Merhaba

Merhaba

yazan sevgi özata -
Yanıt sayısı: 5
Herkese iyi günler
Moodle da yeni sayılırım Localde çalısıyorum. Derslere girince bu sitede oldugu gib sag üst kösede Geçiş yap... başlıklı combo box olması için bir ayarlama yapmam gerekiyor mu? burada combonun içinde her alana geçiş imkanı var. benim yaptıgım sitede bazı derslere girince combo görüntüleniyor çogunda görüntülenmiyor.
sevgi özata yanıt olarak

Ynt: Merhaba

yazan Kemal Can -
Combobox için bir ayar yapmanıza gerek yok, Sitenize 3-5 haber ekleyip, site habererine tıklayınca combobox gözükür. COmboboxun amacı site dolaşımını ( navigasyonu ) sağlamaktır. Siteniz büyüyüp, geliştikçe combobox çıkacaktır. Derslerde ise konu olarak hazırlayıp, 3-5 alt konu ekleyince , 1. alt konudaki derse girerseniz comboboxunuza kavuşursunuz. Dersi konu biçimi olarak degilde, scorm eklerseniz görmezsiniz.

iyi çalışmalar
Kemal Can yanıt olarak

yazan sevgi özata -
Teşekkürler.
Birde yeni dersleri eklerken konu biçimi, haftalık biçim ve SCORM biçimi şeklinde farklı biçimler; ders içerikleri ve aşamalı eğitim şeklindeki düzenlemelerde farklılıklara neden oluyormu? Scorm içerik eklemede Scorm biçim ve diğer biçimler uygulamada ne gibi bir fark yaratır?
sevgi özata yanıt olarak

yazan Kemal Can -
Sevgi Hanım, en kıyak biçim Scorm biçimi, en kullanışlı biçim Konu Biçimi altında scorm dersler eklemek. Ben uzaktan eğitimlerimi sınavlara yönelik yaptığım için konu biçimini kullanıyorum, ama bir şirkete, okula müfredat paralelinde eğitim hazırlayacak olsam haftalık biçim kullanırdım sadece ders için kaynak olsun diye, ders kaynağını verdikten sonra asıl eğitimi yine scrom olarak konu biçimi altında kullanırım.

Scorm içeriği rapid e-learning tools ile yapabilirsiniz, yani basitleştirilmiş uzaktan eğitim araçları ile yapabilirsiniz.
Kemal Can yanıt olarak

yazan sevgi özata -
e-learning tools olarak articulate '09 kullandım ama o da deneme sürümü. Activasyon kodu olan warmıdır acaba ?

Moodle da e-learning tools kullanmadan sınav olusturmaya çalısıyorum ama olmuyor? Olsa bile scorm nitelikli olmadıgından pek faydası olmayacak mıdır?

scorm sınav paketi olusturken verilen not degerlendirme kriterleri ile paketi moodle a yuklerken moodle içerik eklemede yapılan ayarlardaki not puanlaması arasında ilişki olmalı mı?

Aşamalı egitim(1.testi gecmeden 2. konuya gecemesin gibi) ve gruplandırma hakkında kısa bilgi verebilirmisiniz?
sevgi özata yanıt olarak

yazan Kemal Can -
Articulate 09 aktivasyon kodu istemek, hırsızlığa niyetlenmektir. Lütfen niyetinizden vazgeçiniz. İnsanların emeklerinin karşılığını ödemezsek, articulte 09 dan sonrası gelmez.( bu konularda babamı bile tanımam. mp3, film, oyun, yazılım gibi yoğun emekli işlerin ürünlerini lisanssız kullanmak hırsızlıktan farksızdır, benim fetvam olsun :D)

Moodle da konu biçimi ders seçin > bir etkinlik ekle > sınav.... Sınav ayarlarını yaptıktan sonra 10 tipte soru ekleyebilirsiniz.
Scorm not ile moodle not ayarları arasında bağlantı var. Scormdan 70 aldın, moodle da 70 b- gözükürse, notu b- diye işlenir aynı anda.

1. testi geçmeden, 2. teste geçemesin.... Bunu sınav ayarlarındaki geribildirimleri kullanarak da yapabilirsiniz. %80 başarı saglayana ders şifresini feedback - dönüt olarak gösterin gitsin.. Bu grup olayı ile alakalı denemelerim tamamen bitsin, ders yayınlayacagım. Çünkü grup forum, dosya yukleme vs gibi bir cok etkilesime bağlı vs..