Re: Using Moodle: Re: Language setting

Re: Using Moodle: Re: Language setting

by IOANNIS PADIOTIS -
Number of replies: 1
Εγκατέστησα μέσω του fantastico σε web server το moodle. Αλλά έχω πρόβλημα γιατί η βάση δεδομένων που δημιούργησε αυτόματα το fantastico έχει προεγκατεστήμενη τη γλώσσα latin1_swedish_ci και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην ελληνική γλώσσα. Πρέπει να αλλαξω σε utf8_unicode_ci σε όλη τη βάση δεδομένων.
Μπορεί κάποιος να μου πεί πώς?
Ευχαριστώ
Average of ratings: -
In reply to IOANNIS PADIOTIS

Re: Using Moodle: Re: Language setting

by Christos Karakirios -
Κατά τη διαδικασία εγκατάστασης του moodle και ακόμα στα πρώτα στάδια, μας ζητάει να δημιουργήσουμε μια βάση δεδομένων (όπως πολύ σωστά έκανες κιεσύ). Αμέσως μετά τη δημιουργία της βάσης δεδομένων και ΠΡΙΝ την εγκατάσταση του moodle (στην ουσία, η εγκατάσταση του moodle περιλαμβάνει ως ενέργεια και τη δημιουργία αρκετών δεκάδων πινάκων μέσα στη db (db = database - βάση δεδομένων) αυτή για να χρησιμοποιηθούν από το πρόγραμμα. Όλοι αυτοί οι πίνακες θα πάρουν τη γλώσσα που έχει ως αρχική η db, δηλαδή στην περίπτωση σου ήδη πήραν τη latin1_swedish_ci. Σου δίνεται η δυνατότητα και τώρα να αλλάξεις τη γλώσσα αλλά δε θα το έκανα γιατί δε γνωρίζω τι γίνεται με τη γλώσσα ΜΕΤΑ τη δημιουργία των πινάκων. Γιαυτό σου προτείνω το εξής:
  1. Απεγκατέστησε το moodle
  2. Διέγραψε τη βάση δεδομένων σου
  3. Δημιούργησε μια νέα βάση δεδομένων
  4. Όρισε με το phpmyadmin (ελπίζω να σου το προσφέρει το fantastico) ως γλώσσα το utf8_unicode_ci. Η έκδοση του phpmyadmin για την οποία δίνονται οι οδηγίες είναι η 2.11.9.4. επομένως μπορεί να υπάρξουν κάποιες διαφοροποιήσεις αν έχεις άλλη έκδοση. Πως γίνεται τώρα αυτό;
    1. Αφού ανοίξεις το phpmyadmin, επέλεξε, κάνοντας κλικ, από την αριστερή στήλη τη βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιήσεις για το moodle
    2. Πατώντας το σπιτάκι πάνω αριστερά θα σε βγάλει στην Αρχική σελίδα του Phpmyadmin. Εκεί και κάτω από το localhost θα δεις το σετ χαρακτήρων της MySQL (πρέπει να είναι UTF-8 Unicode (utf-8).
    3. Στο επόμενο πεδίο (My SQL connection collationsmile επέλεξε από το drop down box την επιλογή "utf8_unicode_ci".
    4. Κάνε κλικ στην καρτέλα "Λειτουργίες". Είναι στο κύριο μέρος της οθόνης η δεξιά καρτέλα.
    5. Στην περιοχή collation (4η από πάνω για την έκδοση που χρησιμοποιώ εγώ), επέλεξε το utf8_general_ci. Αυτό έχω επιλεγμένο και τα Ελληνικά δουλεύουν μια χαρά.
    6. Πάτα το πλήκτρο "Εκτέλεση" ("Run" ή "Execution" θα πρέπει να είναι στα Αγγλικά, νομίζω πάλι).
  5. Εγκατέστησε ξανά το moodle χρησιμοποιώντας τη νέα βάση δεδομένων.
Καλή σου επιτυχία.

Υ.Σ. Μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα με τα Ελληνικά στην αυτόματη παραγωγή pdf αρχείων, στην αποστολή e-mail ή και σε κάποια "κατεβάσματα" αρχείων από ερωτηματολόγια, έρευνες κτλ. Αυτά οφείλονται όμως σε άλλους λόγους (π.χ. έκδοση tcpdf, default κωδικοσελίδα για τα email, κτλ) και πρέπει να επιλυθούν διαφορετικά, δεν είναι δηλαδή μέρος του προβλήματος. Η παραπάνω διαδικασία επιλύει το πρόβλημα σωστής εμφάνισης των Ελληνικών στην οθόνη μας (και των μαθητών μας).