Προβλημα με το μηχανισμό εγγραφής στο moodle

Προβλημα με το μηχανισμό εγγραφής στο moodle

by Παναγιώτης Χημικός -
Number of replies: 4
Έχω εγκαταστήσει το moodle σε server (www.neorama.net.gr/moodle). Δεν μου εμφανίζεται το κείμενο οδηγιών για την εγγραφή νέων μελών. Είχα εγκαταστήσει αρχικά την έκδοση 1.8 και τώρα την 1.9. Στην πρώτη εγκατάσταση της 1.8 ο μηχανισμός λειτουργούσε κανονικά μέχρι κάποια στιγμή ενώ έκτοτε το πρόβλημα δε λύθηκε (ούτε με την εγκατ'ασταση της 1.9).
Average of ratings: -
In reply to Παναγιώτης Χημικός

Re: Προβλημα με το μηχανισμό εγγραφής στο moodle

by Christos Karakirios -

Μήπως στην επιλογή "Πιστοποίηση Ταυτότητας" έχεις αφαιρέσει όλες τις μεθόδους πλην εκείνης της "Λογαριασμοί από το διαχειριστή μόνο";

Η πρόταση μου είναι να είναι ενεργοποιημένη (με το ματάκι ανοιχτό, μιλάω για την έκδοση 1.8.χ) η επιλογή "Πιστοποίηση βασισμένη στο ηλ. ταχυδρομείο". Δεν είμαι βέβαια σίγουρος για το τι άλλο μπορεί να συμβαίνει αλλά, ξεκίνα μ'αυτό και βλέπουμε.

In reply to Christos Karakirios

Απάντηση: Re: Προβλημα με το μηχανισμό εγγραφής στο moodle

by Παναγιώτης Χημικός -
Χρήστο δούλεψε αυτό που μου είπες. Ευχαριστώ πολύ.
Κρίνεις ότι δεν είναι ασφαλές να δίνω δικαίωμα εγγραφής με το μηχανισμό που ενεργοποίησα; Ήταν ασφαλέστερος ο προηγούμενος τρόπος;

In reply to Παναγιώτης Χημικός

Re: Απάντηση: Re: Προβλημα με το μηχανισμό εγγραφής στο moodle

by Christos Karakirios -
Παναγιώτη δεν είναι θέμα ασφάλειας αλλά πολιτικής δικής σου. Με τον τρόπο αυτό δίνεις το δικαίωμα σε οποιονδήποτε θέλει να γίνει μαθητής σου, αυτόματα, δίνοντας μόνο τα στοιχεία του email του. Αυτό σημαίνει ότι μόλις κάποιος δώσει του, θα του στείλεις ένα email επιβεβαίωσης και μόλις κάνει κλικ εκεί θα δημιουργηθεί ο λογαριασμός του (για την ακρίβεια ο λογαριασμός του θα είναι ήδη δημιουργημένος αλλά θα ενεργοποιηθεί. Σημείωση εδώ ότι υπάρχουν και αρκετοί μηχανισμοί αυτόματοι (bots) που κάνουν αυτή τη διαδικασία. Δηλαδή θα έχεις μαθητές που ίσως δε γνωρίζεις ποιοι είναι ή και το τι θέλουν. Μπορείς φυσικά πάντα (και πρέπει) να κάνεις έναν έλεγχο στους χρήστες σου για να διαγράφεις ότι "σκουπίδι" υπάρχει (π.χ. χρήστες που αντιστοιχούν σε πορνό sites για διαφήμιση των προϊόντων τους στο προφίλ τους).
Η χρήση του συστήματος πιστοποίησης αυτού είναι καλή όταν απευθύνεσαι σε μεγάλο κοινό (δηλαδή έξω από το σχολείο, φροντιστήριο ή ήδη υπάρχοντες μαθητές σου).
Αν πάλι θέλεις να προσφέρεις μαθήματα σε μαθητές σου στην τάξη (π.χ. blended μορφή), τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο πιστοποίησης "Λογαριασμοί από το διαχειριστή μόνο". Βέβαια κανένας άλλος δε θα μπορεί να κάνει μόνος του λογαριασμό και θα πρέπει να επικοινωνούν μαζί σου με κάποιον τρόπο και να ζητούν από εσένα τη δημιουργία του λογαριασμού. Ίσως χάσεις όμως έτσι άτομα που θα φοβηθούν να εμπιστευθούν κάποιον μέσω του διαδικτύου.
Σημείωση: Η δημιουργία λογαριασμού δεν επιτρέπει αυτόματα την είσοδο σε κάποιο μάθημα. Θα μπορούσες να έχεις κάποιο/α demo μαθήματα ανοιχτά για όλους και τα κανονικά μαθήματα να ζητούν κλειδί εγγραφής (το οποίο μπορείς να στέλνεις μόνο σε αυτούς που έχουν ολοκληρώσει την οικονομική τους τακτοποίηση.
Βλέπεις ότι όλα είναι θέμα πολιτικής χρήσης του moodle. Για περισσότερες πληροφορίες, ειδικά για τον τρόπο στησίματος των μαθημάτων, μπορείς να επισκεφθείς (αν θέλεις φυσικά) το www.e-courses.gr. Έχω δημιουργήσει εκεί κάποια μαθήματα πως να στήνει κάποιος ένα μάθημα στο moodle καθώς και για διάφορα άλλα θέματα. Πάντως και να μην έρθεις εκεί, εγώ θα απαντάω σε όσα γνωρίζω στο φόρουμ αυτό wink. Να είσαι καλά και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.
In reply to Christos Karakirios

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προβλημα με το μηχανισμό εγγραφής στο moodle

by Παναγιώτης Χημικός -

Ευχαριστώ και πάλι. Ήδη έχω μπει στο www.e-courses.gr και με βοήθησε στην κατανόηση αρκετών θεμάτων.