Образователен портал - препоръки и идеи

Образователен портал - препоръки и идеи

by George Totkov -
Number of replies: 52

Добър ден на всички!

Следя дискусиите внимателно (особено за общите Moodle-ски Bg проблеми и Националния портал) и се радвам, че ентусиастите в България не са на изчезване.

Повече от 25 години се занимавам професионално с проблемите на е-обучението и провеждането на дистанционно обучение, а напоследък, покрай проекта BEST, и с идеите на откритото Moodle общество.

По всяка вероятност съм на най-много години измежду всички участващи (и четящи) форума, и затова ще си позволя кардинално мнение (и предложение).

Когато човек има мнение, което е в разрез с официалното (например, за изгледа и функционалността на един Национален образователен портал), и особено ако счита, че съществуват по-добри решения за благото на нашите деца, би трябвало да формулира и декларира своята позиция по-категорично и най-вече - публично.

Струва ми се, че би трябвало мнението на българското Moodle-общество да бъде огласено (публикувано) в национални медии. Освен това, към него биха могли да се присъединят и граждански сдружения (напр. Асоциация за развитие на инф. общество), академически структури, и т.н.

Възможно е също, официално да не се ангажират неформални организации или институции, а само отделни учени, преподаватели или професионалисти от бранша.

Друг вариант (може да го реализираме във всички случаи) - да направим с общи усилия обективен анализ на функционалността на Националния портал с конкретни изводи (вкл. за отношението качество:финансиране) и препоръки (как би трябвало да изглежда), а този анализ да се разпространи като независимо експертно мнение, подписано от известни професионалисти в областта на е-обучението.

Разбира се, възможни са и други решения, но най-важното, което би трябвало да се случи е: обсъждането да излезе от кухнята, и да се прехвърли на площада.

Ваш

доц. д.м.н. Георги Тотков (Пловдивски университет)

(Edited by Milena Leneva - original submission Saturday, 9 December 2006, 04:20 PM)

In reply to George Totkov

Re: Превод: Национален образователен портал - 500 000 лв за скин на Moodle?

by Svetlin Stoyanov -
Моля администраторите да ме извиният за дългия постиг и приканвам доц. Тотоков това да дискутираме в друг форум.

Уважаеми Доц Тотков,
Дали ще се работи с eLse или с откраднат Moodle не знам кое е по доброто решение!

Първото което трябва да се направи е да се определят
хората зад фирмите изграждащи портала. През ДАКСИ например
и да се сизира прокуратурата и предупреди министерството
за ходещите по ръба на закона (според мен) лица и фирми.
> Когато човек има мнение, което е в разрез с официалното
> (например, за изгледа и функционалността на един Национален
> образователен портал), и особено ако счита, че съществуват
> по-добри решения за благото на нашите деца, би трябвало да
> формулира и декларира своята позиция по-категорично и най-вече
> - публично.
Не е необходимо да декларираме нищо. Достатъчно е да се алармира аврора на Moodle за съществуването на този портал
той ще си прецени и може да осъди фирмите и министерството
за незаконни действия ако има такива. Резила и финансовите
загуби ще са за цялата държава, защото механизмите за
лишаване от власт и конфискация на незаконите доходи не работят
в България. 238 евро е официално таксата за избягване на съдебно преследване. Хората са взели 250 000 не им е проблем да ги платят.

> Друг вариант (може да го реализираме във всички случаи) - да
> направим с общи усилия обективен анализ на функционалността на
> Националния портал с конкретни изводи (вкл. за отношението
> качество:финансиране) и препоръки (как би трябвало да
> изглежда), а този анализ да се разпространи като независимо
> експертно мнение, подписано от известни професионалисти в
> областта на е-обучението.
Не си заслужава да им показваме недостатъците, че да знаят за какво да вземат още пари като тръгнат да ги оправят.

> Разбира се, възможни са и други решения, но най-важното, което
> би трябвало да се случи е: обсъждането да излезе от кухнята, и
> да се прехвърли на площада.
Извинявайте но това си е вятър и мъгла. В Университета ни има назначена комисия за дистанционно обучение но вместо Moodle беше избрана eLse. Намериха се пари и eLse да бъде "подарена" на всички Университети. Парите винаги ще се харчат от тези които ги управляват а ефекта ще е като този с интернета в Бяла (Варненско) - той е 5 пъти по бавен в субсидираната от държавата зала от колкото в която и да е частна.

Вижането ми за бъдещето е следното:
Министерството ни ще се сгази лука с Moodle, като направи и с подарения от Microsoft 200 000 левов пакет и лиценз за тяхният софтуер за обучение. След това ще дадат луди пари за Blackboard
дано и нещо да стане с най-добрият бизес пакет за ДО. Дано да се окажа лош пророк!
Така става със всичко направено само за да се източат пари. След като се вземат парите хората се хващат да точат от другаде.
Така стаna и с eLse и със много други продукти и инициативи. Така работи системата у нас!

С уважение
С. Стоянов
In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Превод: Национален образователен портал - 500 000 лв за скин на Moodle?

by Daniel Denev -

За ...

   eLse е система от доста остаряло поколение. Всъщност при нея всичко се "върти" около електронното учебно съдържание и концепцията "електронен курс". Оптимистично определение за последната е "Система за управление на електронни курсове CMS" В света съществуват и неща като LMS "Системи за моделиране на учебният процес" такава е прекрасната система LAMS (вече я има и на Български Език). Проблемът при последната е, че потоковата структура е линейна. За BEST няма да говоря. Ще спомена само, че е ново поколение, че е нещо много повече от CMS и LMS взети заедно и ще завърша с това, че е прототип - чисто българска еволюция на Moodle. За мен всички системи са добри!!! Лоши НЯМА!!! Платформата е без каквото и да било значение.

  Въпросът е: "Има ли съвместимост???" Стандартите от 1000 години са известни (SCORM!!!!!!) Право на всяка образователна институция е сама аргументирано да си направи своят избор и аз тук няма да прокламирам "Използвайте тази или онази!!!!" За мен това е "спор" лишен от всякакъв здрав разум, зад който ще прозират нечий финансови интереси (последното НЕ Е ПО МОЯТА ЧАСТ И ВЪОБЩЕ НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА!!!) Има нещо много, много, много ... по важно тук:

  Изграждането на образователна мрежа между отделните образователни институции. Тази концепция наречена "Български виртуален университет" е известна отдавна, тя е прекрасна и моята мечта е да я видя РЕАЛНО!!! Създадена (до последният заложен в нея етап).

   Преди BEST са били създавани толкова много платформи, натрупан е такъв опит, че думи нямам... Кой съм аз, че да твърдя каквото и да било... Не искам да звуча зле, но НЕ мисля, че е необходимо "топлата вода да бъде откривана наново". Това което е направено в BEST е анализ на натрупания до момента опит (световен и български), участие в разработването на отделни модули на Moodle и LAMS, и естествено дефиниране и описване на нерешените проблеми. Проведени са множество експерименти и са търсени решения на ново-възникналите проблеми. Работи се, упорито и със старание - вече 3 години. Период предхождащ ПЪТИ обсъжданите тук срамни действия на "държавни хора" и "помазани фирми". Едно е да вземеш парите и да не свършиш работа, СЪВСЕМ ДРУГО Е ДА ВЗЕМЕШ ПАРИТЕ, "вършиш работа", НО С "РАБОТАТА" СИ ДА СЪЗДАВАШ РЕЗИЛ ЗА ДЪРЖАВАТА.....

   СИНЪТ МИ НЕ Е БЯЛА МИШКА ГОСПОДА!!! НЯМА И ДА БЪДЕ!!! НЕ И ВЪВ ВАШИТЕ ЕКСПЕРИМЕНТИ!!!

ОБРЪЩЕНИЕ КЪМ ГОСПОДАТА ОТ МОН: "Първо си изяснете концепциите и стратегиите относно образованието, ПОСЛЕ ГОВОРЕТЕ ЗА НЕЩА ОТ КОИТО И ПОНЯТИЕ СИ НЯМАТЕ - КАТО НАПРИМЕР : ЕЛЕКТРОННОТО ОБУЧЕНИЕ!!!" Тук искам да вметна и друго- ЕДНО е да "оплюваш" нещо направено ДРУГО Е да предложиш алтернатива. BEST е една, НО не и единствена алтернатива!!! Както често се казва "Кучетата си лаят, керванът си върви", т.е. си взимат парите!!! И НЕЩАТА ЩЯХА ДА СА СИ ТОЧНО ТАКА!!! ... ОСВЕН ОБАЧЕ АКО НЕ СЪЩЕСТВУВАШЕ АЛТЕРНАТИВА ЗА КОЯТО ВЕЧЕ СЕ ЗНАЕ ПО ЦЯЛ СВЯТ!!! Доста държави вече започнаха да проявяват интерес и това не е тайна. Е? И този път ли да бъде както винаги е било? ЕМИГРАНТ?! О!, НЕ!!! СЕГА "Играта" започва да става интересна! ОСТАВАМ! И ДА ВИДИМ КАКВО ЩЕ СТАНЕ!

P.S. В България има достойни мъже като доц. Тотков, доц. Смрикаров ... и едва ли тук има място да изброя всички, които години наред са давали своят принос и продължават съвестно да работят за Българската кауза! Едва ли тук е мястото да изкажа и своята благодарност към тях, но концепцията за "Български виртуален университет" и другата концепция за "Педагогика в електронното обучение" храня изключително уважение и възхищение. УВЕРЯВАМ ВИ, парите не са проблема! Последните се дават на проектен принцип, срещу нещо конкретно предложено, ПРИ СТРОГА ОТЧЕТНОСТ! Всеки който действа обратно на тези Европейски принципи, създава лош имидж на страната ни, и едва ли на по-късен етап ще се финансира ИЗОБЩО нещо, та дори и завършено на 90%

In reply to Daniel Denev

Re: Превод: Национален образователен портал - 500 000 лв за скин на Moodle?

by Svetlin Stoyanov -

Уважавам ВСВИЧКИ реализиращи в България концепциите на Европейската поитика в сверата на Образованието.

 За себеси съм решил да върша малко работа (колкото ми е по силите) вместо да говоря много сложни и заплетени думи зад които другите да се чудят дали стои нещо.

