Grup oluşturma

Grup oluşturma

yazan selvi naz -
Yanıt sayısı: 18
arkadaşlar bu grup oluşturma işlemi nasıl yapılıyor? ya da şöyle sorayım. uzaktan eğitim şeklinde bilgisayar dersleri anlatacağız. fakat bunu gruplar halinde olmasını istiyoruz. yani 4.sınıf öğrencileri bir grup olacak. kendilerine ait olan dersleri görecekler. bunu nasıl yapabiliriz? bir de öğrenciler 1. dersi bitirmeden 2. derse geçemesinler. ya da göremesinler. bunu nasıl ayarlarız?
selvi naz yanıt olarak

Ynt: Grup oluşturma

yazan Sinan AYDOĞAN -
4. sınıf bir grup olacak derseniz pek bilmiyorum yeni başladım ama ben şöyle birşey yaptım organik kimya analitik kimya genel kimya diye kategoriler açtım oraladarda dersler oluşturdum, Moodle Benim İçin Doğru Tercihmi? başlığında arkadaşların dediği gibi sistem rol izinlerini değil bölümsel izinler ayarlayarak diğer derse girmelerini engelleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Sinan AYDOĞAN yanıt olarak

yazan Kemal Can -
Sinan Bey sıkı kullanıcısınız tebrikler gülüyor Maalesef yanlış yöntem ama. Bu gruplama ile alakalı 3-4 farklı yöntem var, bende yöntemlerin denemesini yapıyorum halen, 1-2 güne umarım yayınlarım ders olarak. Yoğunluk ve denemeler yüzünden oluşan gecikmelerden özür dilerim.
Kemal Can yanıt olarak

yazan Sinan AYDOĞAN -
dersinizi bekliyorum efendim, benimde final sınavlarım var gülüyor olmasalar daha detaylı bakacağım moodle gülüyorgülüyorgülüyor

yazan Sinan AYDOĞAN -
Az önce biraz baktım şöyle bişiler yaptım acaba doğrumu bilmiyorum.

İlk önce kimya'nın uygulamaları diye bi link oluşturdum altına üç kategori tanımladım

-laboratuvar
-sektör (üretim)
-sektör (kalite kontrol)

ardından ders oluştur dedim laboratuvar için grup sekmesini boş bıraktım. deneme dersi oluşturdum ardından dersin yönetim bloğundan gruplama oluşturdum Laboratuvar Teknikleri diye sonrada üç tanede grup oluşturup bu gruplamaya dahil ettim. ardından dersime içerik eklerkende gelişmiş sekmesindeki ayarlardan Laboratuvar Teknikleri grubuna göster ve ona özel seçeniğini seçip dersi oluşturdum. O grubada bir kullanıcı dahil edip yaptığım işlemi denedim ve başarılı oldu o gruptaki kişiler sadece o dersi görebilediler. diğer kişiler dersi göremedi ve dersi oluştururken dersi bir sefer al gibi ayarları yapınca öğrenci alt dersi geçmeden üste gidemedi. umarım doğruya yaklaşmışımdır gülüyorgülüyorgülüyor

denemesi

http://www.chemistry-tr.org/course/view.php?id=7

---dersin gözüktüğü gruba üye kullanıcı
kullanıcı adı: akademik-egitmen
şifre: 123456

--- gruba üye olmayan öğrenci
kullanıcı adı:sektor-
şifre: 123456

iki kullanıc ile girin birinde ders gözüküyor diğerinde görünmüyor gülüyor

yazan Kemal Can -
Süpersin doğru yoldasın gülüyor hatta yolun sonundasın.... Tabiki bunu yaptıktan sonra insanların akıllarına ufak tefek soru gelecek sonra onları tekrar soracaklar.. Bu yüzden bu gruplama ile alakalı olay sinsilesini açıklayacak dersi yapıyorum gülüyor

Tebrikler gerçekten, web kodlaman, algoritma tasarlaman gerçekten çok iyi. 1 hafta sonra aklına kesin " yahu bu dersleri düzgün şekilde moodle da yayınlıyorum ama dersler öğrencilere ne kadar yararlı olabiliyor, peki daha fazla yararlı olamaz mı " sorusunu kendine yöneltirsin gülüyor
Kemal Can yanıt olarak

yazan Sinan AYDOĞAN -

bi eğitim videosu oluşturdum hocam umarım becerebilmişimdir. düzeni değiştirdim. arkadaşımızın istediği tarzda hazırladım.

yazan Ethem Evlice -
Merhaba Sinan Bey,

Videonuzu baştan sona kadar izledim ve gerçekten çok başarılı buldum. Bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Türkiye'de eğitimin daha başarılı olması için sizin gibi insanlara ihtiyacımız var. Umarım bu video ilk ve son videonuz olmaz. Sizden daha çok video bekliyoruz.

