегите се успокояват, че е "са дали всичко от себе си", но просто "този курс или тази група са си ужасни". Младите колеги без достатъчно професионален опит са по-склонни да търсят причините в себе си, да анализират ситуацията, опитвайки се да си отговорят на въпроса: "Какво не направих както трябва?".

Какъвто и да е отговорът, очевидно преподавателят не е успял да накара студентите да слушат и да участват активно по време на лекцията или упражнението. От опита ни е ясно, че активността винаги е пряко свързана с интереса към съдържанието и към организираните дейности.

Как да организираме занятията си така, че да провокираме и да задържим интереса и вниманието на студентите си? Както ни е добре известно за това няма готова рецепта. Винаги обичам да цитирам една мисъл на А. Франс: "Изкуството да преподаваш е изкуството да възбудиш любопитството на младите умове и да задоволиш това любопитство." Доколко и как се разпределя отговорността между участниците в учебният процес за пълноценното протичане на занятията, а от там и за тяхната ефективност и резултатност?

Както вече писах, няма готови рецепти за това. Студентите, преподавателите, занятията и материалът всеки път са различни и уникални. Все пак има "хитринки", методи, техники - които биха подпомогнали учебния процес и разбирасе биха допринесли за удовлетвореността от добре свършената работа.

В тази тема, ще бъдат разгледани нещата които преподавателите и студентите биха могли заедно да направят за да превърнат процеса на преподаване и учене в ефективен и интересен. Това ще бъде едно бегло въведение на читателите във форума на Moodle в съвременните образователни технологии и приложението им във висшето образование у нас.

Посетителите на форума и интересуващите се от публикуваната от мен тук тема ще открият и вероятно ще участват в обсъждането на полезните идеи и подходи както за структуриране на информацията в електронните Moodle курсове и уроци, така и за активизирането на студентите в ролята им на партньори на пеподавателя в учебния процес при дистанционната форма на обучение с използване на Moodle.

Понякога се създава погрешното мнение, че ефективна и резултатна учебна работа може да се постигне само ако студентите са предварително запознати с някои техники за самостоятелна работа при дистанционната форма на обучение.

Такива са: воденето на записки, ефективното четене, разработването на писмена работа (студ. задание), умения да обобщават "трите най-важни неща..." и да споделят мисли и идеи във Moodle форумите или в модулът BrainShtorm. Прието е, че добрият преподавател водещ учебният курс им помага да усъвършенстват тези си умения, както и, че трябва да ги поощрява да поемат отговорност за съвместната работа и за собственото си учене.

Целта на стартираната тема е предизвикването на диалог между автора на темата и читателите участващи във форума. Убеден съм, че обсъждането на тези идеи от повече хора ще улесни преподавателите и учителите в тяхната работа, ще допринесе до по-голямото им самочувствие и увереност при установяването на ползотворен микроклимат, основан на сътрудничество, интерес, мотивация и отговорност. Когато по-горното е налице то от там ще дойде и желанието, ефективността и разбира се разрастването на Moodle общността. смях

СТРУКТУРИРАНЕ НА ПРОЦЕСА НА ОН-ЛАЙН ПРЕПОДАВАНЕ С ИЗПОЛЗВАНЕ НА БЕЗПЛАТНИ СРЕДИ ЗА ЕЛЕКТРОННО ОБУЧЕНИЕ (СеО)

1. Инструктиране на обучаемите
2. Сигнализиране (обясняване какво и дащо правим в курса)
3. Основни правила
4. Въпроси на учениците (студентите)
5. Ориентация

Инструктиране

С лекциите си преподавателите преследват разнообразни цели. Връзката им с останалите елементи на курса, като например четенето, упражненията, оценяването (grading in Moodle) и практическите занимания (Workshop) се различават значително при различните курсове. Това което е важно за студентите да правят през различните он-лайн лекции, също варира. Впрочем, те могат да отговорят, че лекцията си е лекция и да се държат по един и същ начин в напълно различни ситуации, които изискват твърде различни учебни дейности. Да се инструктират студентите в началото на он-лайн лекцията, означава да им се каже (напише, презентира) какво точно представлява тя (он-лайн лекцията) и какъв вид учебно поведение се очаква от тях (от студентите), какъв вид поведение би било целесъобразно. Това, ще им помогне да възприемат и осмислят преподавания материал. Предполага се, че студентите (учениците) ще започнат да разбират, че отделните учебни задачи (тестове, задания, ресурси за прочитане) поставят различни изисквания и постепенно ще разширяват спектъра на търсените отговори.

Тук ще бъдат изброени няколко различни примера за инструктиране:
 
A. "Избирам този начин на поднасяне на лекционния материял, за да ви покажа действителни примери на прилагане на някои правни  принципи в специфични случаи. Очаквам от вас да научите принципите от учебниците си, както и  да научите и да ги прилагате, при решаването на реални проблеми, които съм ви приготвил за обсъждане по време на он-лайн упражненията и wrkshop-пите. Това на което искам да обърна внимание по време на он-лайн лекцията, е начинът, по който подхождам към подобни проблеми.
 
Бих искал да научите да го правите като мен. Можете да си отбелязвате отделни детайли, ако това ще ви помогне да разберете и запомните използваните аргументи. Ясен ли съм?"
 