In reply to George Totkov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -

Здравейте,
Накратко излагам някои от сериозните проблеми на Мудъл, които по моето скромно мнение, биха попречили за това сайт изграден на базата на тази система да функционира като мега национален портал за електронно образование:

Мудъл версия:  1.7   1.6   1.5
Брой таблици: ~163 ~150 ~130

Тоест: от горната таблица става ясен приблизително темпа на нарастване на обектите залегнали в проектната реалзация - с една дума - неконтролируем.  
 
Някои допълнителни съображения:

  • ползването на MySQL като цяло за управлението на данните в проекти различни от персонални сайтове - обикновено причинява сериозни функционални проблеми в термините на болезнената реплика: "mySQL said:", "unable to connect to db", и др.
  • липса на интегритет на данните като се има пред вид конкретната имплементация и основата на "RDBMS"-a
  • липса на официален модел на данните освен хвърчащите постове из форумите, както и подходящата документация
  • невъзможност за репликация на базата данни, както и синхронизиране на отделните инсталации
  • невъзможност за изграждане на клъстери и централизираното управление на множество от сайтове
  • прoкламиране на функционалност за сметка на модел - становища из форумите и то от самите разработчици
  • липса на модул управляващ потребителите - едва след 1.7 има блок за потребители, права и роли,но не и отделен модул за мениджмънт на потребителите - валидиране, създаване и т.н.
  • web services - изобщо не се споменава...

Поздрави,
Петър

In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Защо ... ?

    Обсъждането на темата е редно да бъде правено от множество гледни точки. От гледна точка на преподаватели използващи или използвали Moodle в своята практика, от гледна точка на администратори, администрирали или в момента администриращи сайтове под Moodle, от гледна точка на Програмисти разработвали някога или правещи го и в момента нещо за системи за дистанционно обучение (както забелязвате тук не визирам само Moodle), от гледна точка на педагози и методисти запознати с материята на управление на процеса на обучение, от гледна точка на лингвисти добре познаващи терминологията ... едва ли тук бих могъл да посоча всички разрези и изгледи в които се налага да бъде показан въпросът. Моята биография не е от интерес за никого тук. Просто попадам във всяка една от изброените категории, като само ще допълня, че изкарвайки си прехраната години наред работейки във всяка от изброените области включително и като ръководител на проекти (не само софтуерни) и мениджър на софтуерни компании, имам цялостен поглед на неща развиващи се по този начин, както се случва с обсъждания тук портал. Очаквайте съвсем скоро анализ, аргументиран, безпристрастен при това в изброените разрези.

Анализът, ще обсъдим тук. Относно дали да се пише до Мартин Догиямас ?... Лично мое мнение е (без да ангажирам никого с него разбира се) е ДА СЕ ПИШЕ!!

Има много сценарии...

НАПРИМЕР:

 1. Решавам и му пиша!

 2. Обсъждаме тук и му пишем!

 3. Пишем му, излагаме държавата си, и не променяме нищо!

 4. Мълчим, не му пишем, и всичко си е типично по български - "Всяко чудо за три дни" или "Кучетата си лаят, а кое от тях завлече 500 000 не е ясно..."

 5. Спираме се, оглеждаме се, поемаме дъх и преглъщаме емоциите, И отчитаме следното:

- Тези хора могат да бъдат съдени не само в България (не е ясно тогава какви са таксите за избягване на съдебно преследване)
- Съществуват множество алтернативи, защото електронно обучение не значи BEST, нито Moodle
- Техническите софтуерни проблеми на Moodle не са проблеми на BEST (включително тези с ролите, управлението на потребители и тези с базата данни, въпреки, че изрично казвам - BEST е базиран на Moodle)
- BEST е само прототип, който съвсем скоро се очаква да "придобие плът и кръв"
- Въпрос: "Защо се получава така, че вече някой е получил пари, а междувременно съществува нещо ПЪТИ по добро, при това 90% готово?"
- Кой би могъл да спре, и как, стартирането на паралелен проект, при това независещ по никакъв начин от финансиране от държавата?
- Каква воля за промяна показваме, ако си мълчим? Ако не пишем до Мартин Догиямас, ако не изнесем нещата в медиите, ако нямаме смелостта да кажем публично какво мислим, а само си търкаме клавиатурите с писане на безсмислени постинги?

 Лично аз бих искал да заостря вниманието ви на 5-тият сценарий, защото тези които ме познават много добре осъзнават, че това не са само празни думи...

In reply to George Totkov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
Здравейте,

Бихме могли наистина да пишем на Мартин. Лошото е, че ще станем за резил. Но по-добре така, отколкото да си мълчим.

Ясно ми е, че нито ще върнат парите, нито ще се извинят. Но поне ще ги ударим през пръстите.

Лично на мен не ми се иска да се завихрят някакви мащабни медийни дискусии, защото в повечето случаи са загуба на време.

Решаваме какво точно да пишем и пускам писъмцето на момента. Ако решим, че това е начина.

Поздрави,

Снежи
In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -

Здрасти, Снежи,

По-добре да не пишем на Мартин, по-добре да запазим малко от представата и достойнството на България...

Хората няма да ни решат проблемите - ние сме тези, които трябва да предприемат нещо...

Нека покажем, че имаме мнение, нека потърсим съмишленици, нека се обединим и заедно, без да се караме да покажем това, което мислим.

Ние не сме стадо без пастир, та да долети някой от Австралия и да оправи с магическа пръчка нещата...още повече, че аз бидейки и черната овца в стадото не смятам, че ще и може - показвам това с мнението си в по-горния пост, за Мудъл като цяло, както и за разработки базирани на него cool.

Поздрави,
Петър

In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by v mih -
Нека не забравяме, че МОН плати на фирма за определена поръчка, а това как фирмата си е свършила работа и какво е ползвала - ако не е фиксирано специално в договора - Мон не носи отговорност.Припомнете си виртуално училище "По жицата" - сайта е правен по поръчка на българин от САЩ/ ако не се лъжа/, но е изграден от бълг фирма, която ползва Atutor. И този сайт е добре платен, и работи в нета от 2 години и се радва на добър успех.Ползват го предимно деца на емигранти от почти цял свят.
Има много сайтове , които ползват Moodle , но все още много малко хора знаят за какво става въпрос. Не мисля , че трябва да се пише на когото и да е било. Истината е , че това е едно от малкото неща, които правителството се опита да направи , но пак изпусна тези, които трябва.Не стига , че дуцата четат учебници на стил, разбираем само за създалите ги , ами ще четат тези глупости и в нета.
Поздрави
In reply to v mih

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
Напротив, носи всяка отговорност, защото са пръснати 500 000 лева от нашите пари, от парите, които всеки месец се удържат от нашите заплати и министерството е за това там, за да контролира как е изпълнена поръчката. Казвам пръснати, защото резултатът е силно незадоволителен. Ако поне до някъде беше изпълнена задачата - чудесно, електронното обучение е скъпо нещо, нека се дават пари, но Moodle с линкове към някакви външни сайтове и copy-paste на съдържанието на учебниците - съжалявам, но това не е от полза никому!

Когато се възлага поръчка за учебник МОН контролира какво излиза от печатницата, нали? От къде на къде електронното съдържание няма да се контролира и МОН няма да носи отговорност?

По моето скромно мнение, като оставим ВСИЧКО друго настрана, тук става въпрос най-малкото за нарушаване на авторски права. Вероятно също и за съзнателно заблуждаване на обществеността и недобросъвестно усвояване на пари, които, отново държа да отбележа, идват от данъците, които ВСИЧКИ плащаме!




In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -
> По моето скромно мнение, като оставим ВСИЧКО друго настрана,
> тук става въпрос най-малкото за нарушаване на авторски права.
Не е 100% сигурно. Когато се види договора между държавата и фирмите тогава може да се твърди. Писането до Мартин не означава резил а единственият начин някой да покаже договорите на светло.
Ще се обадят от чужбина и ще попитат на държавно ниво защо сте махнали логото на Moodle като го изолзвате? Я даите да видим спазили ли сте изискаванията за ползване на софтуера или крадци са ви продали нещо което не е тяхно. Сигурен съм, че дори да има взети пари под масата от държавни чиновници, те ще си измият ръцете с фирмата и ни лук иали ни лук мирисали.
Това обаче ще бъде прецедент и следващите току виж се замислили що да горим ние ако ни хванат.
Колкото до идеите и науката. В Европа се ценят собствените идеи. Много често обаче в България наблюдавам принципа "Вземаме идеите от чужбина и ги обявяваме в България за свои и обратното".
Резила е голям и вече съществува и не бива да действаме на принципа "дайте да не орезиляваме държавата". Само хората с нисък интелект оценяват държавата по делата на отделни нейни представители.
In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Хронология на един абсурд... или Спрете безумието!!!

Хронология (цитатите са от Computerworld - бр. 32, 2006 / ИТ проекти

На Интернет страницата на Министерството на образованието и науката в равносметката за изминалите 16 месеца на правителството по отношение на въвеждане на и нформационни и комуникационни технологии в училищата пише: ИКТ в училище: МОН обяви 2006 за година на е-образованието.

В рамките на кампанията беше създаден информационният сайт www.e-edu.bg, "който вече е посетен от хиляди ученици и учители"?! "Бяха разработени  електронни учебни курсове по 9 учебни предмета?! (кои всъщност са те?)" за класовете на гимназиалния етап на образованието. Разработени бяха електронни учебни курсове по български език и литература и по математика за гимназиалния етап и по информационни технологии за V клас. Приключи процедурата за закупуване и доставка на мултимедии, преносими компютри и многофункционални устройства за нуждите на българските училища. Обучени са 3200 ръководители на компютърни кабинети и 1000 инструктори за обучение по базови и специфични компютърни умения, в ход е процедура за обучение на 2000 преподаватели по информационни технологии за V клас, обучени за ползване на компютърна техника са 45 000 учители от общо 108 569, като обучението на ос таналите ще продължи и занапред. Продължава работата по изграждането на национален образователен портал, който "ще стартира до началото на учебната 2006/2007 година" (Коментар: Наистина ли е стартирал?). Чрез промяна на учебния план за прогимназиалния етап в задължителната подготовка за първи път е въведено обучение по информационни технологии в V клас. По надолу в раздела “МОН през следващите 12 месеца на правителството” се казва: “До 15 септември ще бъде стартиран националният образователен портал.” Датата на първия учебен ден отмина отдавна. Ние сме в очакване на старта на Националния образователен портал, в който са инвестирани близо 600 000 лева. Очакваме го така, както го очаквахме през юни. Защото така беше обещано.