Saygılar.
Ethem Evlice yanıt olarak

yazan Sinan AYDOĞAN -

sırıtıyor ne demek efendim ben moodle dan vazgeçmediğim sürece elimizden geldiğince öğrendikçe anlatırız birşeyler. şuanda moodla başlayalı birbuçuk hafta oldu tam bilmiyorum, kavramaya çalışıyorum. diğer konuda belirttiğim gibi böyle eğitimleri bir yere toplar ve çoğaltırsak güzel olur. grup ne demektir doc.moodle.org ta tanımlandığı gibi tanımlamak biraz yetersiz, pratikte uygulama olunca daha kalıcı yer ediyor zihinde bence.

Ynt: Unutulan Şifreler

yazan Cengiz Tiryakioglu -

arkadaşlar site işin baya yeniydim ama sayenizde grup oluşturmayı öğrendim teşekkür ederim.

benim sorum şifre unutulunca sitede kayıtlı olan mail adresini yazıyorsunuz buraya bir link geliyor şifre sıfırlama o linki tıklayınca aynı mail adresine otomatik olarak yeni bir şifre gönderiliyor. Bunlar benim sitemde olmuyor şifreyi unuttum tıklanınca yöneticiye başvurun yazıyor.

bende her şey maile otomatik gitsin istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi rica ediyorum  teşekkürler

yazan Sedat Bayram -
Merhabalar Sinan Bey,

Videonuzu ilk gönderdiğinizde izledim fakat şu anda gruplarımı oluşturmak nasip oldu gülüyor derse ait yönetim menüsünden gruplara girdiğimde- Gruplar ve Önizle sekmeleri çıkıyor. Videonuzun 03:13 saniyesinde ki karede üç sekme mevcut Gruplamalar sekmesi bende hiç görünmüyor. Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. ilginize teşekkür ederim.
Sedat Bayram yanıt olarak

yazan Sedat Bayram -
uzun uğraşlarım sonucu tesadüfen üzgün Çeşitli menüsü altında Deneysel adımında buldum aynı sorunla karşılaşabilecekler için bilgilendirme olsun. tekrar teşekkür ederim..

yazan Sedat Bayram -
Öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum Sinan Bey. Bende başlayalı 2 hafta oldu tam bu konulara yogunlaşıyordum. Bu bilgileriniz çok iyi geldi. Bilmiyorum başlık uygun mu ama affınıza sığınarak yeri gelmişken sormak istiyorum. takıldığım bir nokta var, ders içerisinde konu sonuna bir test koymak istiyorum o testin 10 sorusunun 8 ine doğru yanıt verirse 2. konuya geçebilsin. aksi halde testi tekrar çözsün. Bunun üzerinde çalışıyorum. Böyle bir uygulama mevcut mu ? İlginiz için çok teşekkür ederim.

yazan Sinan AYDOĞAN -
açıkça söylemek gerekirse benden eskiniz sırıtıyor olaya gelince itiraf etmem gerekirki bilmiyorum sırıtıyorgruplama olayını bilmiyordum bu akşam polimer kimyasına giriş dersini oluşturuyorum, yarın bu dersten sınavım var, diğer arkadaşlardan bilgisi olanlar eminimki sorunuzu yanıtlayacaklardır ama ben yinede yarın bir göz atarım konuya bende anlayabilirsem anlatmaya çalışırım sırıtıyor izninize sığınarak.

yazan burak inner -
moodle 2.0 yol haritasında şartlı olaylar kavramı var.
yani moodle 2.0 'dan önce öğrenci şunu bitirmeden şunu yapamasın diyemiyoruz. (yada ben nasıl olduğunu bilmiyorum)

ethem bey sizden bir mesaj görmeyeli uzun zaman oldu.umarım işler yolundadır..gülüyor

videoyu ben tam izleyemedim ama böyle çalışmalar yapılmasını destekliyorum.
artık kurulum vs. ile uğraşmayı bırakıp daha ileriye gitmeye çalışmalıyız.

teşekkürler sinan..
burak inner yanıt olarak

yazan Sinan AYDOĞAN -

yol haritası güzel ama çıkış tarihi muamma o yüzden o güne kadar kendi başımızın çaresine bakmamız lazım. kemal bey diğer bir konuda açıklama yapmış. bu soru hakkında bu sorunun devamına o konudan devam etmek daha uygun olur diye düşünüyorum.

http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=142316

Puan ortalaması: hem ilgili/hem ilgisiz (1)
selvi naz yanıt olarak

yazan Cengiz Tiryakioglu -

önce dersi oluşturup sonra ders yönetiminde oluşturduğunuz gruplamadan öğrenciler gruplaya bilirsiniz.

Ancak ; örneğin ana menüye bir ödev eklemek istiyorsanız onunla ilgili gruplama olayı nasıl yapılıyor onu bende araştırıyorum henüz bulamadım.

Bu konuyu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum