Бази данни


Тема Име Описание Записи Чакащ RSS
Бази данни за безплатни тестове, уроци и курсове Допълнения към превода, за добавяне в CVS (DB for Translators)
. Изпращайте вашите дополнения към превода на Moodle във вид на текстови файлове от папката bg_utf8_local, зададени във вграденият редактор за превод в Moodle. За опростяване на проверката и съгласуване на усилията, желателно е да изпращате файловете един по един, според темпа с който се извършва превода. Също така, ако желаете да качите множество файлове от превода едновременно, архивирайте ги в един единствен zip архив.

.Моля, изучете правилата за работа по превода, а също така прочетете и речника с официалната телминология използвана в Moodle. Този речник се намира в раздел речници на настоящия курс и е задължително предусловие за коректната работа по превода. Препоръчваме този речник.

.След качването на превода, записът ще бъде прегледан и евентуално одобрен от фасилитатора и същият ще назначи някой от редакторите работещи съвместно с него за отговорен по качването му в официалното хранилище CVS за добавяне в официалната версия на превода.

Форум по превод на Moodle (Moodle Translation Forum)
Изтегляне на превода на en_utf8 за Moodle 1.8.9+ в zip
Изтегляне на превода на Moodle 1.8.9+ в ZIP - DOWNLOAD bg_utf8 file
Изтегляне на базата данни за преводачи (Download this database...)

Преглед на българският превод в CVS (Review of the Moodle Bulgarian lang-transl into CVS)


141 0
Виртуална Библиотека (Virtual Library)

Виртуална Библиотека (Virtual Library)


Базата данни в Moodle е електронна колекция от информация, съхранена във вид на таблици от база данни. Например, Moodle съдържа таблици на всички потребители в сайта. Съществуват много компании създали продукти за управление на бази от данни, но повечето хора използват MySQL. Също така не-лоша RDBM е Microsoft SQL Server.

Приложих файл-шаблон за тази система за преглед на книги (библиотека) към този пост така, че всеки да може да го използва или експериментира с него, за да разбере как работи.

Чудесно ще е да видя повече хора споделящи своите пресети (предварителни настройки наготово) за совоите Бази от данни. Сигурен съм, че съществуват още много фантастични приложения на тази функция в Moodle.
За да използвате създадена от друг колекция предварителни настройки (ресет, шаблон) на дейността "База от данни" във вашият курс, следвайте стъпките:
  1. Създайте както обикновено дейността "База от данни" във вашият курс
  2. Щракнете на табът "presets" (колекция от предварителни настройки, шаблон)
  3. Скролирайте надолу в страницата до "Import from zip file" (вмъкване от zip-файл-архив) и щракнете на upload (качване) за да изберете архивът. Моят е приложен тук
  4. Щракнете на "import" (вмъкване)
  5. С това дейността ви по качване и развръщане на вашата собствена "База от данни" дейност - завърши. Сега си имате Виртуална Библиотеа (Virtual Library). Това разбира се не е единственото приложение на дейността "База от данни"

Database in Moodle is an electronic collection of information, stored in tables of data. For example, Moodle contains a table of all users in a site. There are many brands of database software, but most people use MySQL. Not bed RDBM is Microsoft SQL Server.

I have attached the template file for this book review database to this post so that anyone else can use it or maybe dissect it a bit to see how it works.

Would be great to see more people sharing their Database presets as I am sure there are many other fantastic uses out there.

To use someone else's templates (called a preset) follow these steps.
  1. Create your database activity as normal.
  2. Click on the "presets" tab
  3. Scroll down to the "Import from zip file" and upload then choose the zip file of the preset . (mine is attached to this post)
  4. Click "import"
  5. You are done. you can now use your own new Book Reviews Database.

1 -
База данни за безплатни курсове и учебни материали за Moodle и др.

База данни за безплатни курсове и учебни материали за Moodle.

