Güvensiz Global Değişkenler Hatası

Güvensiz Global Değişkenler Hatası

yazan Hue Hue -
Yanıt sayısı: 11
aşağıdaki "Güvensiz Global Değişkenler" kısmında hata veriyor ve kuruluma devam edemiyorum.Sebebi nedir acaba

PHP sürümü

Geçti

Otomatik Oturum Başlama

Geçti

Magic Quotes Run Time

Geçti

Güvensiz Global Değişkenler

Hata

SECURITY WARNING!

To operate properly, Moodle requires
that you make certain changes to your current PHP settings.

You must set register_globals=off.

This setting is controlled by editing your php.ini, Apache/IIS
configuration or .htaccess file.

Safe Mode

Geçti

Dosya Yüklemeleri

Geçti

GD sürümü

Geçti

Bellek Limiti

Dikkat

PHP bellek limiti ayarı çok düşük... Daha sonra bu ayardan dolayı bazı sorunlar oluşabilir. Yardım

Hue Hue yanıt olarak

Ynt: Güvensiz Global Değişkenler Hatası

yazan musa karadeniz -

aynı hata bende de var, bende BELLEK LİMİTİ hatası vermedi, ancak yine de devam etmiyor, nedir bunun çözümü....

lütfen yardımcı olurmusunuz

musa karadeniz yanıt olarak

yazan Duygu AĞIRAL -
malesef bende de aynı hata var. php.ini ye bakıyorum register_globals=off zaten.. ama bilen yok sanırım? localhostta veriyor bu hatayı ne yapmak gerek?
Duygu AĞIRAL yanıt olarak

yazan Kemal Can -
hanKi moodle versiyonunda yaşıyorsunuz bu sorunu?
Kemal Can yanıt olarak

yazan kadir yiğit -

1.88 ve 1.94 versiyonlarını yükledim aynı hata ile karşılaştım. Sebebini anlayabilmiş değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca 1.93 versiyonunda da veritabanı kullanıcı adı root olarak sabitlendiği için kurulumu gerçekleştiremedim.

Sorunsuz olarak yükleyebileceğim bir sürüm önerebilir misiniz? Teşekkürler.

kadir yiğit yanıt olarak

yazan Kemal Can -
1.8.8 sürümünde bende bu hatayla karşılaşıyordum, sagolsun server saglayacım install.php dosyasında küçük bir değişiklik yaptı ve sorunsuz kurabildim.

dosyayı ekte ziple gönderiyorum, 1.8.8 versiyonunda moodle klasorundeki install.php ile değiştirirseniz sorunsuz kurabilirsiniz.

Dosyadaki değişikliği açıkçası incelemedim, geniş bir vakitte incelerim, inceleyen olursa değişikliği paylaşırsada sevinirim.
Kemal Can yanıt olarak

yazan Ethem Evlice -
Evet tahmin ettiğim gibi... gülüyor

Fark register_globals ayarı ile ilgili... Sadece // işareti koyarak yorum haline çevireceksiniz:

// Check unsupported PHP configuration
// print_compatibility_row(!ini_get_bool('register_globals'), get_string('globalsquotes', 'install'), get_string('globalswarning', 'install'));
// $enablenext = $enablenext && !ini_get_bool('register_globals');

Ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu güvenlik açığı olan bir uygulamadır. Bir gün moodle siteniz hacklenirse şaşırmamanız gerekir.

Adres çubuğunda "adres.php?CFG=1" diye bir değişken geldiğini varsayalım.

<?php
echo $CFG;
?>

diye bir kod bu sayede çalışır. Moodle içinde $CFG özel bir değişkendir ve veritabanı şifresi gibi özel değişkenleri barındırır. Kullanıcı adres çubuğuna bu şekilde bir değişken girerek sitenizi uçurabilir. Normalde gelen değişkenler,

$_REQUEST['degiskenadi'] şeklinde çağrılmalıdır. Global olan $degiskenadi değil.

Bu yüzden register_globals ayarı kesinlikle off olmalıdır.
Ethem Evlice yanıt olarak

yazan Kemal Can -
Ethem Bey çok teşekkürler, site adresini paylaşmıyayım o zaman :d

Peki paylaştırılmış hosting kullanırken, server saglayıcaları bir kullanıcı için bu ayarı değiştirmiyorlar, tam kontrol edilen servere geçmeden bu şekilde kullanımda, sizin tavsiyeniz nedir?
Kemal Can yanıt olarak

yazan Ethem Evlice -
Sitenizi bilmeyen mi var? gülüyor Hani derslerin video olarak sunulduğu bir site var ya, işte o site... Hatta google'da sadece moodle yazdığınızda 8. sırada çıkan "Learning TR" başlıklı site gülüyor Zaten moodle 1.8 stable sürümünü kullanıyorsanız siteniz kırılmaz merak etmeyin gülüyor

Benim tavsiyem wwwroot altında bir tane .htaccess dosyası oluşturup içine şu satırı eklemek:
php_value register_globals off

Referans linkler:

http://php.net/configuration.changes

http://docs.moodle.org/en/Create_.htaccess_file

Ethem Evlice yanıt olarak

yazan Kemal Can -
Daha seo etmeden 8. sıradayım fena değilmiş. learning tr yi normal kurdum 1.8.7 stable , o global güvensiz hatası vermedi.

şu .htaccess üzerine eğitim makaleleri hazırlayayım. aspirin kadar önemli bir dosya. hani sitedeki resimleri, videoları, dosyaları başka bir domainden çağırmayı yasaklayıp. Gereksiz bw tüketme olayları.

.htaccess düzenledim sizin yönerge ve referanslarla sorunsuz deneme kurulumu yapabildim bilgiler için çok teşekkürler.