استفاده و نصب مودل

استفاده و نصب مودل

از AM Sanat در
Number of replies: 13
سلام
من تازه وارد محیط آموزش الکترونیکی شدم چند راهنمایی برای شروع کار می خواهم

من از قسمت downloads و از Moodle for windows برنامه Moodle 2.0 dev را دانلود کردم

حال می خواهم یک LMS داشته باشم و بتوانم از آن استفاده کنم برای استفاده از این برنامه چه باید بکنم
البته در فایل read me همراه فایل دانلود شده این عبارت بود

HOW TO USE IT
=============

1. Run 'Start Moodle.exe' to start up the system.

2. Visit http://localhost/ to use your Moodle site!

3. Other people have to access it via http://xxx.xxx.xxx.xxx where
xx.xx.xx.xx is the IP number or name of your Windows computer.

4. If you want to shut down the Moodle server, use 'Stop Moodle.exe'

در مورد خط دوم و استفاده از آن مرا راهنمایی می کنید چه آدرسی را دقیقا باید بنویسم

با آرزوی سلامتی و موفقیت
تعداد امتیازات:  -
In reply to AM Sanat

Re: استفاده و نصب مودل

از Shamim Rezaie در
عکس توسعه دهندگان مرکزی مودل عکس دفتر مرکزی مودل عکس مترجم‌ها

سلام،

امیدوارم که بتونید از مودل حداکثر استفاده رو ببرید.

نسخه‌ای که شما دریافت کردید هنوز پایدار نشده و در حال توسعه هست. در هر صورت برای نصب و استفاده از مودل، بعد از اجرای فایل اجرائی ذکر شده در مرحلهٔ اول، کافیه که در قسمت آدرس مرورگرتون بنویسید:

http://localhost و یا http://127.0.0.1

از هر دوی این آدرس ها می‌تونید استفاده کنید.

In reply to Shamim Rezaie

پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از AM Sanat در

دوستان ببخشیدا

اما من نتوانستم متصل شوم با پیغام

The page cannot be found

مواجه شدم

می شود مرا راهنمایی کنید کدام فایل را دانلود کنم و بعد تنها لازم است آنرا جایی کپی و فایل Start Moodle را اجرا کنم و

http://localhost و یا http://127.0.0.1

استفاده کنم

و یا نیاز است mysql را نیز نصب نمود php و غیره

می شود مراحل استفاده را قدم به قدم توضیحی داده شود

با آرزوی سلامتی و موفقیت

In reply to AM Sanat

Re: پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از Shamim Rezaie در

سلام،

قبل از هر چیز باید خدمتتون عرض کنم که فایلی که شما از سایت مودل دریافت کردید، شامل نسخه‌های standalone برنامه‌های MySQL و Apache هست. یعنی اینکه نیازی به نصب جداگانهٔ اونها ندارید. فقط کافیه که اونها رو اجرا کنیدکه البته با اجرای برنامهٔ Start Moodle.exe اون برنامه‌ها به صورت خودکار اجرا می‌شن.

با توجه به توضیحی که دادید میشه نتیجه گرفت که سرویس‌دهندهٔ apache به درستی اجرا (فعال، آمادهٔ سرویس‌دهی) نشده.

این مسئله چند تا دلیل می‌تونه داشته باشه. یکی از شایع‌ترین دلیل‌ها اینه که پورت شمارهٔ ۸۰ توسط برنامهٔ دیگه در حال استفاده هست و Apache نمی‌تونه این پورت رو در اختیار بگیره.

اگر که روی کامپیوترتون سرویس‌دهندهٔ وب (web server) دیگه هم در حال اجرا هست (مثل IIS)، باید اول اون رو stop کنید. البته با توجه به اینکه گفتید پیغام «the page cannot be found» رو دریافت می‌کنید، دلیل مشکلتون چیز دیگه‌ای هست. چون در این صورت حداقل باید اون web server به درخواست شما جواب می‌داد.

اما حدس من اینه که شما برنامهٔ Skype رو روی کامپیوترتون نصب کردید. به صورت پیش‌فرض Skype وقتی که اجرا می‌شه پورت ۸۰ رو در اختیار می‌گیره که البته در قسمت تنظیمات Skype می‌تونید تعیین کنید که همچین کاری نکنه. برای آزمایش این مسئله اول Skype رو کاملاً ببندید و بعد فایل Start Moodle.exe رو اجرا کنید.