.   Създаването на това ОТВОРЕНО хранилище (репозитори, free courses repository) за споделяне, обмен и оптимизиране на е-уроци, е-тестове, е-курсове и дигитални дидактически ресурси за Moodle и други Среди за електронно Обучение (СеО) е плод на нашето дълбоко убеждение, че достъпът до обучение, нови технологии, нови идеи, качествена информация - ТРЯБВА ДА Е СВОБОДЕН И БЕЗПЛАТЕН!

Shared course content

 

31 -
База данни за безплатни речници за Moodle- Glossary Exchange

База данни за безплатни речници за Moodle- Glossary Exchange.

. Създаването на това ОТВОРЕНО хранилище (репозитори, Glossary Exchange) за споделяне, обмен и оптимизиране на електронни речници, образователни каталози и е-енциклопедии за Moodle е плод на нашето дълбоко убеждение, че достъпът до обучение, нови технологии, нови идеи и качествена информация - ТРЯБВА ДА Е СВОБОДЕН И БЕЗПЛАТЕН!

Shared course content

7 -
База данни за безплатни SCORM пакети- SCORM Exchange

База данни за безплатни SCORM пакети- SCORM Exchange

. Създаването на това ОТВОРЕНО хранилище (репозитори, free courses repository) за споделяне, обмен и оптимизиране на е-уроци, е-тестове, е-курсове и дигитални дидактически ресурси за Moodle и други Среди за електронно Обучение (СеО) е плод на нашето дълбоко убеждение, че достъпът до обучение, нови технологии, нови идеи, качествена информация - ТРЯБВА ДА Е СВОБОДЕН И БЕЗПЛАТЕН!

Shared course content

SCORМ пакетът e архив, който съдържа уеб ресурси, пакетирани според стандарта SCORМ за учебни обекти (learning objects). Този архив може да съдържа уеб страници, графики, Javascript програми, Flash презентации и всичко друго, което може да се разглежда чрез уеб браузър. Модулът SCОRМ в Moodlе позволява да се зареждат стандартни SCORМ архиви и да се интегрират в учебните курсове.

    Системата поддържа стандарта SCОRМ за пакетиране на учебно съдържание. Тези пакети могат да съдържат уебстраници, графики, JavaScript -програми, Flash - презентации и всичко, което работи с уеббраузър. Съобразяването на общ стандарт позволява преносимост на учебното съдържание към и от други платформи за електронно обучение, които поддържат същия стандарт. Той е необходим за преподаватели, които пренасят курсове от други платформи за електронно обучение или желаят курсовете им да бъдат преносими и платформено независими.

28 -
База данни за безплатни тестове (и отделни въпроси) за Moodle - Quiz Question Exchange

База данни за безплатни тестове (и отделни въпроси) за Moodle - Quiz Question Exchange

. Създаването на това ОТВОРЕНО хранилище (репозитори, free Quiz Question Exchange repository) за споделяне, обмен и оптимизиране на е-тестове за Moodle е плод на нашето дълбоко убеждение, че достъпът до обучение, нови технологии, нови идеи, качествена информация - ТРЯБВА ДА Е СВОБОДЕН И БЕЗПЛАТЕН!

Shared course content

  Модулът "Тест" (Quiz) в Mооdlе позволява на учителя да създава тестове в множество варианти: няколко варианта за избор, вярно-грешно, кратък отговор и др. Въпросите се пазят в тази категоризирана база данни (банка с въпроси) и могат да се използват от повече от един курс или да се използват повторно в последователни курсове. Експортирането (изхвърлянето им в GIFT), съхраняването им и многократното им вмъкване (импортиране) от различни преподаватели в курсовете им е смисъла от създадената тук обща база.

1 -
База данни за безплатни софтуерни приложения (с отворен код) за образованието - Edu Software Exchange

 База данни за безплатни софтуерни приложения (с отворен код) за образованието -  Edu Software Exchange

.   Целта с която е създадена тази база данни в MoodleBG е да се създаде стабилна и поддържана среда с информация в нея за всякакви български разработки на образователен софтуер, които да бъдат разпространени сред по-голям брой от хора (също и в чужбина). Идеята е разработчиците на образователен софтуер с отворен код (и БЕЗПЛАТЕН)  да успеят да го популяризират сред българските и европейските институции, в частност българските училища, университети, колежи и библиотеки, които се нуждаят от подобен тип софтуерни проекти но стават жертна на комерсиални интереси и болни научни амбиции.