Факти: Лексис "усвояват" близо 550 000 лв. (500 000 за портала и около 50 000 за учебниците), а представя със сериозно закъснение по проекта сайт (не портал!) базиран на софтуер с отворен код (абсолютно неподходящ за целта) в пълен разрез с неговия лиценз (за тези които не са го чели, ще публикувам на български и съдържан ието му (на лиценза), ако в българия авторските права и лицензите не означават нищо, някъде по света това се преследва, а и там засегнатите хора, уверявам ви могат да си го позволят да си потърсят правата!).

Много важен е въпроса: За какво точно са взети парите по онази част от проекта (договора) касаеща софтуерната платформа. За незапознатите: Освен http://moodle.org съществува и нещо наречено http://moodle.com и тук само ще спомена, че ще бъда изключително старателен в стремежа си да ви запозная как точно е дефинирано комерсиалното използване точно на този софтуер наречен Moodle (това, че е базиран на Moodle официално се споменава "съвсеее...м тихичко") , в предвид мащаба на проекта последното е твърде подозрително. Кое е позволено и кое НЕ (от лиценза)- също! Много, мно го важен е и друг въпрос (всъщност сложен-съставен въпрос) Знае ли МОН че извършва престъпление? Ако НЕ, кой ги държи на тъмно и кои са тези които трябва съ всем ясно да извадят нещата на светло? Ако ли пък ДА, това означава, че те (МОН) умишлено съдействат за извършването на престъпление в нарушение на лиценз за комерсиално използване на софтуер с отворен код. Какво гласи законодателството на другите държави по въпроса, и какво нашето - очаквайте съвсем скоро отново тук.

Цитат: "... Ясни са две трети от изпълнителите за електронното учебно съдържание ..." - Всъщност нищо не е ясно!

Сценарият: По замисъл консорциумът Лексис изработва Централния образователен портал, от който не само ще се черпи електронно учебно съдържание (въпросът с качеството на публикуваните материали и педагогическите цели които се преследват с тях остава открит), но би следвало да се даде възможност на нашите деца "да пишатдомашни" и да "комуникират със свои връстници от другите училища, учители и родители". Твърде трудно можем да си представим това при положение, че не е възможно създаването на регистрация във въпросният портал. Тъй като в момента той е затворен за регистриране възниква и друг интересен въпрос" "Защо се избърза с неговото пускане, като ще бъде държан поне още няколко месеца затворен???" Изпълнителят в лицето на Лексис, включващ СИЕЛА и Лекс.бг, беше определен след процедура на договаряне с Министерството на образованието и науката, до финала на която достигнаха общо петима участници – отделни фирми и консорциуми. Освен Лексис в надпреварата се включи консорциумът на Сирма, Рила Солюшънс и Аксиор, a самостоятелно участваха ITCE – България, CNSys и ЦАПК „Прогрес”.

  Именно така изглеждаше подреждането им след края на конкурсния етап, в рамките на който кандидатите трябваше да представят и защитят както финансовата страна на офертата си, така и техническите си идеи и предложения. Сумата, отделена от бюджета за изграждането и поддръжката на портала за срока на договора от една година, бе предварително известна – около 500 000 лв. Поради тази причина участници в подбора на претендентите за изпълнители на поръчката твърдят, че акцентът е паднал главно върху техническата страна на офертите и широтата на пакета от съдъ ржание, който са предлагали кандидатите. "Победителят стана ясен в последната седмица на 2005 г., когато бе подписан и договорът с него" Коментар: Много интересно е с кого се е състезавал "ПОБЕДИТЕЛЯТ", при какви условия се е състезавал, какво е предложил за да спечели и т.н. и т.н. Според Веселин Тодоров, управител на СИЕЛА, консорциумът е бил предпочетен "заради опита си!?" (опит в какво?!) – Лекс.бг реализира и поддържа успешно съдържанието на едноименния правен портал (Коментар: ... и се решава от някого, че не е проблем - Правото да е като образованието!), а СИЕЛА е утвърдена сред клиентите си, "сред които и 1000 училища" (Твърде кръгла цифра), като доставчик на образователни информационни системи (Коментар: Искам да видя поне една от тях поддържаща формати на поставеното в тях учебно електронно съдъ ржание като SCORM, GIFT, ... Всъщност неловко би се получило, ако хора от такива "утвърдили се" фирми не са чували за последните формати за споделяне на учебно електронно съдържание).

   Освен това консорциумът е предложил и "по-богато съдържание" (!? по богато но АБСОЛЮТНО несъвместимо с въпросната софтуерна платформа, която пък от своя страна е АБСОЛЮТНО неподходяща за портал), твърди Тодоров, както и възможност за неговото постоянно актуализиране за периода на поръчката, но интересното е дали е помислено то кого ще се актуализира, след изтичане срока на поръчката, как точно ще се актуализира след като е изработено (учебното съдържание) по начин не дотам удобен за това (Flash), имат ли думата по въпроса хората методисти и педагози в МОН, с каква скорост е възможно отразяването на промените в учебните програми и планове или дори в другите неща касаещи педагогиката в една такава софтуерна среда каквато е Moodle. Много интересни са и въпросите:

 "Къде и как участват преподавателите в тази система?" Готови ли са те за това? Запознати ли са как да я използват? Какви права ще им бъдат дадени в рамките на този Moodle-базиран портал? Кой ги подготвя в момента как да използват тази среда за електронни курсове? Каква ще е мотивацията им да повишат своята компютърна грамотност? Каква ще е мотивацията им да използват този именно портал, а не друг или дори никакъв? Успешно ли премина проекта "Учители учат учители"???  и наистина спомогна ли последният учителите наистина да станат компютърно по-грамотни?

Дотук само риторични въпроси...

   По договор порталът трябваше да бъде функционален най-късно до 30 юни тази година (последното не се случи и на доста по-късен етап, което отново поставя въпроса, защо е пуснат, а не функционира "значи какво? - хем го има, хем го няма"), като след това изпълнителите ще имат 12 (дванадесет?!) месеца, в които да се "грижат" за техническата му поддръжка и "обновяването" на съдържанието в него. Вече е известно и базисното разпределение на задължения между участниците в победилия консорциум за изграждането на портала. По думите на Веселин Тодоров, неговата фирма би следвало да се грижи основно за осигуряването на съдържател ната част на портала, както и за предоставянето на компонентите за „говорене” (!? на мен порталът наистина ми говори), тъй като за всеки от материалите ще и ма и възможност те да бъдат чути (дано не са имали тук предвид учениците със специфични образователни потребности). Основните технически функционалности е т рябвало да бъдат гарантирани от Лекс.бг, а изграждането и поддръжката на back-office системата е трябвало по договор да се прави от и от двете фирми. Подизп ълнители не са предвидени, защото до тук виждаме само "победители", а както е известно "победителят знае и може и следователно целият пай е за победителя". По замисъл порталът е трябвало (и е така) да бъде базиран на Windows- операционна система за сървъри версия Server 2003, тъй като това е било едно от изричните условия в тръжната документация (!? от кого ли е било поставено условието).

   СУБД-то също по замисъл е трябвало да бъде SQL Server на Microsoft (... малки уточнения:

1. Moodle, на който е базиран порталът не поддържа бази данни за тази СУБД, а за MySQL, PsgreSQLи ORACLE, като въпросът с моделът на базата данни е много ин тересен въпрос;

2. Moodle не притежава релационен модел на базата си данни, и в резултат на последното не е подходящ за портал с голямо натоварване откъм регистрирани потребители или новодобавени функционалности)!!!

   Тук е мястото категорично да обявя, че порталът НЕ Е изцяло отворен код (неща от него които не са отворен код например са компонентите на back-office систем ата?!), което автоматично изважда на бял свят едно ужасно нещо: Дали МОН е получило пълните права и целия код и "документация"!? по проекта??? НЕЩО ПОВЕЧЕ, ЗАПЛАТЕН ЛИ Е ЛИЦЕНЗ за периода на договора.
   ПРОСТО НЕДОУМЯВАМ КАК СЕ ЗАПЛАЩА "ЛИЦЕНЗ" ЗА НЕЩО ЧИЙТО ЛИЦЕНЗ Е ЗА ОТВОРЕН КОД?! По замисъл нашето образователно ведомство трябвало да има свободата да развива портала, възлагайки работата по него на други фирми (аз лично съм абсолютно категоричен, че не бих работил върху нещо "правено" от друг и то по този начин), както и да внася промени в него.
   Най-комичното в случая на фона на целия този ужас е съществуването на паралелната разработка на BEST, нещо признато както в официялния форум на Moodle така и LAMS, така и в много чуждестранни журнали ...

   В офертата на консорциума Лексис първоначално е било предвидено още СИЕЛА, в качеството си на издател на учебна литература (Коментар: Как стои въпросът с педагогическите цели на структурираните в електронните курсове дигитални учебни материали и кой следи за това), да предостави и част от своите "курсове" в електронен вид. И до ден днешен не е уточнен режимът на качване на електронното съдържание по 30-тте предмета за гимназиалния курс. Как и при какви условия са протекли търговете е въпрос касаещ тръжната документация и интересуващи се хора! Министерството е заплатило между 18 и 20 хил. лв. за всеки от 30-те предмет а. Така сумата е станала около 600 000 лв (били ли са търсени по-евтини сили и средства тепърва ще установим!!!; как са обосновани разходите? - също; какви са били първоначално заложените разходи? - също; имало ли е реална възможност да бъдат осигурени тези средства? - също).

  Твърде подозрителен е и факта, че още тогава сред "победителите" в конкурса за съдържанието на което се възхищаваме в момента отново е и СИЕЛА!?, която е в консорциум със Софийски университет за изготвянето на съдържанието по предметите „химия”, „биология” и „психология, право, философия и свят и личности”. Сред известните спечелили са ОРАК Инжен еринг с трите курса по информатика, както и „Просвета” за география и физика, и консорциумът ИК „Труд” и „Сирма” за съдържанието по история.

    Неясни засега остават български език и литература и математика!? Защо портала е пуснат и обявен преди в него да са реализирани най-елементарни функционалности??? Защо не е отворен за записване??? Хем го има, хем го няма!?

