Forum ogólne dotyczące platformy Moodle, za wyjątkiem dyskusji związanych z tłumaczeniem.

Do tego celu powołane zostało oddzielne forum Tłumaczenia.

Połączenia z AD

Napisane przez: Mariusz Tomczyk ()

Witam

Niestety mam problem połączenia moodle po LDAP. Moodle mam ustawiony na zewnątrz sieci i przez to nie mam łączności z AD.

Czy istnieją jakieś inne sposoby aby to wykonać, np. plik csv wygenerowany z AD?

Nie można dodawać ani usuwać pytań (były już jakieś podejścia)

Napisane przez: Rafal T. ()

Jak w temacie. chciałbym dodac kolejne pytania do testu ale nie mogę bo był już rozwiązywany przez uzytkowników. Jak mogę to zrobić aby nie tworzyc nowego quizu?

Tłumaczenia

Napisane przez: Adam Kasianowicz ()

Witam mam problem z tłumaczeniem.

Mam moodle 3.9.10, podczas próby tłumaczenia z dowolnego angielskiego tekstu na pl wyświetla się błąd



Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/admin/tool/customlang/filter_form.php on line 35


Ta strona powinna się automatycznie przeładować. Jeśli nic się nie zmienia proszę użyć hiperłącza "Kontynuuj" umieszczonego poniżej.

Błąd wyjścia (error output), wyłączam automatyczne przekierowanie


Pozdrawiam


Poszukiwana/Poszukiwany specjalista platformy moodl

Napisane przez: Łukasz Walczyk ()

Dzień dobry,

Szukam osoby do współpracy w kwestii konfiguracji moodla. Chodzi o początkową konfigurację platformy, przeszkolenie kilku pracowników z obsługi. Dodatkowo wchodzi w rachubę współpraca okazjonalna w razie problemów w przyszłości z platformą. Zachęcam do kontaktu l.walczyk@kawczynski.com.pl



USOS i Moodle

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()

Dzień dobry,

w związku ze zmianą systemu obsługi dydaktyki wdrażamy integrację Moodle z USOSem. Po pierwszych testach funkcjonalności natknęłam się na kilka "utrudnień". Mam pytanie jak to wygląda na innych instalacjach (dodam, że korzystamy z wtyczki integrującej z MUCI).

1. Skala ocen, jaka pobiera się z USOS, w Moodle przekłada się na punktację ocena 2.0 - 7pkt, 3.0 - 6pkt, 3.5 - 5 pkt, 4.0 - 4 pkt, 4.5 - 3pkt, 5 - 2pkt, 5.5 -1pkt. O ile i tak wykorzystanie tej skali do liczenia średniej nie jest wygodne, o tyle w wielu miejscach dziennika czy aktywności studentom/prowadzącym wyświetla się komunikat - "Maksymalna ocena do uzyskania to 2.0 !!!", Przedział ocen dla danej aktywności to (5.5 - 2.0)
Jakakolwiek zmiana po stronie Moodle nie wchodzi w grę, gdyż każda aktualizacja kursu z poziomu USOSWeb aktualizuje także skale ocen (porównując zarówno nazwy ocen jak i wartości - order_key). Czy jedynym rozwiązaniem jest odwrotne zdefiniowanie skali w USOS? Jakie to ma konsekwencje dla USOS?

2. Kursy z USOS identyfikowane są w Moodle po nazwie krótkiej.
Czy zakładając ręcznie (czyli nie z poziomu USOSWeb) pusty kurs na platformie Moodle nadając mu adekwatną nazwę krótką tożsamą z identyfikacją kursu w USOS można uzyskać efekt, że USOSWeb już nie będzie tworzył nowego kursu w Moodle tylko pozwoli zaktualizować istniejący?
Na chwilę obecną testy w środowisku testowym, do którego otrzymałam dostęp, pokazują, że takie rozwiązanie nie działa (ale z racji braku deweloperskiego dostępu do USOSWeb i wnikliwej analizy czy jest możliwe, że problem tkwi w cachowaniu USOSWeba?).

3. Tworzymy kurs do przedmiotu X w Moodle przez USOSWeb. W UsosWeb pojawia się link do tego kursu o idKursu np. courseid=7.
Administrator kasuje kurs o courseid=7 z platformy Moodle. Próba utworzenia w USOSWeb nowego kursu dla przedmiotu X skutkuje błędem. Po kilku próbach udaje się utworzyć nowy kurs, ale link do kursu kieruje dalej do kursu courseid=7 (a nie tworzy nowego?).
Czy takie zachowanie wynika a) z braku poprawnej konfiguracji zadań w cronie po stronie USOSWeb czy może cache? Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją?
Czy/gdzie przechowywany jest link do kursu Moodle w USOSWebie?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Znikająca opcja z "Dodaj blok"

Napisane przez: Ryszard Mag ()

Dzień dobry,

Pod,  Administracja->Strona Główna-> Ustawienia strony głównej->Podsumowanie strony głównej jest informacja "To podsumowanie można wyświetlić na stronie głównej za pomocą bloku podsumowania kursu/strony."