3 -
Дигитални ресурси по Български език и Литература

Дигитални ресурси по Български език и Литература

File Storage Database on Bulgarian Language and Literature
(Изтегляне на готовият пресет)

Това е виртуално пространство за публикуване на дигитални ресурси по Български език и Литература от студентите и учениците в процеса на тяхната работа в средата на Moodle

  1. Зъздайте инстанция на модула за бази данни, което ще позволи на преподаватели и ученици (студенти) да качват дигитални ресурси (файлове).
  2. Създайте поле за дата в базата от данни, а също така и полета за за име на автора (студента), текстова област за бележки и поле за коментари по качваните файлове.
  3. Създайте множество полета за едновременно качване на групи от файлове.
  4. Придайте стил (елементи на дизайн) на пресета (набора готови настройки, шаблона)
  5. Ето! Имаме си вече хранилище за споделени от учениците и учителите дидактически ресурси (помагала) по Литература

Filestorage


This is a place for students to post files they are working on in the one of the MoodleBG forums

  1. Created an instance of the (database) mod that allows teachers and students to upload.
  2. Created a date field, a student name field and a text area field for comments about the files.
  3. Created multiple fields for file uploads.
  4. Tweaked the templates a tiny bit.
  5. Viola! Instant file repository.

Using Moodle, 2nd Ed. suggests making the database require approval of the entries. If the teacher doesn't approve the entries, they stay there but they are visible only to the student who posted them and to the teacher.



88 0
Научни публикации и изследователска дейност (Scientific publications and research work)

Научни публикации и изследователска дейност Дискусионен академичен форум
(Scientific publications and research work)


. Публикациите тук трябва да съдържат теоретични обобщения и решения на големи научни или научно – приложни проблеми, които съответстват на съвременните постижения и представляват значителен оригинален принос в науката. Теоретичното обобщение е научен резултат, който представлява обоснована и доказана закономерност за решаване на частни научни, научно-приложни и инженерни проблеми. Постигането на тези изисквания от автора на публикацията тук се удостоверява с рецензензия и рейтинг от четящите тази база от данни. Тази база данни цели, да популялизира работата на младите български учени, да осигуряват на младите учени виртуален достъп до специализирана информация, да създадават news groups и гъвкави mailing lists за българските докторанти тук у нас и в чужбина.
Повече за работата с модулът База Данни в Moodle може да научитетук...
Тази база данни може да изтеглите от тук...(download preset)

. This project here is intend to develop an integrated database of the doctoral students and a virtual forum; to provide the young scholars with virtual access to specialized information, to create a newsgroup and flexible mailing lists for Bulgarian PhD students both in Bulgaria and abroad.
1 -
Национална Образователна Мрежа за Дигитални Дидактически Ресурси

.Тази база от данни съдържа хипервръзки към разрастващото се българско виртуално образователно пространство (БВОП). Тук Вие може да търсите записи по предмет, област, етап от обучение или по описание на сайта.

.This database contains links to the growing Bulgarian's National Education Network's websites range of on-line services and content. You can search the entries by subject area, relevant key stage or by the site description.

37 -
Студентска библиотека (с рецензии)

Тук Вие имате възможност да добавяте във вид на записи книги, да давате рецензии за тях, а също така и да четете рецензиите на останалите посетители на студентската библиотека (база от данни).Изтегляне на тази база от данни...