На кого изнася подобна висяща ситуация? Кой и защо я поддържа? Кой и защо я търпи???

   По замисъл в портала е било предвидено да има не само учебно съдържани е, а и актуализираща се информация за нормативната уредба на родното образование, административните процедури в образованието, вътрешноведомствени актове, както и клипинг на всички информации по образователна тематика, излъчвани в електронните медии или публикувани в печатните издания. На този етап всичко това е реализирано с външни изходящи хипервръзки към други сайтове. Как точно децата ще получат своите регистрационни пароли? - не е ясно. Кой и защо избърза с поя вата на портала? - не е ясно. Какво е предизвикало избързването? - не е ясно.

Следват цитати и коментари от доста поовехтели вече вестници и списания:

"Труд" 23 януари 2006 , 3 стр.

1 млн. ученици и преподаватели в интернет Даниел Вълчев "

... Един милион...??? потребители едновременно ???... могат да влязат в бъдещия национален образователен портал. Той е предназначен основно за ученици, у чители и просветни експерти. "Разработен е въз основата на платформата moodle, по която работи и университетът "Хумболт", обясни Георги Пройчев от ЛЕКСиС. Това е фирмата, разработила портала. Пилотният му проект ще е готов до седмици, а официалният старт ще бъде през юни. Интересното е, че учителите ще могат да пишат уроците си директно в интернет. Например един педагог да го започва, а други да го разработват, поясниха ек спертите. Ще има и готови модули, така че всеки да може да се самообразова по дадена тема или учебен предмет. Ще се правят тестове по различните дисциплини, така че учениците да могат да проверяват знанията си непрекъснато. Линкове пък ще ги свързват с други интернет адреси и най-вече с директорията "www.znam.bg". Достъпът до портала е безплатен и ще става както от училищните кабинети, така и от домашните компютри. Потребителите ще имат свои кодове и па роли (виж по-долу). В специални форуми учениците ще могат да комуникират помежду си в зависимост от възрастовата си група. През цялото време форумите ще бъдат наблюдавани и цензурирани при необходимост, тъй като все пак става дума за образование, поясни Пройчев. Проталът ще е из цяло на български език. В него ще бъдат качени учебници, книги, самоучители, както и новите електронни учебници (виж по-долу).

"Стандарт" 5 януари 2006 , 3 стр.

"Ще пишат домашни в мрежата..."??? В най-скоро време децата ще забравят тетрадките си за домашна работа и ще започнат да пишат домашните си в интернет. Целта ни е изпитването на учениците също да се прехвърли от класната стая в електронната мрежа на бъдещия ни образователен портал. Това обяви просветният министър Даниел Вълчев. След като се регистрират в портала, децата ще получават специални номера и потребителски имена. На учителите пък ще се раздават своеобразни "ключове" - паро ли, с които да получат достъп до работите на учениците си. Всеки преподавател ще може да проверява работата само на своите възпитаници. Така оценките ще мог ат да се поставят, без дори да се налагат срещи между децата и учителите им. Това не е дистанционно обучение, а само допълнителен канал за общуване на учите лите с учениците, обясни министърът. По думите му подобни практики отдавна се използват по света.

"Стандарт" 17 януари 2006 , 3 стр.

Децата ще слушат уроци в интернет Стела Стоянова София. От новата учебна година децата вече ще слушат разказ на уроците си на компютър чрез новия централен образователен портал. Той ще бъде изграден през ю ни. Конкурсът за създаването му е спечелен от консорциума "Лексис", в който участват издателство СИЕЛА и leks.bg. Порталът ще се стопанисва от консорциума една година. Децата ще могат да пишат и пращат домашни през него, да дават мнения за читанките и да свалят текстове. МОН е в правото си да качва там допълнителни четива. За портала са дадени 500 000 лева. Вече са ясни и повечето фирми, които ще създават виртуалните учебници, с изключение на тези по български и литература и по математика. Фирмата ОРАК е спечелила конкурса за помагала по компютърни науки, които ще бъдат правени предимно от ученици от математически гимназии. "Просвета" пък ще подготви книгите по география и физика, "Сиела" - по химия и биология. Цената на един електронен учебник е 18-20 хил. лв., като най-скъпи са тези по още неприключилите конкурси.

"Телеграф" 28 януари 2006 , 8 стр.

Пускат тестовете за VII клас (... не е ли само за IXи XII, както е обявено по-долу???) в мрежата Примерните тестове за кандидат-гимназисти ще бъдат качени в националния образователен портал в интернет заедно с електронните учебници. Това съобщи вчера просветният министър Даниел Вълчев. Стартът на портала е предвиден за месец юни. Тогава в него ще се появят безплатните е-варианти на учебниците за гимназиалния курс. Тестовете ще са от полза на учителите, които ще могат да ги модифицират за свои нужди и да дават свои идеи, които да влизат в системата.

"Сега" 16 януари 2006 , IV стр. ПОЗИЦИЯ

 Дигитално или просто комерсиално образование? С учебници в нета и домашни по мейла учениците няма да станат по-грамотни" Васил Стоянов Просветният министър Даниел Вълчев обяви в началото на годината, че 2006-а ще е година на информационните технологии в образованието. Заради това учебното с ъдържание по 30 предмета ще бъде предлагано на юношите от 9-и до 12-и клас в електронен вид, учебниците ще бъдат качени в образователен портал, а учениците ще пращат домашните си по имейла. Учебниците по няколко от предметите били вече готови. Този факт обаче звучи малко странно на фона на твърденията, че тепърва МОН ще свиква национални съвещания с експертите и с учители, за да обсъди всеки учебен предмет по отношение актуализирането на учебното съдържание и синхронизирането му с изучаваното същия клас по други сходни дисциплини. Не може обаче първо да възложиш на авторски екипи да съставят учебниците, да им платиш по 18-20 хил. лева, а след това да събереш експертите и учителите, т.е. хората, които най-често и най-пряко ще работят в Moodle-базирания портал.

В едно много интересно проучване на "Витоша рисърч" проведено сред 1000 граждани се твърди, че 2/3 от населението все още няма достъп до компютър, 1/3 пък не знаят какво представлява глобалната мрежа. Всеки десети е изразил опасения относно технология та, съдържанието и конфиденциалността на информацията в уеб-пространството. За 2 г. обаче делът на ползващите компютър се е повишил 2 пъти и през 2005 г. е достигнал 30% от пълнолетното население. Домашните потребители са се увеличили близо 3 пъти, а използващите компютър на работното място - 2 пъти. За 2006 г. се очаква 11% от домакинствата с деца да закупят компютър срещу само 3% там, където няма деца. Ако тенденцията се запази, е твърде вероятно делът на имащите достъп до интернет сред населението над 15 г. да достигне 30% в края на годината, сочи още докладът от проучването.

Това отново поставя въпроса: Готов ли е българският учител за работа с Moodle?

Друг произтичащ от първият въпрос е: Защо точно сега излиза такъв портал?

Много, много, много интересен е въпроса: "Кой раздава лаптопи като награда за изработени тестове?"

Всъщност, това което не е ясно е, кой е педагогически грамотен за да съставя тестове и да следи дали това което е заложено в теста да провери като знания е коректно!!! Електронният тест е нов, но не до там ясен методически похват. Приложим ли е той по математика например? Позволява ли той да се проследят разсъжденията на обучаемия? След като вече са раздавани награди на ученици за съставянето на тестове, утре спокойно може да се дават награди на всеки казал гатанка отговора на която не сме се сетили?

Всъщност много основателен е въпроса: Има ли МОН каквато и да било система за оценяване на електронни тестове?

В коя наредба се разглежда това? В наредба №3?! Кой умишлено не с пуска така необходимите указания? Има ли изобщо какво да се оценява? Кой е грамотен да ги създава тези електронни тестове, запознат ли е с теория на тестовете, каква е методиката по която се създават тези тестове и какви са критериите по които се оценяват ???????????????? Ако аз съчиня гатанка и я публикувам във форум в Интернет, това за електронен тест ли се брои или ако мотивът ми е да си направя малко популярност (от която уверявам ви не се нуждая) взема, че си спретна едно конкурсче-викторинка в стил "Ха сега кажи бабиното гатанка" и взема, че раздавам наградки (компютри, мобилни телефони, бонбони...) Moodle притежава ли необходимата гъвкавост за създаване на скали за оценяване? Кой трябва да ги изработи в нашия обсъждан тук портал? Кой трябва законово да ги обоснове тези скали за оценяване на електронните тестове? Ангажирани ли са специалисти за професионално разработване на тестове и тяхната апробация?

Изводи

Разходите без ефект до момента (не само за обсъждания тук портал) се дължат на липсата на предвидено технологично време, на нежеланието да се извършват проучвания по важни въпроси на образованието, взимат се решения без достатъчно натрупан емпиричен опит. Във връзка със стотиците въпроси поставени по-горе ще спомена само, че понятия като "Оценка на качеството на обучението" са направо стряскащи!!! Та това понятие кореспондира ли си с идеята: оценката от ученическия тест да бъде и оценка за училището, в което е учил ученикът? Как стои въпросът с независимото външно оценяване след 7-ми клас?

Следва продължение...


In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
Здравейте,

Съглсен съм с тезата, че всеки трябва да участва в дискусията от позицията на своето поприще. В този тон на мисли излагам следното гледище:

1) Тестове
В допълнение към темата с тестовете засегната от Дидо, Ви предлагам да видите с очите си следните реализационни детайли, касаещи изпитването. Линковете са снети на 12.12.2006 и отразяват тестовия компонент за материалите по Химия за 10 клас. Теста е видим на този адрес - http://content.e-edu.bg/file.php/41/Razdel1-5/test10_1.05.swf, като искрено се съмнявам че замяната на Quiz + Grade, модулите е за сметка на създаването на IMS QTI съвместими тестове (индустриалнен стандарт, залегнал в основата на по-голямата част от комерсиалните системи за електронно обучение. С две думи - представлява стандарт за съставяне, обмяна и пренос на тестове във формат базиран на XML, като обхваща и процеса на екзаминиране.)
Или казано с други думи - flash интерфейса видим в този тест е просто flash интерфейс, ни повече ни по-малко (красота! но за тия пари - толкова)...

2) windows-и, server-и и прочее
има някакви заченки на използване на упоменатите технологии,но май от цялата схема само http://law.e-edu.bg/ е на .NET
или поне само тя видима като такава за момента...

3) Софийски университет
За всички, които са в София е видимо новото амплоа на университета, а за останалите в едно изречение: печатницата е трансформирана в луксозна кръчма,
така щото явно има липса на такива в околността, необходима и пряко свързана с процеса на обучението е и още повече - на новите студенти изобщо не се налага да ходят на лекции - директно от входа могат да навлязат на масата (при възможност направо от също така луксозните коли), защо им е да се губят из прашните аудиторни зали !? Пък тези, които искат да направят нещо - ми нека се трепят, на кой му пука - изпит се взима за "200 марки и едно прасе", както се пее в една доста популярна песен (и то не само в УНСС)... Говорим за образование, нали ? Електронно образование при това и първите стъпки в тази насока на институциите в България.

4) Мартин Д. [Е. Ж. З. И. Й. К. Л. и тн.]
За ситуацията в Софиийски и другите университети ще пишеме ли на Мартин Д.
Ако не на него - на кого ще се оплакваме и за какво ?
И ако пишем на Мартин - какво ще спечелим - на страницата на Националния Образователен Портал - да има лого на Мудъл (в момента няма и помен за това)?

За правни действия трябва правист - съмнявам се, че към настоящия момент има такъв във форума.

Така, че - нека синтезираме това което искаме да постигнем, защото всеки, както правилно Дидо отбеляза, гледа от своята гледна точка.

Поздрави,
Петър

In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
p.s.
По отношение на т.3 - държа да подчертая изрично - не смятам да генерализирам, нито да обвинявам, още по-малко да съдя - има достойни, истински преподаватели - това е безспорен факт. Най-лесно е да пееш за останалите...
In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by nikolay EMILOV -
Ами аз съм студент по право...още не съм завършил и точно затова темета ме интересува живо.За съжаление от правна гледна точка не може да се каже много.Причината за това е че не намирам някакъв законодателен акт който реално да регламентира използването на този вид електронно обучение, разбира се ако някой посочи таакива с готовност ще се запозная с тях!
Колкото до тестовете като начин на оценяване- смятам че това в значителна степен ще намали субективизма и с това ще постави учениците на равна основа защото всеки който има пресен спомен т пресоя си в гимназията знае че учителите имат любимци, а има и нарочени черни овци...
Разбира се мудъл базирания сайт търпи много критики от хора които познават подробно системата му, както и алтернативните системи, но това от което(според мен) има крещяща нужда е спешна промяна в нормативната база.
А имено: - промяна на начините на оценяване
- конституиране на електронните системи за обучение особено във висшите учебни заведения...(защото ми писна от юристи завършили така бленувания СУ, които нямат елементарна компютърна грамотност и молят колеги да им прехвърлят дела от дискети на компютъра...)Мисълта ми е че дори да не са ссъвършени такива начини на образование за много хора ще означават допълнителни познания...
- въвеждане на задължителни периодични тестове които да следят компетентността на преподавателите(разбира се всеки закон има за цел и превантивни мерки.От гледна точка на правната материя това се обяснява със съобразяването с дадено действие или бездействие от страх от дадена санкция.Иначе казано надявам се по този начин да накараме учителите да се развиват като професионалисти от страх да не им изстинат столчетата.
- въвеждане на психо тестове за учителите
- въвеждане на задължителна работа на училищните психолози с децата.(по този начин проблемните деца ще бъдат забелязани преди да са започнали да изразяват агресия например.Дори преди те сами да са го разбрали.Така на тези деца ще бъде помогнато, вместо да ги разкарват по съдебни зали в последствие.
- постановяване на широк кръг задължителни извънкласни занимания(с образователна и най-вече възпитателна цел)
Сега пред законодателя би стоял въпроса за финансирането на подобни промени в законодателството или по-точно за изпълнението им.Е отговора е ясен 1. учителите има среден хорариум от 14 часа седмично- няма да ги заболи ако ги задалжат да се занимават с приятни извънкласни занимания по още 5-6 часа седмично(пак ще работят на половина от нормалните хора и на една трета от часовете които работят голяма част от нас.2.има по около 1 милион евро на ден за членски внос на европейския съюз мисля че една дневна вноска би решила проблема за годишното финансиране на такава реформа. 3. парите които световната банка отпусна за закупуване на достатъчно компютри за всички училища потънаха ако прокуратурата си свърши работата парите могат да бъдат върнати за доброто на децата(разбира се това няма да стане)
In reply to nikolay EMILOV

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
Здрасти, Ники,
ок - нека работим последователно.

Как виждаш от твоя гледна точка - какво е необходимо да се систематизира от случая, който виждаш, така че да се излезе със становище и да се изиска действие по правен ред? Не говоря само за българските съдилища.

Смятам, че всички ще съдействаме (или поне аз смятам - позицията с черния овен направо ме заплени cool не ща да се оплаквам, нито да плача на нечие рамо - обединени смятам ще намерим и съмишленици, а и ще изгелжда по-добре отколкото безпомощно оплакване).

Поздрави,
Петър
In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by nikolay EMILOV -
Здравей,
трогнат съм от вниманието към моите писания, благодаря!
Колкото до моята представа за това как би следвало да се развият нещата-
като за начало смятм че проблемите на образованието трябва да бъдат представени на обществеността.В смисъл открих доста форуми, блогове и прочее неща свързани с тази проблематика, но за съжаление те се посещават предимно от хораз които се занимават с тези неща или поне са заинтригувани от въпроси от този десен.С други думи 90% от хората нямат време, желание достъп до интернет...за да се запознаят с теиз проблеми подробно, не ли да вземат становище.Наистина изключително важна е гражданската позиция която от морална и човешка гледна точка трябва да има всеки по този въпрос, но начина да се фокусира вниманието на широк кръг от хора е безспорно медийна активност.Медийната подкрепа ще бъде следствие от една систематично и търпеливо проведена медийна кампания.Вярвам че има достатъчно специалисти които да осъществят подобно нещо.Подкрепа от хора като активно постващия доцент от ПУ е шевролет(един голям плюс).
Следващата логична(според мен) стъпка е разходка на тези които се заемат с таази благородна мисия до партийнит централи.Ако някой смята че въпроса не е политически или не се нуждае от политическа подкрепа- греши.Няма начин да се надяваме на образователна революция- хората няма да стачкуват за или против униформи например.Истината е в експертно изготвени законодателни промени, а това става най-лесно с подкрепа от дадена партия.Всъщност 90% (или поне така се надявам) от партиите биха внесли предложения за разумни промени в закона , защото все пак идват избори а това е предимство за хората с успешни законопроекти.
Зная че звучи адски кардинално и трудно постижимо, но вярвам че е правилния начин за спасението на децата.Спасение от невежество, ниска обща култура, а в последствие и микроскопични и прогресивно намаляващи шансове за реализация.(бай дъ уей изграждането на центрове към училищата за професионална реализация е друга тема върху която ще поработя в следващите дни)
In reply to nikolay EMILOV

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
Здравей и добре дошъл,

Искрено ме радва наличието на юрист сред нас. За жалост не са само юристите дето молят колеги да им прехвърлят "файлче" на дискета.смяхсмях

Моят конкретен въпрос е:

На GPL лиценза каква му е правната тежест в БГ? Ето линк: http://docs.moodle.org/en/About_Moodle

На пръв поглед се вижда, че Лексис са сгазили лука по поне две точки:

  1. Provide the source to others - код не съм видяла да пуснат
  2. not modify or remove the original license and copyrights - махнато е логото на Moodle на първа страница - поне това се вижда....
  3. apply this same license to any derivative work - тук не знам как точно става, но не видях никъде написано, че образобателния портал е под GPL лиценз.
Те могат ли да носят някаква правна отговорност за това?

Поздрави,

Снежи


In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by nikolay EMILOV -
Здравей!!!
Като за начало благодаря за вниманието и за въпросите!
За съжаление не мога така бързо да дам конкретен отговор.Всъщност правото е така изградено че винаги може да се намери нещо...Да!Отговорност може да се търси но тук въпросът е принципен- Трябва ли?Може би българският мудъл е некачествен , незаконен, недомислен, но е опит!Нечий недостатъчен опит да се направи нещо и все пак опит.Ако той постигне целта си на 10% значи е успешен.Ако помогне дори и едно дете да се осъвършенства- нека!Скъпо-да! Аз нямам никакво намерение да защитавам който и да е, МОН най-малко, но тук става въпрос за развитието на децата и дори най-скъпия и малко ефективен начин е помощ.Децата са най-важното!ДА резултатите са невидими но невидимото е най-ценно...

АКО ОБИЧАШ ЕДНО ЦВЕТЕ, КОЕТО СЪЩЕСТВУВА САМО В ЕДИН ЕКЗЕМПЛЯР СРЕД МИЛИОНИТЕ И МИЛИОНИ ЗВЕЗДИ, СТИГА ТИ НОЩЕМ ДА ПОГЛЕДНЕШ ЗВЕЗДИТЕ, ЗА ДА БЪДЕШ ЩАСТЛИВ.МИСЛИШ СИ "МОЕТО ЦВЕТЧЕ Е ТАМ НЯКЪДЕ..."НО АКО ОВЦАТА ИЗЯДЕ ЦВЕТЕТО, ЗА ТЕБЕ СЯКАШ ВСИЧКИ ЗВЕЗДИ УГАСВАТ! ("Малкият принц" - Антоан дьо Сент Екзюпери)

In reply to nikolay EMILOV

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Здравей Николай,

Това е любимият ми пасаж от любима книга. Друг мой любим епизод е този с лисицата... но това е лирично отклонение. Както сам пишеш, въпросът наистина е много принципен. Моите принципи обаче са други, и нямам как (колкото и да се опитвам) да преглътна ставащото. Просто няма начин. Интересното тук е какво аргументирано и единно становище, без емоции да излезе от кухнята на нещата в съответните медии, да бъдат сезирани компетентните органи, да бъдат известени за ставащото заинтересованите хора както у нас така и тези в чужбина. За себе си (ние тук които познаваме Moodle) трябва да изясним как би следвало да изглежда един такъв портал (и портал ли трябва да бъде изобщо). Що се отнася до "вършенето на работа на 10%" само ще спомена, че моето дете не живее от трохи. 10% просто не е достатачно. Ако трябва да съм точен Николай, аз съм запознат с правната страна на въпроса (как стои у нас, и как в чужбина). Ще запозная и всички тук. Ако сега когато очевидно се върши нещо нередно си замълчим то няма да има друг път в който да ни стигне куражът да заявим на всеуслошание какво мислим.

In reply to nikolay EMILOV

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -

  Здравей Николай,

> Трябва ли?

 Да трябва!

 Този портал ми напомня за проблема преди години с учебниците и закуските. Няма как да се полчи друго защото се прави от същите хора.

 Преди време започнаха да раздават безплатна храна на учениците. Някой обаче беше забравил за основното предназначение на Училището да дава ЗНАНИЯ и го беше принизил до дом за безпризорни! Намериха се хора да надигнат глас и се намериха и пари за безплатни учебници. Не може да позволяваме да се продават скъпо и прескъпо учебници замазвайки очите на хората с реклама за платени от техните данъци "безплатни" закуски.

In reply to nikolay EMILOV

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
...
Аз лично поради тази причина и не искам да се раздухват нещата към Австралия.

Наистина всичко смърди, но докато се караме и трепаме - колата стои в блатото, а ние ставаме все по-слаби и слаби и не правим нищо.

Даже дори бих приел варианта - да кажат хората (правителство ли, фирми ли, кой дявол знае за какво става въпрос)- ми да така е - и да седнем на маса - да поговорим за проблемите и да ги решим заедно.

В края на краищата - така е - става въпрос за децата. И 10% успех е много повече от нищото.

Днеска гоним една акула - утре ще са 10, вдруги ден 100...

Да не говорим за тия дето се правят на овци, а са само с овчи кожи, блеят насам натам - ние не работим за пари, ние не щем, пък се чудят само как да крадат, как да постват по форумите, как да се покажат - комплексари с мания за величие.

Убеден съм че в разговор заедно - ще намерим изход. От кавги не печели никой.

Достатъчно плевели отново избуяха в нашата нива за да си позволяваме да критикуваме другите - мене работа не ме плаши.

А на "изкуствени" блогове, форуми и т.н. - се наслушах и нагледах - аман от кавгаджии и позьори - да не говорим за специалисти "на книга" !

Поздрави,
Петър
In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -

> Достатъчно плевели ...

 Кажи къде да помогнем със скубането ;) Имам и някой друг препарат под ръка.

> Наистина всичко смърди ...

 Ние си излизаме от блатото със децата, но без ... колата. Ще си внесем друга от Европа сега паднаха митата ;)

> Даже дори бих приел варианта ...

 Те ако искаха щяха да потърсят помощ много отдавна.

 > Днеска гоним една акула - утре ще са 10, вдруги ден 100...
  Мартин ще си дойде с професионални убийци и ще изтрепе цялото стадо акули дето му развалят туристическия бизнес.

> Да не говорим за тия ...

 Всеки си има трески за дялане. Аз отивам да работя по моя moodle сървър, постингите тук ми изядоха от личното време което заделям за да поддържам сървъра.

 Беее smile 

In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
xa-xa-xa-xa
радвам се, че сме на едно мнение - наистина cool

ок - тезата с професионалните килъри е така, но какво ще спечелим ние...

Аз предлагам следното - нека излезем обединени - както Дидо каза - всеки със становище от своята област.

Казваме -така и така- такъв портал, такива проблеми - реагираме именно като общност от мислещи хора (а не овце wink).

И - ако няма реакция, ако няма следствие от нашите действия - тогава - просто настъпват чистачите - има достатъчно механизми за това.

Последен шанс един вид - ясно е, че ако са търсили помощ е щяло да се види...

Получих много свястно предложение от блога ми на http://bglog.net/blog/PetarAtanasov?bid=10062

Нека направим 2 теми във Социалния Форум на на Мудъл - една за нас, тези които ще предложат как да се продължи и един за тези които ще мъдрят това как да заковем тези, които трябва да се заковат.

Аз лично смятам, че ще намерим заинересуван от втората група - най-малкото вече Ники се появи и се надявам той да подхване тоя фронт.

Така ние спокойно ще се фокусираме над това, в което можем да сме полезни - иначе всеки прави всичко и нищо не излиза...

Време е колата да излезе на шосето big grin, това е силата на общността !

Поздрави,
Петър

In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -
Ами то си е ясно Петре, трябваше да се сложи BEST да се даде на Даниел или на друг избран от него 1000 лева заплата да потдържа и обучава хората как да правят курсове и щеше да им излезе по 12000 на година. Като не уважават труда на другите, а само се възползват от него защо да им помагам. Същото ще направят и с мене.
In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -

> На GPL лиценза каква му е правната тежест в БГ?

Независимо къде се намират инсталиращите и ползващи moodle се съгласяват да спазват лиценза и да носят наказателна отговорност за нарушаването му.

До колкото познавам GPL Лексис или трябва да изпълнят точки 1-3 или да плащат на собственика за комерсиална употреба. Дали са им платили могат да кажат само от moodle.

In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

> ... Дали са им платили могат да кажат само от moodle.

Ами то един от въпросите вероятно ще е този, които евентуално ще бъдат поставяни в едно хипотетично бъдещо писмо до moodle.org . То и друго е интересно (или поне за мен) Видът "Портал" наистина ли е подходящ за проект с тези цели? При положение, че на толкова места се ползва Moodle, не е ли по-добре да се създаде нещо като образователна мрежа или хранилище за споделяне, или някакво българско къмюнити , ... знам ли и аз кажете...  Има си я програмата "Български Виртуален Университет" и идеите и етапите заложени в нея са много свестни неща. Можем спокойно да се замислим над последното. Страшно много неща не са ясни. Как би изглеждала подобна инициатива за средното образование, а как за професионалното? Тъй като сигурно ще се повторя, но ще го кажа: доста са мислили като са залагали етапите в инициативата "Български виртуален университет" и на мен ми изглежда много, много приложима и последователно структурирана програма. Доста логика съзирам в нея. Какви препоръки могат да бъдат дадени към така съществуващия prosveta.eu ?? Не ми се струва удачно само отричането, ясно е, че си е абсолютно беззаконие (последното съм сигурен, че ще се докаже), но абстрахирайки се от това, какво му липсва, какво му е в повече ... Как го виждаме от гледна точка на Moodle и как по принцип (за незапознатите LAMS позволява изграждане на йерархии от учебни заведения) Просто моля за някакви препоръки... Мнението на всеки един тук е много ценно... даже и ако е обратно на общоприетото. МОЛЯ за предложения и препоръки...

In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -
За да бъдем съвсем точни: всеки продаващ кода или част от него е длъжен да плаща! Всеки модифициращ кода трябва да използва модификацията само за себе си или да я предложи публчно под същият лиценз.
> Какви препоръки могат да бъдат дадени към така съществуващия
> prosveta.eu ??
Дайте да не вършим работата на хора от prosveta.eu!

> МОЛЯ за предложения и препоръки...
Изграждането на портали с Joomla например не е сложно. Направете един портал и не забравяйте да напишете направено с Joomla.

> "българско къмюнити"
За тази дискусия ние използваме точно това което се апелира да бъде създадено. Липсва ли нещо от техническа гледна точка за да работи? Важното е да го ползваме по предназначение!
Преди време аз молих тук за съдействие. Имената на пожелалите да споделят трудът си стоят на главната страница на www.ctt.ru.acad.bg/moodle. Сложих и линк към превода на материялите за преподаватели на български език и много преподаватели от различни университети започнаха да ме питат за по-сложни неща прочитайки основното там.

> Има си я програмата "Български Виртуален Университет" ...
Съгласен съм хората са мислили доста и в Европа и в Америка и в България и са измислили и направили доста. Нашата задача е да приложим тяхният опит в нашите условия не да пренаписваме и измисляме наново направеното от тях, да добавим наше и да го направим достъпно за света указвайки кое е наше!

> Как го виждаме от гледна точка на Moodle ...
Възможно е с Moodle да се изгради необходимата структура: Университети, Факултети, Катедри, Дисциплини, Студенти и т.н. Имах възможността да погледна един Университет в Европа базиран на Moodle и бях впечатлен, но има и много предизвикателства.
In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Здравейте Птьо и Светлине,

Много вярни неща сте написали и си мисля, четейки, че все пак идеята да се пише на Мартин, в края на краищата май не е най доброто решение. Къде къде по-добро ми се вижда (след така проведената дискусия която не е и завършила) да вземем и да обеденем усилия. По кой начин да стане това отново ще очаквам някакви предложения. Явно имало и други начини: Вместо да се борим да доказваме кой крив и кой прав в съда (за себе си съм абсолютно сигурен, че е възможно да бъдат осъдени) , да докажем по един съвсем друг начин правотата си, като например направим или предложим или споделим неща които са пъти по-добри , да ги реализираме и т.н. На фона на последното истината ще е достатъчно контрастна. Ами и това е начин над който се замислям напоследък. Ще проведа разговори и пак ще пиша. Има много начини да се споделя код и учебно съдържание и мисля, че е необходимо най-после да се избере някакъв и както Светльо пишеш да се отчете натрупания опит и да видим кое от нашия и техния е приложимо на този етап.

Поздрави: Бааа... смях

P.S. Действително в кавги се губи време, време което се използва рационално от споменатите по-горе акули

In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Svetlin Stoyanov -

> Действително в кавги се губи време, време което се използва рационално от споменатите по-горе акули

Беее smile Подкрепям!

Вместо да приказжаме много тук трябваше:

Да пишем на Мартин и той да доиде да си трепе акулите.

Да извадим проблема на светло и да оставим да ги разследва прокуратурата.

Това споделих и частни разговори по темата. Информацията поствана тук е основно да споделя какво знам за нещо подобно завихрило се около eLse и понеже знам от там резултата го написах още в първия постинг да не си губите времето излишно.

In reply to nikolay EMILOV

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Milena Leneva -

Ники, здравей,

само една вметка по въпросите, които ти си задал, относно нормативните актове, които уреждат е-обучението. Да, към момента в България, доколкото и аз знам, няма такива за средното образование. В ЗНП има текстове, които казват, че средно образование може да се завърши дистанционно, но до сега не е излязло нищо (наредба, заповед ...), което да казва как, какви ще са изискванията както към самото обучение, така и към резултатите от него. Не са предложени и методики за меренето на тези резултати.

Скоро ще пиша още по въпроса.