Po przejściu na stronę główną, "Włącz tryb edycji" i z lewego menu "Dodaj blok"  wybrałem "Podsumowanie kursu". Umiejscowił się po lewej stronie mimo że w opcjach rozwijanego menu "Domyślna lokalizacja" było  "Prawo".  

Próba przeniesienia do środka za pomocą ikony 4grota  nie powiodła się. Przełączenie "domyślna lokalizacja" na  "środek" spowodowała zniknięcie całego bloku i jednocześnie zniknięcie opcji wyboru "Podsumowanie kursu" w "Dodaj blok" na Strona domowa (na innych stronach można wybrać Podsumowanie kursu) 

Czyli moodle wie że na stronie głównej dodano już blok "podsumowanie kursu" ale go nie wyświetla.

Macie Szanowni jakiś pomysł ?

Pozdrawiam,

Ryszard



moodle 3.9.10, adaptable


 

Blok HTML na głównej stronie

Napisane przez: Michał Ow ()

Witam,

mam pytanie, czy istnieje możliwość aby blok HTML który umieszczę na stronie głównej(Kokpit) powiedzmy pod nazwą 1 wyświetlał się tylko kursantom, kolejny blok HTML pod nazwą 2 wyświetla się tylko nauczycielom. W obu blokach chciałbym umieścić inne treści widoczne odpowiednio dla kursanta i nauczyciela.

Próbowałem za pomocą edycji uprawnień po dodaniu tego bloku i zresetowaniu wyglądu ale niestety nie zadziałało.

Moodle mobile – plany aplikacji

Napisane przez: Justyna Frelich ()

Na stronie https://apps.moodle.com/local/apps/  wskazane są plany aplikacji.

Czy plan aplikacji jest wykupowany na ilość korzystających z danej platformy osób? Czy jest wykupowany na daną bazę (działająca platformę w danej instytucji)?

Czy można poprosić o opis wyszczególnionych na wskazanej stronie zagadnień? Co dane zagadnienie obejmuje?

Czy istnieje polska wersja aplikacji?


Aktualizacja z 3.4. do 3.5 lub wyżej — MOJE OBAWY

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

Dzień dobry,

obserwacja Waszych dyskusji na podobny temat, ale także brak pewnych dodatków, do których się przywiązałem, przyczyniły się do tego, że zatrzymałem się na Moodle 3.4.4+ i tak minęło kilka ładnych lat 😉.

Przed przystąpieniem do takiej aktualizacji — do np. 3.8 — poprosiłem o pomoc/radę firmę hostingową (do niedawna hekko.pl a teraz cyberFolks) u której mam od 14 lat wykupioną usługę. Zadałem im pytanie o wymagania serwera itp. Wszystko jest niby OK. — ale, gdy zapytałem o takie uwagi, które pojawiają się począwszy od wersji 3.5, jak ta:  

„Jeśli używasz MySQL lub MariaDB, upewnij się, że twoja baza danych obsługuje pełny UTF-8 (utf8mb4), jeśli zainstalujesz nową instancję Moodle. Skrypt CLI może być użyty do konwersji na utf8mb4, jeśli aktualizujesz. Możesz nadal używać "utf8_*", ale wtedy ostrzeżenie pokaże, że baza danych nie korzysta z pełnej obsługi UTF-8 i zasugeruje przejście na "utf8mb4_unicode_ci". Zobacz MySQL pełna obsługa Unicode, aby uzyskać szczegółowe informacje. Jeśli włączysz utf8mb4, * musisz * użyć formatu pliku Barracuda.”,

to już ich porady są  w stylu „proszę zaryzykować”, albo „tego typu pytanie należy zadać webmasterowi lub programiście” , no i że na pełny UTF-8 (utf8mb4) nie ma co liczyć.

Zatem mam do Was Koledzy pytanie — czy warto w takim wypadku przechodzić na wyższą wersję?

Czekam na przyjacielską radę 🙂.
Pozdrawiam
SG

Rola administratora – dostępne funkcjonalności

Napisane przez: Justyna Frelich ()

Dzień dobry,

Wg mojej wiedzy w Moodle osoba z rolą administratora ma najszersze uprawnienia. Do wszystkiego ma dostęp. A mnie interesowałoby, aby administrator miał dostęp tylko do konfiguracji serwisu, zakładania kont (choć może lepiej tą funkcję powinien realizować manager) i może jeszcze jakieś (np. tworzenie kategorii), ale nie powinien mieć dostępu do kursów, testów – materiałów merytorycznych.

Czy wie ktoś, czy zostało to rozwiązane np. podczas instalacji ?

Czy w jaki inny sposób to wymaganie można zrealizować?

Da radę ktoś pomóc ? uśmiech