Student_Book_Reviews

You can add a new book review anytime you want by clicking on Add Entry. You can also comment on other people's reviews. (Download this database preset)
2 0
Хранилище на дигитални ресурси (файлове) разработени от студенти

Хранилище на дигитални ресурси (файлове) разработени от студенти

Student File Storage Database
(Изтегляне на готовият пресет)

Това е виртуално пространство за публикуване на дигитални ресурси (файлове) от студентите в процеса на тяхната работа по проектите свързани с форумите на MoodleBG

  1. Зъздайте инстанция на модула за бази данни, което ще позволи на преподаватели и ученици (студенти) да качват дигитални ресурси (файлове).
  2. Създайте поле за дата в базата от данни, а също така и полета за за име на автора (студента), текстова област за бележки и поле за коментари по качваните файлове.
  3. Създайте множество полета за едновременно качване на групи от файлове.
  4. Придайте стил (елементи на дизайн) на пресета (набора готови настройки, шаблона)
  5. Ето! Имаме си вече хранилище за споделени от студентите дидактически ресурси (помагала)

Filestorage


This is a place for students to post files they are working on in the one of the MoodleBG forums

  1. Created an instance of the (database) mod that allows teachers and students to upload.
  2. Created a date field, a student name field and a text area field for comments about the files.
  3. Created multiple fields for file uploads.
  4. Tweaked the templates a tiny bit.
  5. Viola! Instant file repository.

Using Moodle, 2nd Ed. suggests making the database require approval of the entries. If the teacher doesn't approve the entries, they stay there but they are visible only to the student who posted them and to the teacher.



0 0
Галерия с графични дидактически материали
Галерия с графични дидактически материали
33 -
Софтуерни модули и добавки (Modules and plugins)

Софтуерни модули и добавки (Modules and plugins)

0 0
База данни за Бази данни (Database for Databases)

.   Това е мястото, където може да споделите вашите иновативни идеи или просто полезни шаблони (пресети) за бази данни. (Запомнете, че при споделянето на шьблони тук позволявате на другите да ги изтеглят, използват и променят за своите собствени нужди) Ако искате просто да споделите шаблон (празен пресет) на базата си данни, то ще трябва да експортирате настройките (пресета, кухият шаблон) и след това да ги качите тук във вашия запис ( като ZIP файл ). Ако искате да ни предоставите и съдържанието от записи на вашата база, то те ще трябва да бъдат експортирани отделно в раздела за експортиране в база данни (или CSV Excel файл).  Вижте хипервръзката с документацията на Moodle: http://docs.moodle.org/en/Database_presets

. This is a place to share your inovative or just plain useful databases. (Note that by sharing your glossaries here you allow others to download them, use them and modify them for their own purposes) If you want just the database forms, you will need to export the presets and then load them to your entry (zip file). If you want to include the entries, they must be exported separately in the export tab in the database (csv or excel file). Moodle Docs Link: http://docs.moodle.org/en/Database_presets

To use the database entries shared here:

  1. Download the files from the entry.  (Изтеглете от тук готовият пресет във вид на zip файл)
  2. Set up a database in your moodle class (Създайте във вашият курс инстанция на модулът Database)
  3. Go to the presets tab and upload the zip file with presets. This will set up your fields and your templates. (Отидете на табът presets и качете изтегленият от тук zip-архив. Натиснете бутонът Import)
  4. If there was a CSV or Excel file with entries, go to the add an entry tab and at the bottom, click on the Add From File link. Follow the steps. (Ако тук е било предоставено и съдържанието на шаблона във вид на CSV файл, то изтеглете го, отидете на табът add an entry  където в дъното на страницата ще откриете хиперлинк Add From File ) 

(NOTE: By posting to this page, you are giving permission to others to download and use your work. You are also promising that the content is not copyrighted by anyone else.)

Do you want to see what some of the glossaries, databases or quizzes look like before you download them to put on your Moodle site? You can now see them in the demo.moodle.org in the Exchange Samples course.


3 -
Световен Атлас (Atlas)

compass. .
. В графичната база данни "Атлас" са включени най-съвременните компютърно изработени карти на континентите и отделните географски региони. От Австралия до Южна Америка и от Северния до Южния полюс картата на всяка държава е представена в ярки и отчетливи цветове, така че посетителя на базата данни в MoodleBG лесно да открие търсения обект и да се ориентира за особеностите на ландшафта

. Картите могат да се разпечатват директно от базата данни Атлас. Имената на селищата, държавите и природните обекти не са означени. Това дава възможност картите да се използват от учители и ученици, като графична подложка за различни домашни и класни задания.

48 -