Б. " В електронните ви учебници са пресметнати достатъчно точно силите, съответстващи на конкретни ситуации но може да ви е трудно сами да ги проследите. С всяка от лекциите ще преминаваме по една тема от он-лайн курса (учебника): Ще изясняваме методите и обясненията в он-лайн курса, а също отделни проблеми или интересни части. Бихте могли да се справите и без електронните учебници. Но със сигурност не бихте успели да се правите без задълбочена работа с он-лайн курсът и речниците в него. Тези електронни учебници и дигиталн дидактически средства ще направят много по-бърза и по-лесна работата  ви с дигиталното учебно съдържание.
 
Можете да поставяте отбелязки в курса (он-лайн учебника) докато тече видео-сесията, вместо да записвате всичко."
 
В. "Ще можете да вникнете в социалната психология на тези социални групи само с много четене. Приготвил съм ви списък с много заглавия ; Четете толкова, колкото можете, но четенето ще ви върви трудно. Авторите които съм подбрал, използват различен език и правят различни предположения, дори за едно и също явление. Твърде разнообразни са теоретичните постановки на авторите към отделни теми, което се отразява до голяма степен върху начина им на писане. Така, че целта на моята он-лайн лекция (Skype, Mikogo) е да ви попреча да се загубите, когато започнете да четете в он-лайн курса. Ще ви запозная с терминологията в уроците, темите и общата терминология на Moodle и ще изясня някои основни моменти, които ще срещнете. Бих искал да възприемате он-лайн лекциите ми като карти за не познати земи. Изтегляйте това дигитално дидактическо съдържание което считате, че ще ви е полезно, когато седнете да четете."

Г. " Мениджмънтът на персонала до колкото се отнся до професионалните зпити е кратък и изчистен предмет. Ако можете да посочите петте характеристики на това и шестте проблема на другото и да дадете разумен пример за всеки от тях, всичко ще е наред. Лекциите ми по този въпрос ще са кратки и опростени. Очаквам от вас да си водите пълни записки и да ги научите, така че да можете да ги възпроизвеждате по памет. "
 
Д. " Тази лекция ще ви въведе в дидактическия материализъм. Това е рудна концепция и е в основата на значителна част от останалото съдържание на курса. Бих могъл по време на видео-сесията да ви продиктувам една кратка и ясна дефиниция или няколко цитата от Енгелс. Но това няма да ви помогне много. Вместо това бих искал да поговорим върху тази концепция и да се опитаме да я обясним по най-добрия начин; искам само да се опитате да я разберете. Не се мъчете да записвате или да изтегляте ресурси; само слушайте видеосесията и размишлявайте. По ъсно ще ви помоля да дискутирате някои аспекти на диалектическия материализъм."
 
Инструктирането е свързано с он-лайн лекцията като цяло и следователно се различава от Сигнализирането  което се използва за насочване на вниманието към характера на специфични дейности, които можете да предприемете по врме на он-лайн лекцият.
 
Сигализиране
 
.   Сигнализирането означава да обясните какво правите и защо го правите. Прподавателите често за почват някаква дейност или следващ етап на учебният проес, без да сигнализират за това, допускайки или че студентите вечезнаят какво се очаква от тях, или че въобще няма нужда да знаят: всичко което трява да правят, е да следят инструкциите. Но способността на хората да се заемат с опраделени задачи решително зависи  от разбирането на тези задачи - не просто да схванат същността на задачата, но защо е важно или полезно нейното изпълнение. Много от това което предлагаме в тази публикация се нуждае от сигнализиране в първият момент, когато се предлагат , в противен случай студентите могат да се поувстват разколебани или да се заемат с нежелание с предлаганата дейност.
.   Например, възможно е да искате да дадете почивка по време на лекцията си - нещо, което не сте правили преди - и казвате: "Добре, станете, протегнете ръце и се прозейте широко. "  Твърде вероятно е думите ви да бъдат посрещнати с объркани подсмивания ида не последва голямо раздвижване. За да се сигнализира прекъсването, би трябвало да се обясни: " От 40 минути седите в тази мрачна и задушна стая. Ще се почувствате по-добре и ще останете будни през следващите 20 минути, ако за една минута се поразходите.
.   Станете, протегнете ръце, прозейте се широко, направете всичко което искате, за да отлабите физическото напрежение и да отпуснете мускулите си. Аз ще направя същото."
 
.   Ако искате да въведете разговорно упражнението, бихте могли да кажете: " Сега искам по двойки да погледнете карата, която ще ви покажа на екрана и да решите как теорията на Кристалер ще обясни разположението на граовете." За студентите които не са участвали в подобна дейност на време на лекции, не са работили с друг, или не са сигурни дали това не е някакъв трик проверка, задачата би им се видяла трудна. Сигналът може да включва обяснението: "Важно е да можете да приложите теорията на Кристалер към специфчни места. Трябва да знам до колко можете да се стправяте, преди да продължа. Така, че ще ви възложа една много кратка задача. Ако ви е трудно да се справите сами, работете заедно със съседа си.
.   Вероятно е по-добре да дадете повече информация при сигнализирането, отколкото да допуснете, че аудиторията Ви вече знае какво правите и защо го правите.