برنامهٔ Tcpview که به این مطلب ضمیمه کردم به شما کاملا نشون می‌ده که هر پورتی در اختیار چه برنامه‌ای هست. می‌تونید از این برنامه هم برای بررسی اینکه آیا پورت ۸۰ توسط سرویس دیگه‌ای اشغال شده یا نه استفاده بکنید.

پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از AM Sanat در
متشکر از راهنمایی خوب شما
اما من یک مقدار اطلاعات در مورد این محل می خواهم من مدت کمی است وارد دنیای آموزش الکترونیکی شدم و درست هنوز محیط را نمی شناسم
1-من می خواستم بینم این سایت متعلق به چه کسانی هست
2-آیا تا کنون از این نسخه از نرم افزار در ایران برای lms ها استفاده شده
3-و این نسخه که من دانلود کردم آخرین بروز رسانی شده می باشد
4-و هر کسی می تواند در این نسخه تغییراتی دهد و ارسال کند
5-و اینکه من می خواهم شروع به ایجاد یک lms کنم آیا راه درست شروع از این نسخه ها ست و ارائه تغییرات مورد نظر در آنها می باشد

با آرزوی سلامتی و موفقیت
In reply to AM Sanat

Re: پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از Shamim Rezaie در

سلام،

مودل یک نرم افزار مدیریت آموزش الکترونیکی است که نسخهٔ اولیهٔ اون توسط Martin Dougiamas (بنیانگذار شرکت Moodle) نوشته شد. به گفتهٔ خود مارتین، «به عنوان یک سرگرمی شروع شد، موضوع پایان‌نامهٔ دکترایم شد، و تبدیل به زندگی‌ام شد».

در حال حاضر چند برنامه‌نویس به صورت حرفه‌ای در تیم مودل مشغول به فعالیت هستند. در کنار اونها عدهٔ خیلی زیاد دیگه‌ای هم هستند که استخدام مودل نیستند، ولی در توسعهٔ مودل مشارکت می‌کنند (مثل هر پروژهٔ open source دیگه‌ای).

از مودل در خیلی از مؤسسات برای آموزش استفاده شده که لیست بعضی از اونها رو می‌تونید در آدرس http://moodle.org/sites ببینید. همونطور که می‌تونید در لیست ببینید، بعضی از سایتها ایرانی هستند. البته خیلی از سایت‌های ایرانی اسم خودشون رو توی این لیست ثبت نکردند.

نسخه‌ای که شما دریافت کردید، آخرین نسخهٔ مودل هست ولی با توجه به اینکه هنوز این نسخه تحت توسعه هست، برای استفادهٔ واقعی توصیه نمی‌شه. فعلاً پایدارترین نسخه‌ای که توصیه می‌شه نسخهٔ 1.9.3+ است.

معمولاً قابلیت‌های فعلی مودل جوابگوی نیازهای شما هست و نیاز ندارید که در code برنامه تغییری ایجاد کنید. اما در صورتی‌که به هر دلیلی مایل به انجام این کار باشید، در صورت داشتن آشنائی با PHP، با توجه به open sourse بودن مودل به راحتی می‌تونید این کار رو انجام بدید.

پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از AM Sanat در
من در این لیست http://moodle.org/sites مراکز مهمی را هم دیدم البته از ظاهر هم دقیقا مشخص بود که از همین نرم افزار استفاده می کنند اما آیا آنها هم نسخهٔ 1.9.3+ را دانلود کردند و روی سروری کپی نمودند و
Run 'Start Moodle.exe' to start up the system
را می زنند و تمام
یا اینکه برای داشتن یک سیستم آموزشی علاوه بر موارد بالا نیاز به کارهای دیگه هم هست
مثلا mysql را نصب می کنند تا یک data base داشته باشند تا افراد را ثبت نام کنند و غیره و غیره و غیره
یا همان کارهایی که در اولین بار اجرا خود نرم افزار انجام می دهد برای سیستم های بزرگ هم کافی می باشد
که با این جواب من می توانم بسیار با جدیت بالا تری ادامه دهم

In reply to AM Sanat

Re: پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از Shamim Rezaie در

بسته به اینکه در زمان راه‌اندازی سرور اون‌ها، آخرین نسخهٔ پایدار مودل چه نسخه‌ای بوده، از اون نسخه استفاده کردند (البته اگر که کار درست و منطقی رو انجام داده باشند).