Поздрави на всички,

Милена

In reply to Milena Leneva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
...
Днес е чудесен ден, всички сме заедно, намираме нови съмишленици, не сме сами !
...
In reply to George Totkov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Milena Leneva -

Погледнете това и кажете какво мислите.

Поздрави,

Милена 

In reply to Milena Leneva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Здравейте,
Първо поздравления за Миленчето, перфектна статия! Второ, тъй като нещата около BEST потръгнаха със софтуера, сървъра и доста други много важни неща около проеката..., обмислям два три интересни сценария. Ще кача курсовете. Колко са, какви са ... ще се въздържа да кажа, вие сами ще видите. Ще кажа само, че не се притеснявам за авторски права, и ще добавя, че много хора в "ИнтелектИ" и ПУ са работили над тях (и на пълна пара продължават всеки ден по 8 часа) Последното не успях да го кажа на доц. Тотков , но здраво се работи (абсолютно целенасочено) над учебните курсове. Аз съвсем скромно обмислям да ги структурирам в SCORM и IMS - си и да ги набутам в хранилището на BEST с идеята да си имате свободен достъп до тях. Другото което обмислям е ... Всъщност малко уточнение ... Преди BEST съм работил над доста проекти, съвсем авторски, и то голяма част доста иновативни (даже приятелите ми не знаят за тях). Една част от споменатите са посветени на образованието, друга на автоматизирането на управлението на проекти, трета над уеб-базирани публицистични системи и мултимедиини сървъри. Някои от вас тук са виждали една част от тези неща... Та идеята ми е когато официално стартираме BEST там освен SCORM-мовете , да е и хранилището с кода на изброените (не само на BEST) исками се да не е CVS. Нещо друго... не ми се ще да го накамарвам в един архив. Ще го разпределя по форуми. Така хем ще може да се тегли, хем да се обсъжда, хем да се дебъгва и т.н. и т.н. И тъй като в момента за съжаление съм с доста влошено здраве, а и твърде уморен ще кажа, че ви поздравявам за перфектните постинги напоследъг. Дръще се защото съм подготвил невероятни и много приятни изненади.

Поздрави на всички!

P.S. Благодаря за предложението за финансиране 1000 лв или нещо такова. Мило, но наистина не е нужно. Не се нуждая от средства. Работя по 25 часа в денонощието и въпреки че съм страшно изморен мога да кажа че се грижа добре за близките си хора. Все пак много благодаря, оценявам го. На мен лично винаги ми се искало да създам някаква фондация за подпомагане на българските студенти учещи в чужбина и ако има като как финансиранията на наши проекти да е полезно за тези младежи. В момента имам студентки адвокатки и дори студенти адвокати (без да се броят личните ми) с които в момента се съветвам по по-горния въпрос, но той е встрани от темата. Просто може да е парадоксално но не се нуждая от средства. В момента получавам пълна подкрепа от фирмите в които работя. Много съм благодарен на всички вас тук. Ще се опитам някак да съм още по полезен. Дори само морална подкрепа означава много. И още нещо ... като се излезе с единно становище по поставените и разглеждани тук въпроси просто ми кажете ... смях ... имам доста приятели в медиите, т.е. не само във вестниците. Не е невъзможно част от нас тук да проведем публична дискусия по някой канал ... но това по-нататък ...

P.S. Боря се с една много стара машина да я правя демо-платформа за BEST ... срамежлив(а)

In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Neli Ivanova -
Здравейте Дани,Ники, Снежи и др.
Споделям мненията ви и предлагам да се включа с компетенциите си в сферата на нормативната уредба на средното образование. Система на оценяване НЯМА, наредба за дистанционна форма на обучение също! Има доста неиздадени наредби, които са пропуск и нежелание на МОН да ги изработи.Това са:
-липсваща Наредба за държавни образователни изисквания за изучаване на българския книжовен език.Какви тестове и какви матури ще правят просветните чиновници, не е ясно!
-липсваща Наредба за държавни образователни изисквания за учителската правостособност и квалификация
-липсваща материално-техническата база
-липсваща Наредба за държавни образователни изисквания за научното, информационното и библиотечното обслужване
..и да не досаждам повече ще кажа:
МОН не е изпълнило законовите си задължения и не спазва държавните образователни изисквания-това може да се предостави като информация на образователната комисия в Европарламента и едновременно с това да се посочи как се разхищават средства от бюджета за глупави и тъпи "порталчета"!
Поздрави от Интермедия smile
In reply to Neli Ivanova

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Здравей Нели,

Абсолютно си права. Аз напоследък стигнах до интересни изводи.

Софтуерната платформа за електронно обучение не е от значение. Важна е съвместимостта и преносимостта на пакетите с Електронно учебно съдържание.

Друг извод до който достигнах е, че трябва софтуерът да е опростен, да е адаптиран към нуждите и ВЕЧЕ някой да започне да подготвя учители и преподаватели как се работи в такава среда.

Стигнах и до извода, че проблемите на електронното образование не са отделни проблеми на българското образование, а просто произтичат от класическите му форми и от доста слабото желание на МОН да се прави каквото и да е, нещо което просто съм абсолютно сигурен, че ще бъде променено даже без "революции"

Мисля за изграждането на образователна мрежа в страната между такива съвместими софтуери. Никак няма да е лошо, стига да има съгласие и воля за това. Ние, (аз и колегите) сме изградили доста портали (не само базирани на Moodle) при това тези портали предхождат по време обсъждания тук. Излиза, че появяването на последния е пълен абсурд.

Не е отпаднал въпроса да се пише до Мартин Догиямас. Просто трябва да изясним тук какво! Аз изчаквам например, но в никакъв случай не е отпаднало и изнасянето на единно становище в медиите. МНОГО, МНОГО важно е последното ДА СТАНЕ, но без емоции и аргументирано с конкретни предложения.

Самия аз започнах да осъзнавам, че не е ясно как би следвало да изглежда законовото оформяне на електронното обучение за средното образование и всъщност доста законови актове за самото средно образование и новите педагогически похвати за които никой няма да ни чака да въведем, тестовете например, но не само те... Няма държавническо мислене, и никак не ме радва факта, че няма и европейско мислене

In reply to Neli Ivanova

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
Здравей Нели,

Вие като НПО имате ли някаква формална комуникация с МОН? Можем ли да дадем препоръки и идеи на министерството чрез неправителствените организации, за да опитаме с добро първо?

Поздрави,

Снежи
In reply to Milena Leneva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Petar Atanasov -
...
ха-ха-ха
По-добре едва ли може да се каже !
cool approve
...
Поздрави,
Петър

In reply to Petar Atanasov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Neli Ivanova -
Здравейте,
През лятото на 2005 направихме контакт и работна среща с шефове на две дирекции и експерти в МОН по въпроса с планираните каскадни обучения на учителите. Запознахме ги с резултатите от пилотен проект "Начална компютърна грамотност и работа с интернет", по който бяха обучени 170 учители от столичните училища, 85 общински служители и 45 лица със свободни професии. Нашите предложения и препоръки бяха тотално отхвърлени, а два месеца по-късно във форума на МОН се появи следния коментар на експерт, участвал в работната среща:

"Има частни фирми, които наемат учители по физкултура да съставят програма за обучение на компютърна грамотност.Аз и колегите ми от комисията за обучение на учители не сме съгласни парите от бюджета да отидат в такива частни фирми. Има професионални фирми за обучение и две такива фирми участват в обучението на инструкторите ни. Но тези фирми издават удостоверение за завършено обучение, което има тежест в България. И, повярвайте ми, професионалните фирми за провеждане на такива обучения не могат да обучат 40 човека на четири групи за 1600 лв. В същото време способни учители могат да го направят, след като им се даде методика и бъдат обучени как да го направят. Е, тогава за какво спорим? Искате да дадем всички пари на частни фирми, вместо на 1000 учители? Наистина не съм съгласна с вас
Биляна Борисова
гл. специалист
дирекция ИОТ
Още коментари има тук:
http://www.intermedia-bg.com/forum/viewtopic.php?t=263
След като главен специалист в МОН не прави разлика между НПО и частна фирма, сами си направете извод какво може да се очаква от МОН!
In reply to Neli Ivanova

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

    Здравейте,

   Проекта "Начална компютърна грамотност и работа с Интернет " е имал много добри и актуални цели. 170 учители е цифра, твърде малка дори за София (все от нещо се започва), да не говорим колко са учителите в страната. Ние сме наясно със стремежа към централизация, но къща се строи от основите не от покрива, т.е. не се започва от София. Разбира се това колко да бъдат обучените преподаватели и служители се определя от много фактори и най-важните от тях са наличната база на обучаващата ги организация (наличието на преподаватели-също). Що се отнася до коментара на колежката от МОН във споменатия форум на Интермедия: "...не сме съгласни парите от бюджета да отидат в такива частни фирми..." - Едно е да кажеш "не съм съгласен", друго е да се аргументираш пред обществото. Само ще спомена, че ценза ми е твърде висок (някои тук знаят за какво говоря) и такива колеги и колежки официално си им отправям предизвикателството за публичен дебат. Още нещо, ... това кой да свърши работа, дали частни фирми, дали центрове за професионално обучение, дали хоноровани преподаватели от университетите ... ВАЖНО Е ДА СЕ ВЪРШИ РАБОТА!!! Абсолютно задължително е законово нещата да бъдат регламентирани, не само за електронното обучение = "... след като им се даде методика и бъдат обучени как да го направят...".

