Oi ώρες για chat!

Oi ώρες για chat!

by aggelos panagiotakis -
Number of replies: 7

Υστέρα από αίτημα σας , θα ήταν όμορφα να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε επιτέλους το Γενικό Chat (http://moodle.org/mod/chat/view.php?id=5059) . To θέμα όμως είναι να βρούμε κάποιες ώρες λειτουργίας. Ας συνεννοηθούμε! Δεν βλέπω και μεγάλη συμμετοχή τελευταία. Ακούω προτάσεις. Εγώ Θεωρώ καλές ώρες τις 11-3 το μεσημέρι

Average of ratings: -
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by Tolis Vourvoutsiotis -

Γεια χαρά σε όλους!

Εγώ συνήθως το πρωί είμαι online, οπότε με βολεύει η ώρα!

Average of ratings: -
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by Panagiotis Iliopoulos -
Δουλεύω αυτές τις ώρες αλλά κάτι μπορεί να γίνει   tongueout
Average of ratings: -
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by Ioannis Konstantinidis -

Δύσκολες ώρες….!!!


Το απόγευμα το καλύτερο είναι.

Το δουλεύω καθημερινά αυτές τις ώρες..

Να βγάλουμε και το ψωμί μας!

Έχω μεγάλη εμπειρία στο moodle …. Αν χρειαστείτε κάτι είναι διαθέσιμος για όλους… αρκεί να υπάρχει χρόνος….

Average of ratings: -
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by Kostas Saxinidis -

To πρωινό είναι για όλους ή μάλλον τους περισσότερους δύσκολο.

Όμως και το καθημερινό θα αποτελέσει εμπόδιο και μάλιστα μεγάλο.

Θεωρώ πως για να είναι ένα τέτοιο εγχείρημα πετυχημένο θα πρέπει να είναι μια φορά την εβδομάδα.

Και μάλιστα μετά τις 9 το βράδυ για να υπάρχει η δυνατότητα σε όλους.

Τώρα για αυτούς που λένε πως ξέρουν από moodle και κώδικα κρατώ τις επιφυλάξεις μου διότι τον μελέτησα και είδα πως τα πράγματα είναι αρκετά μπερδεμένα. Ναι μεν php αλλά με ιδιαιτερότητες.....
Άλλο μεταφράζω ή αλλάζω τον κώδικα σε κάποια σειρά και άλλο ξέρω από moodle.
Average of ratings: -
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by Anna Krassa -

Καλημέρα Άγγελε,

νομίζω ότι αυτή η συζήτηση είναι άτοπη. Είναι λογικό ότι οι ώρες που προτείνεις άλλους θα τους βολεύει και άλλους όχι. Το chat στο Moodle είναι μία δραστηριότητα που μπορεί να ξεκινήσει ανά πάσα στιγμή, είτε προτείνεις, είτε όχι ώρες. Εαν υπάρχουν συνδεδεμένοι χρήστες μπορούν να μπουν στο chat οποιαδήποτε στιγμή. Αυτό που ουσιαστικά -θεωρώ- ότι προτείνεις, δηλώνοντας συγκεκριμένες ώρες για chat, είναι οι ώρες που εσύ (ως δημιουργός και συντονιστής αυτού του χώρου) θα είσαι μέσα.

Τις ώρες του chat τις πρότεινα ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Αν κάποιος θέλει, χρειάζεται να μιλήσει άμεσα σε σένα, που διαχειρίζεσαι το χώρο αυτό, να ξέρει πότε μπορεί να σε βρει, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.

Τουλάχιστον με αυτή τη λογική, σου έκανα αυτή την πρόταση...

Άννα

Average of ratings: -
In reply to Anna Krassa

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by aggelos panagiotakis -

Γεια σε όλους,
    Για να αρχίσω σωστά είναι πολύ πιθανό  το ενδεχόμενο να έχουν παρεξηγηθεί ή είναι δυνατόν να παρεξηγηθούν στο μέλλον κάποια πράγματα. Υπάρχουν απλά μέλη εδώ όπως είναι καθηγητές και χρήστες που θέλουν να καλύψουν ανάγκες πληροφόρησης τους και να βοηθήσουν μέσα από την κατάθεση της εμπειρίας τους στην ουσιαστική βελτίωση του συστήματος. Η όλη προσπάθεια είναι θέμα ομαδικής συνεργασίας και καλής θέλησης. Δεν θα πρέπει με κανέναν τρόπο να αποθαρρύνουμε τον κόσμο. ;)
   Όντως είμαι ένας συντονιστής εδώ και παράλληλα αναπτύσσω καποια κομμάτια του και περιμένω βοήθεια. Σας ρωτάω τις απόψεις σας για να εξυπηρετήσουμε την πολύ βασική ανάγκη της επικοινωνίας. Προσωπικά Θεωρώ λάθος να βασιζόμαστε τόσο πολύ στο chat. Υπάρχει για να εξυπηρετεί άμεσα κάποιες ανάγκες, όπως είναι ο καλύτερος συντονισμός. Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για απορίες και ερωτήσεις σχετικά με την λειτουργία του chat. Αυτές θα πρέπει να τοποθετούνται σε όσο πιο κατάλληλο σημείο και πάντα μέσα σε forum για μελλοντική αναφορά από άλλους χρήστες που αντιμετωπίζουν όμοιο πρόβλημα.
    Αν κάποιος δεν βρεθεί ποτέ μέσα σε chat και δεν καλύψει την ανάγκη του καλό είναι να απευθυνθεί σε κάποιο ή με προσωπική συνομιλία σε κάποιον που πιθανόν θεωρεί ότι μπορεί να του απαντήσει.

 Στην οθόνη πριν την είσοδο στο έχουν γραφτεί τα παρακάτω: «Ενδεικτικές ώρες λειτουργίας είναι από τις 11.00 με 3.00.Οι ώρες αυτές δεν είναι περιοριστικές, αλλά ενδεικτικές, οπότε αν κάποιοι θέλουν να συνομιλήσουν κάποια άλλη στιγμή μπορούν να το κάνουν ελεύθερα!»  

Οι ώρες μπορούν να αλλάξουν. Συγκεκριμένη μέρα δεν νομίζω πως είναι σωστό να τοποθετηθεί. Παρόλα αυτά είναι εφικτό να βάλουμε προαιρετικά πάντα κάποιο σύνολο μερών για λόγους προσαρμογής του προσωπικού προγράμματος καθενός μας. Όπως είπε και η Άννα: Είναι λογικό ότι οι ώρες που προτείνεις άλλους θα τους βολεύει και άλλους όχι. Οι ώρες που προτάθηκαν είναι όντως αυτές που μπορώ εγώ αυτή την χρονική περίοδο και μπήκαν ώστε να αρχίσει μια τέτοια συζήτηση. Παρόλα αυτά μπορούν να μπουν συμπληρωματικές ανακοινώσεις και για το ποιος και ποιες ώρες θα βρίσκετε στο και ο οποίος θα δεσμευτεί από αυτή του την πρωτοβουλία.

Average of ratings: -
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: Oi ώρες για chat!

by George Topaloglou -

Γειά σας και από εμένα,

Παρακαλουθώντας τη συζήτηση περί chat, θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου άποψη.

Το chat χρησιμεύει συνήθως για απλές 'μεταξύ φίλων' συζητήσεις και όχι για κάποια σοβαρή συζήτηση, για δύο βασικούς λόγους: α) δεν μένει τίποτα γραπτό για ανασκόπηση και β) απαιτεί πολύ χρόνο (γράφεις αντί να μιλάς - εάν συμμετέχουν πάνω από 3, δεν μπορείς καν να συντονιστείς νε το θέμα...).

Ο καλύτερος τρόπος είτε για 'συζήτηση' είτε για επίλυση αποριών, είναι το Forum.

Μήν ξεχνάμε ότι η συμμετοχή σε chat απαιτεί πάρα πολύ καλό χρονικό προγραμματισμό και δέσμευση (και τα δύο δύσκολα). 

Γιώργος

Average of ratings: -