برای استفاده از مودل، نیاز به یک web server (معمولاً Apache یا IIS) و یک database server (معمولاً MySQL یا PostgreSQL) است.

اگر دقت کرده باشید، هنگام دریافت فایل‌های مودل، می‌تونید به چند صورت مختلف فایل رو دریافت کنید. (Moodle core packages، Moodle for Windows، ...)

بستهٔ اصلی مودل در صفحهٔ Moodle core packages قابل دریافت است. این بسته فقط شامل فایل‌های مودل هست.

اما برای راحتی کار بعضی از افراد، بستهٔ دیگه‌ای هم برای دریافت فراهم شده که علاوه بر فایل‌های مودل، شامل نسخهٔ stand-alone برنامه‌های Apache و MySQL هم هست. این نسخه‌ها فقط برای تست و روی سیستم شخصی مناسب هستند و به هیچ عنوان برای یک سایت واقعی توصیه نمی‌شن. یعنی اینکه برای یک سایت واقعی، باید رسماً Apache (یا IIS) نصب شده باشه و MySQL (یا PostgreSQL) هم همینطور.

اگر از سرویس‌های میزبانی اشتراکی (shared hosting) استفاده می‌کنید، این برنامه‌ها از قبل وجود دارند و همیشه در حال اجرا هستند.

در پاسخ به: Re: پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: پاسخ برای: Re: استفاده و نصب مودل

از bita karimi در

سلام

من از کجا میتوانم بفهمم که پورت 80 ام توسط چه برنامه ای داره استفاده میشه؟راستش این نرم افزار که گذاشتید را دانلود کردم ولیکن چیزی سر در نیاوردم...امکان داره به خاطر این باشه که برنامه dreamware  ام داره ازش استفاده میکنه؟البته من IIS را غیر فعال کردم...

In reply to bita karimi

از bita karimi در

میخوام به جای 80 از 8080 استفاده کنم اینکه مشکلی پیش نمیاره؟

In reply to bita karimi

از mojtaba ka در
با سلام من یه مشکل د ارم اونم اینه که مودل رو که نصب می کنم فقط از همومن آدرسی که نصب می کنم run می شه مثلا اکه لوکال هاست نصب کنم با همون لوکال هاست و با ip نصب کنم با همون آی پی فقط باز می شه در صورتیکه من نیاز دارم چه ip و چه لوکال نصب کردم با هر ip که در سرورم ست کنم بتونم سایتم رو باز کنم لطفا راهنمایی کنید
In reply to mojtaba ka

از mehrdad key در

سلام دوستان عزیز در مودل

من امروز صبح با مودل آشنا شدم. به نظرم جالب میاد مخصوصا اینکه پشتیبانی فارسی داره.

من یک سایت دارم در خصوص آموزش زبان انگلیسی و به تمام علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی آموزش می دهم. چطور می توانم سایتهای فارسی را در این خصوص ببینم و ایده بگیریم؟ لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.

با تشکر

(توسط Shamim Rezaie ویرایش شد - زمان اصلی طرح مطلب جمعه، 16 دسامبر 2016، 1:48 بوده است)

مطابق با قوانین مودل درمورد تبلیغات، لینک‌های موجود در متن شما پاک شدند. در صفحهٔ پروفایل‌تان می‌توانید لینک به سایت خود را قرار دهید.

In reply to mojtaba ka

در پاسخ به: استفاده و نصب مودل

از Shamim Rezaie در

کاری که می‌تونید بکنید اینه که به‌جای IP از یک اسم دامنه استفاده کنید. بعد تنظیمات DNS شبکه داخلی‌توی رو به‌نحوی انجام بدید که اون دامنه روی سرور (یا کامپیوتر) شما بیافته.

روش دیگه‌ای هم هست که قبلا اینجا پیشنهاد کردم، ولی الان دیگه خودم هم پیشنهادش نمی‌کنم. این روش با اجرای کرون از طریق cli مشکل داره و یکی از ساده‌ترین مشکلاتی که بهش برمی‌خورید اینه که ایمیل‌هایی که از تالارهای گفتگو برای کاربران ارسال می‌شود دارای لینک‌های خراب هستند.