   За мен методиката е ПЪТИ ПО ВАЖНА от каквито и да било там софтуерни платформи, като съвместимостта между последните е ПЪТИ по важна от тяхната функционалност. Едва напоследък много неща започват да се проясняват...
1. Не е ясна нормативната уредба на електронното обучение за средното образование?
2. Не е ясно кой обучава учителите на компютърна грамотност, не са изнесени резултати от протеклите до момента обучения?
3. Кой да обучи и по каква методика учителите да използват среди за електронно обучение?
4. Средите за електронно обучение са твърде сложни за учителите от средното образование. Не трябва да се върви към усложняване! Лесно мога да докажа, че и BEST е твърде сложен дори за преподавателите от висшето образование, да не говорим за учителите... (представяте ли си последното пиша при положение че видът му е добър и мотивира, че функционалността му е богата, че са въведени страшно много интерактивни инструменти и вградена синхронна видеокомуникация...), ДА - сложен е!
5. Защо по проекти на МОН се предлага твърде ниско качество компютри, лош интернет и още мн. др. като за ЕДИНСТВЕН КРИТЕРИЙ при търговете се поставя "ПО-НИСКАТА ЦЕНА" (тук е момента за провокиране извършването на ревизия) последното е публична тайна, само с тази мъничка разлика, че разполагам с доста конкретни цифри... и не съм склонен повече да изчаквам. Не мога да допусна (но явно е така), че никой не приема насериозно нещата които обсъждаме тук (не ми се вярва, че не са били прочетени). Отново напомням, че никога не говоря празни неща и това, че изчаквам "осъзнаване и реакция" не е причина да се мисли, че "нещата са утихнали". Тъкмо обратното!!!
   Що се отнася до неграмотността: "сдружение" или "здружение" се пише? Питам във връзка с това, че на бензиностанциите, когато си зареждате автомобила и трябва да извадите фактура в базата данни излизат странни сортирания "З" vs. "С"  Та за постинга на гл. спец. Борисова в intermedia-bg ...  скоро на много хора ще им стане ясно и ще започнат да правят разлика (частна фирма - НПО), т.е. ще им се наложи! А и в Интермедия госпожата е писала твърде предубедено, пристрастно и като резултат се е "изказала неподготвена" в стремежа си да покаже колко точно е против.

In reply to Milena Leneva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Milena Leneva -

Ето и някои от по-интересните коментари на статията в Новинар (http://www.novinar.bg/?act=news&act1=det&sql=MjEyNjsxMA==&mater=MjEyNjsyNA== )

2006-12-15 23:52:07, Учител

Стига простотии!Първо: Ако учениците искат да учат има Уикипедия,пък да не говорим още колко от колко сайтове могат да намерят информация. Второ:Писна ми да давам самостоятелна работа на ученицици,след което да ми се представи принтиран текст от Нета,който господинът даже не желае да прочете!!! Трето:В училището,където работя само двама-трима от учителите нямат компютри в къщи.И това факт още отпреди МОН да реши да ни образова!Помислете си за какво са похарчени парите!!!

2006-12-16 15:46:30, Кирил Велев 37г.
Призовавам екипа на новинар да проведе разследване за какво и как са похарчени парите (452 000). Това е кражба от калибъра на Вальо топлото но в системата на МОН.
2006-12-16 15:58:00, Lyubov
Всъщност, Учител, аз сигурно рознавам именно тези 2-3 учители, които нямат и най-малка представа, така че съм съвсем съгласна с мнението на авторката. Децата днес може да плагиатстват от Wiki, но винаги все от някъде са го правили. Защото училището ни НЕ учи на самостоятелно мислене. А много учители знаят за самостоятелността по-малко и от електронно съдържание. И дори не се срамуват от това. Така че - чудесен материал! Наистина - да му мислят децата smile

Защо ли не ме учудва мнението на "Учител", който и да е той/тя?

Поздрави,

Милена

In reply to Milena Leneva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
С доста неприятно чувство прочетох коментара на Учителя.

Много зле за него и за децата, ако смята, че наличието на интернет го освобождава от отговорност или че ваденето на информация от нета е плагиатство. Защо да е? Ученикът да не би да може да си измисли сам информация за държавното устройство на Танганайка!?

Проблем е когато се спира само до изкопиравнето и принтирането на информацията. Нали трябва да има малко креативност от страна на учителя. Той трябва да измисли какво да накара децата да правят с информацията. Не е лесно! Била съм лично в ситуацията! Но ако искаш да си добър учител го правиш, ако не ти пука - си мълчиш!

А това до колко разбира проблема за портала и електронното съдържание - няма нужда от коментар, просто си личи от километър.

Извинявам се предварително, ако съм засегнала някого.
In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Странна дискусия бе проведена по ICQ между мен и човек нарекъл си във форума на "Новинар" - yurist ... нещата явно не са до там добре изпипани както се твърдеше. При това тук изобщо не става дума за дребни "бъгове". Този човек беше много добре запознат със ситуацията. Тук поставям линкове към някой регламентиращи документи - важно е да бъдат погледнати:

http://dv.parliament.bg/?page=a&master=1&Document=3380
http://mon.bg/opencms/opencms/left_menu/contracts/archive/
http://www.aop.bg/case.php?mode=show_doc&doc_id=64060
http://www.aop.bg/case.php?mode=show_doc&doc_id=64061
http://www.aop.bg/case.php?mode=show_doc&doc_id=68444

Някой мисли ли да се запита първо деликатно знае ли Мартин Догиямас за този проект, след като отговори да му се подаде новата порция информаци и отново въпросче ... Нещата едва ли касаят едно единствено питане или писмо. Това трябва да е плавна кореспонденция, без емоции и с конкретни направляващи идеи, а не разхвърляна, И НАЙ ВЕЧЕ трябва отговорите на Мартин да бъдат обсъждани тук. Ще го направи ли някой? Може би едно от първите неща които трябва да се разбере след това дали знае за съществуването на prosveta.eu е дали лицен за комерсиално и бизнес-ползване е бил закупен!

In reply to George Totkov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Кога нещата ще излязат "извън кухнята на нещата"? Дискусията тук наистина е дълга, но знае ли някой за нея? Вярно, писа се. Казано ли бе всичко? Има ли още какво да се добави към вече изнесеното в медийното пространство? Писаното постигна ли това за което се отнасяше и ако ДА, какво трябва да се направи още? Както бях споменал миналата година, добре е написаното от мен да бъде взето насериозно от съответните фирми и организации. Това случи ли се? Споменах също, че не пиша празни неща! В смисъл, че това не бяха неща които не мисля да предприема по отношение на така създалата се ситуация около ВЪПРОСНИЯ ПОРТАЛ и не само с него ... Нещата са комплексни и сложни, та във връзка с това: Ние общество ли сме?  Ако ДА, то каква е тежестта на нещо казано от нас? Тук поставям един наистина много важен и интересен файл ...  просто като една подсказка. Интелигентните хора които го погледнат сами ще разберат. При това списъка не е пълен...

In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Ето как постъпих аз, изпратих запитвания относно въпросният портал на този адрес
Вие искате ли да ги попитате нещо? А ще има ли някой да прочете, и дори да отговори? 

In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -
Вижте блога на редакторите на COMPUTERWORLD  Много сериозно трябва да се подходи явно...  Това което аз съм виждал до момента е бил само "върхът на айзберга"
In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
Лошо, Седларов, лошо.....

Аз за пръв път го виждам това нещенце. Че то образователния портал на министъра с мед да го намажеш в сравнение с това.

Може да е доста егоистично, но защо аз трябва да превеждам за без пари Moodle на такива мизерници.... Пък и за пари да беше - от къде на къде? Не знам дали осъзнавате, обаче наред с полезната работа, ние тук правим услуга на един куп такива хора. Ако Moodle беше само на английски - я да видим дали щяха да запретнат ръкави и да го преведат целия - друг път. Може и грешно да мисля, обаче много яд ме хваща на такива!
In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Като прочетох ето това, само дето не припаднах! Само, че тази работа както вече писах няма да я оставя така! Особено лоша е гаврата с това, че тяхната адаптация на Moodle била с достъпност за хора с увреждания. Накратко, при един бъдещ публичен дебат ще се постарая да бъде развенчан този мит. Не е редно на база нещастието на такава обществена група като студентите със специфични образователни потребности, някои такива да "усвояват" средства. Аз започвам да действам, защото повече боли устата от приказки, отколкото ръцете и главата от работа!

In reply to Daniel Denev

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Nikolay Nikolov -
Търсейки да разбера какво точно е BEST, нещо като демо, попаднах на форума.
Абсолютно съм съгласен с повечето мнения относно т.нар. образователен портал. Имам повече наблюдение върху обучените учители и обучители - само са се усвоили някакви пари.
Защо обаче дискусията е приключила преди година... дали кервана не се замина?

Някой, ако може да ми каже за демо на BEST... мерси.
In reply to Nikolay Nikolov

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Snezhina Velcheva -
Защото и скандалът беше преди година. Дадохме достатъчно публичност на въпроса. Ефектът е незадоволителен, естествено. Но да очакваме, че фирмата изпълнител ще се извини и ще върне парите, е нереалистично.

Много малко хора изобщо са чували за т.нар. портал. За ползване да не говорим.

http://sourceforge.net/projects/freeknowledge/ - това даде Даниел за BEST. Аз лично не можах да го пусна.

По изрично желание на Даниел махнахме форума за BEST, така че ако имаш въпроси - директно към него.



In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Можех просто да изтрия пакетът BEST или да го архивирам и "забравя" в някоя папка. Предпочетох да го оставя на всички. Много ми е мъчно, че така стана. Както и да е... Снежи е права. Затварям тази страница от живота си. Много съжалявам и не намирам думи с които да опиша колко. Не трябваше да се започва с разработката на наша българска версия. Просто го отчитам като житейска грешка. В собствените си очи изпитвам разочарование от самия себе си. Опитах се да създам алтернатива на Moodle в български вариянт (дори на .NET) но ...се провалих (според мен)

В момента съм поставил всичко работено на адрес http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=203101  Там се намират множество статии, софтуерни пакети и т.н. ако счетете, че са ви полезни- използвайте ги. Всеки един софтуерен пакет е както на български, така и на английски език.

Ужасно съжалявам, че се получи така ... нищо не можах да променя. Софтуерните пакети на тази посочена по-горе страница си работят до един. Повечето от тях съм използвал дълго време. Имат бъгове но не са съществени. Нито един от тях не развивам. Както писах - затворена страница от животът ми. Остава само болката

In reply to Snezhina Velcheva

Re: Образователен портал - препоръки и идеи

by Daniel Denev -

Година по-късно! На фона на времето нещата изглеждат още по-гротескни и контрастни. Както и да е ... Предстоят интересни моменти! Сега има други фондове за източване и интересът им е насочен към тях. Монополите в България са велико нещо! Олигархии, въкхушки, финансови и други кръгове ... По интересното е, че пак ще се срещнат с хора нежелаещи да се съобразяват с това. Представете си сега желанието им след "спечелването" натъмно на търговете за благословията за изграждане на еОбщина в България. Например нещо такова в списъка (4-тото по ред) от 2003-2004 г. Всеки път когато се опитат да правят нещата натъмно и да "усвояват" пари ще се случват неща като тези!